Rostliny stůňou podobně jako lidé: mohou se nachladit, vadí jim průvan a výsledkem je žloutnutí či hnědnutí listů a jejich následný opad. Zrovna tak mohou trpět nedostatkem některé živiny nebo naopak jejím přebytkem. Zakrslé, neduživé rostlinky s nezdravě světle zelenými listy mají nedostatek dusíku. Rostliny, které málo kvetou nebo nekvetou vůbec, mohou trpět nedostatkem fosforu. Žloutnutí plošek listu mezi žilkami znamená často nedostatek hořčíku nebo železa. Primulky k dobrému vývinu a bohatému kvetení vyžadují zvýšený přísun železa.
Některá rostlina potřebuje vápnitou (alkalickou) půdu, jiná by v takové nebyla schopna růst a bude vyžadovat substrát kyselý. To vše bychom měli o našich rostlinách vědět. Důležitý je také režim zalévání. Některá rostlina nesnese přelití: typickým příkladem jsou africké fialky (Saintpaulie). Jiné druhy potřebují přebytek vláhy: „paraplíčka“ – šáchor (Cyperus). Většině pokojových rostlin však vyhovuje, když je zalijeme a do dalšího zalití necháme substrát proschnout. Přelití bývá v zimním období jednou z nejčastějších příčin úhynu rostlin. Žloutnutí a opad listů je zpravidla signálem přehnojení, přelití nebo naopak přesušení rostliny.
Mnohem horší je, když se mezi rostlinami rozšíří některá z chorob. Pěstujeme-li rostlinku od semínek, můžeme se setkat s „padáním klíčních rostlin“, což je termín označující několik druhů hub, které způsobí zaškrcení kořenového krčku a následné odumření (účinné přípravky jsou Previcur 607 SL, Fundazol 50 WP, Bavistin).
Objeví-li se na rostlinách bílé pomoučení (nejčastěji na horní i dolní straně listů, ale i na květech), jde o „padlí“ – houbovou chorobu, která způsobí deformace a postupné odumírání napadených částí (Bavistin, Biool, Bioton, Fundazol, Punch 40 EC, Punch 10 EW). Přelité, přehoustlé a málo větrané rostliny mohou trpět plísní šedou. Ta napadá často saintpaulie a gloxinie. Projevuje se šedými povlaky. Tvoří se vodnaté a později nekrotické skvrny na listech i stoncích (Rovral 50 WP, Ronilan 50WP, Fundazol 50 WP). Blednou-li listy anturií, vadnou či žloutnou, rostliny krní vzhledem k hnědnutí kořenů a rozbíhající se mokré hnilobě, máme patrně co dělat s „kořenovou hnilobou a zahníváním kořenového krčku“. Tento dlouhý název skrývá houby rodů Pythium a Phytophtora (Previcur 607 SL). Žloutnutí a opad listů u asparágu, tmavnutí bází větviček a postupné hynutí rostliny způsobují houby rodu Fusarium (Benlate, Fundazol 50 WP). Houby tohoto rodu způsobují společně se zástupci rodu Phytophtora hniloby listových růžic broméliovitých rostlin. Nejčastěji bývá napadána echmea – Aechmea fasciata (Bavistin, Benlate, Fundazol).
Bramboříkům hrozí hnědnutí kořenů způsobované houbou Thielaviopsis basicola. Rostlina zaostává v růstu, blednou jí listy a vadnou. Na kořenech se objevují zahnědlá místa. Napadena může být i samotná hlíza. Důležitá je prevence – dezinfekce substrátu a nádob (Basamid granulát, Benlate, Fundazol 50 WP).
Diefenbachie mohou trpět bakteriální hnilobou (Erwinia chrysanthemi). Nejdříve začínají žloutnout špičky a okraje listů. Listy postupně vadnou. Na bázích lodyh se objevují šedé vodnaté skvrny. Podobné skvrny se objevují i na kořenech (Chinosol W).
U pokojových palem (Phoenix, Howeia, Chamaerops) se může projevit tzv. nepravá sněť. Nejprve se na listech objeví asi 2 mm velké skvrnky, postupně se mění v puchýřky, ze kterých se uvolňují žluté výtrusy (Dithane M 45, Dithane DG, Novozir MN). Saintaulie často odumírají na „hnilobu kořenového krčku“. Onemocnění může proběhnout skrytě a projeví se náhle. Listová růžice se díky napadení kořenového krčku zcela rozpadne. Příčinou, která napomůže rozvoji hub, bývá často přelití (Previcur 607 SL, Rovral 50 WP).
Na většinu chorob existují přípravky, jež je eliminují, zjistíme-li napadení včas. Vždy je třeba respektovat příbalový leták. Měli bychom však mít na paměti, že projev choroby je zpravidla důsledkem naší pěstitelské chyby. Zdravá, silná rostlina lépe odolává chorobám, nejčastěji všudy přítomným plísním.
text: Jan Stanzel foto: autor |
Co škodí pokojovým rostlinám?
Minule jsme si „posvítili“ na škůdce pokojových rostlin. Je jich dost a zbavit se jich nebývá jednoduché. Na naše zelené miláčky však číhají i další úskalí – především choroby.