V Číně a Japonsku má pěstování bonsají bohatou tradici a právě Čína je kolébkou tohoto umění. Japonci ho pak dovedli k dokonalosti. Pěstitelé Dálného východu se s velkou péčí a po celé generace věnují těmto živým uměleckým dílům, ta nejstarší zdobí jejich obydlí již po několik století. Stromky jsou symbolem toho, že život nekončí.
Bonsaj v moderní době Bonsajistické umění má svou filozofii. Strom v misce prochází čtyřmi ročními obdobími, během nichž se proměňuje stejně jako člověk v průběhu svého života. Zajímavé je, že zelený symbol tradičního východoasijského chápání světa fascinuje i moderního západního člověka, ovládaného překotností doby, v níž nezbývá příliš času na chvíle rozjímání. Možná právě proto – klidná zastavení v hektickém tempu potřebujeme, bonsaje přibližují městského člověka k přírodě a poskytují mu možnost tvůrčího vyžití v rámci minimálního prostoru.
Krajina v misce Živá umělecká díla jsou věrným obrazem krajiny. Je třeba ji pozorovat vnímavýma očima a učit se obrazy přírodních scenerií přetvářet v miniaturní díla. Je mnoho způsobů, jak bonsaje rozdělit, a také řada pouček týkajících se jejich pěstování. Pěstování bonsají vyžaduje mnoho trpělivosti. Milovníci bonsají oceňují nejen tvary, ale snaží se porozumět „citům stromků“.
Jak se přiblížit k bonsajím? První exemplář byste měli koupit již odrostlý, protože jeho základní tvarování trvá několik let. Další rostliny si již můžete přinášet z toulek po přírodě. Mladým rostlinkám se nejlépe daří, když jsou několik let pěstovány ve volné půdě v zahradě. Tam je každoročně přesazujte a přitom redukujte kořenový systém. Kořeny se přistřihují podle koruny, odstraňují se hlavní kořeny směřující dolů. Takto předpěstovaný stromek můžete zasadit do keramické misky.
Nejvhodnějším obdobím pro přesazování je časné jaro před vyrašením. Na dno keramické misky položte drenážní materiál, dosypte zeminu a zasaďte stromek. Pro bonsaje se používá jako půdní substrát směs zahradní zeminy, rašeliny, písku a speciálního granulátu akadamy ve stejném poměru. Dbejte na to, aby mezi kořeny nezůstaly duté prostory, zem proto mezi ně opatrně napěchujete dřevěnými hůlkami. Upravte povrch misky a vydatně zalijte. Po přesazení umístěte bonsaj na chráněné místo ve stínu.
Úpravy pro krásu Každý rok přesaďte rostlinu do nové zeminy, zkraťte jí kořeny a prosvětlete korunu, případně drátem upravte její tvar. Povrch zeminy zamechujte nebo zasypte drobnými kaménky.
Malou sazeničkou pěstitelská cesta teprve začíná. Po ní se pak vydáváte na pouť plnou pozorování, tvarování, získáte též mnoho zkušeností. Stromek v misce si vyžádá hodně vašeho času. Když vytrváte, budete odměněni možností pozorovat den co den opravdový strom ve všech jeho proměnách. Pěstování bonsají je přístupné každému. Je přitažlivé i proto, že dílo nikdy nedosahuje konečné podoby. Pulzuje v něm rytmus života, rodí se, zraje a stárne. Jeho poslání se naplňuje, ale nikdy nekončí. A tak se stává současně tichým, ale výmluvným obrazem lidské existence.
Akadama Jílový granulát, který se používá buď samotný, nebo v kombinaci s dalšími složkami. Japonský znak pro akadamu znamená doslova „červená půda“, přesněji řečeno červeno-hnědá jílovitá zemina. Těží se v Japonsku v okolí pohoří Akagi. Nejprve se suší a poté jsou granule prosívány podle velikosti. Na trh se dodává ve dvou velikostech zrn 1–4 mm a 4–8 mm. Její reakce je neutrální až lehce kyselá, pH 6,5–6,9. Drobtovitá struktura je velmi stabilní a v průběhu let odolává tlaku a rozkladu.
Kontakt: Miroslav Němec, Vrchlického 979, Sezimovo Ústí, tel.: 381 263 081
text: Miroslav Němec foto: Zdeněk Prchlík |
Bonsaj. To, co roste v misce
Titulek článku vám prozrazuje, kolik slov potřebuje čeština k tomu, aby přeložila jediné japonské slovo. Bonsaj je však také výtvarné dílo, scenerie v krajině, je to umění shrnuté v axiomu „prostřednictvím malého vidět velké“.