Předchozí část seriálu najdete zde.
Pokud je to možné, situujte kuchyni blízko vchodu (první cesta po příchodu domů, odložení nákupu, vynášení odpadků). V pracovním prostoru při vaření vzniká teplo, vhodná je tudíž orientace na severní, severovýchodní nebo východní stranu. Uvažujte také o samostatném přístupu a pamatujte, že je třeba zajistit účinné odvětrání a spotřebiče jsou také zdrojem hluku.
Pečlivě promyslete umístění a počet zásuvek a vyústění rozvodů plynu, přípojek studené a teplé vody a odpadů pro dřez a myčku i odvětrání digestoře. Sledujte údaje o příkonu a zapojení spotřebičů (zda vyžadují samostatný přívod, jaký příkon a jistič). Nezapomeňte na kvalitní osvětlení, denní i umělé.
Bezpečná a pohodlná kuchyň |
|
Kuchyňská ergonomie
Kuchyň tzv. na míru je vhodné rozčlenit do pěti (někdy se uvádí tří) funkčních zón. První slouží uskladnění potravinových zásob, druhá k uložení nádobí a dalších předmětů i příručních spotřebičů, třetí je mycí zóna (nádobí, zelenina a další suroviny), následuje přípravná zóna (krájení masa, čištění zeleniny atd.) a konečně jde o prostor k tepelné přípravě stravy.
Pravákům vyhovuje uspořádání ve směru hodinových ručiček, levákům naopak. Od toho se odvíjí i návrh na rozložení kuchyňské linky. K nejčastějším řešením patří tvar písmene L, G, U a kuchyně s ostrůvkem. Součet délek trojúhelníku spojujícího tři nejdůležitější zóny – ukládání potravin, mytí a vaření v případě kuchyně uspořádané do písmene L, by ale neměl přesáhnout 650 cm. Jinak se uběháte.
Zásobárna potravin
V rodinném domě se nabízí několik variant ukládání potravin – sklep (je-li), komora nebo spíž (potravinová skříň), mrazák a lednice. Sklepy nebo tzv. studené spíže patří k chladným zónám domu. Optimální teplota by zde měla být kolem 12 °C (v zimě od 1 do 4 °C), relativní vlhkost vzduchu vyšší než v suchých prostorách (ideálně kolem 80 %), trvalé větrání je samozřejmostí.
Varianta druhá – komora, spíž, kde se skladují suroviny, které potřebujete mít trvale po ruce. Ideální teplota v místnosti je 5 až 7 °C, určitě ne víc než 10 °C (v domě nejlépe situovaná na severní stranu).
Úložný prostor lze nahradit potravinovou skříní nebo zásuvkou v kuchyňské lince. Potravinová skříň by měla stát na suchém, tmavém a nejchladnějším místě kuchyně, co nejdál od okna a sporáku. Ideální teplota v ní je 10 až 12 °C. A pak je samozřejmě k dispozici chladnička a mrazák, kterým nesvědčí bezprostřední sousedství se sporákem.
Místo ke stolování
Jídelní stůl má být co nejblíže kuchyně, tam, kde je dobře přístupný a zároveň nebrání průchodu do jiné části domu. Místo pro jednu osobu by mělo mít šířku 60 cm. Hloubka stolu do středu by měla být taková, abyste tam pohodlně dosáhli – asi 80 cm. Rozměry stolu pro 4 strávníky jsou 80 × 120 (raději 140) cm, započteme-li prostor pro židle, zabere jídelní kout plochu nejméně 200 × 120 (140) cm. V rodinném domě ale není od věci počítat i s návštěvami a jídelnu vybavit stolem pro 6 osob.
Poslední část seriálu najdete v této rubrice příští týden.