Exotické ovoce vypěstované ve vlastním květináči přináší požitek očím i mlsným jazýčkům. Tyto nádherné, pro nás už dostupné rostliny mají rády teplo, ale dobře snášejí i chlad, protože tam, kde rostou, teplota v zimě klesá na dva až tři stupně pod nulu. Citrusové rostliny mají dekorativní lesklé listy, jemně bílé květy a nádherné plody, které na rostlině vydrží několik měsíců. Citrusy patří k rostlinám, které jsou velmi náročné na světlo, ale v létě jim přímé sluneční paprsky škodí, proto se musí vytvořit tzv. toulavý stín. Prvním příznakem špatného zacházení jsou žloutnoucí listy. Příčin je celá řada. Může to být způsobeno teplotním šokem, nedostatkem světla nebo naopak spálením od slunce, přelitím či nedostatkem stopových prvků.
Abychom subtropické rostliny ozdravili, musíme je přesadit do lehké a vzdušné humózní zeminy, případně odstranit poškozenou část kořenového balu. Mnozí pěstitelé je vkládají do průhledného polyetylenového pytle (nahoře musí být otevřený), čímž jim vytvářejí příhodnější klima. Úspěšné pěstování nám mohou překazit škůdci – svilušky a puklice. Na ně platí chemický postřik. Aby se účinek zvýšil, dáme rostlinu do igelitového pytle a necháme pět dní v oddělené místnosti. Tento způsob bychom měli opakovat třikrát za sebou po týdnu.
Množení Citrusy se množí hlavně roubováním, při němž přenášíme část letorostu s několika očky na podnož. Některé se dají i řízkovat. Takové rostliny mají sice zkrácenou životnost, ale zato hodně plodí a nemusejí se roubovat. Řez citrusů je důležitý pro jejich tvar, růst a plodnost. Obecně platí, že čím více rostliny ořežete, tím více rostou a naopak. Pokud se řez dlouhodobě neprovádí, citrusy zastavují růst a listy opadají. Pokud citrusy nekvetou, některé větvičky se vyvazují do vodorovna nebo i opačného sklonu. To podporuje kvetení. Větvičky zkracujeme tak, aby poslední zbylé očko bylo směrem dolů a ven z koruny.
Zalévání Citrusy jsou na zálivku náročné. Rostlina musí mít neustále vlhký kořenový bal, ale nesmí stát ve vodě. Rychlé vyschnutí povrchové vrstvy substrátu po zalití indikuje proschnutí a nutnost speciální zálivky, která by měla být teplejší než okolní vzduch. V létě zaléváme každý den, nejlépe vpodvečer, kdy je chladněji. Rostlina neutrpí šok a má delší dobu pro využití zálivkové vody. Při správné zálivce by voda měla protéci do misky odpadovým otvorem. Tato voda se musí nejpozději do jedné hodiny vsáknout do zeminy.
Výživa V době aktivního růstu přidáváme hnojivo v předepsaném množství do každé zálivky. Vhodná jsou pomalu rozpustná hnojiva jako například Silvamix či Plantacote. Přihnojovat můžete slabým roztokem tekutého hnojiva. Vůbec nejlepší jsou přírodní hnojiva, jako jsou kravince, slepičí nebo holubí trus. Většinou se doporučuje jeden díl na 100 dílů vody, aby se snížila agresivita hnojiva.
Rady: – Citrusy nechte na jednom stanovišti. – Používejte přiměřenou nádobu. – Při přesazování je nutné použít speciální zeminu na citrusy a drenážní vrstvu na dno nádoby. – Sazenice citrusů kupujte v létě. Citrusy v letním období Pokud máte terasu, balkon či zahradu, citrusy umístěte do polostínu (květen až říjen). Citrusy v zimě V zimě nehnojíme a rostliny chráníme před průvanem. Pro zimování citrusů je ideální teplota mezi 5 –10 °C.
Kontakty: HOLANDSKÁ KVĚTINÁŘSKÁ KANCELÁŘ, Týnský dvůr 10, Ungelt, Praha 1, tel.: 224 828 063, 224 800 535, fax: 224 828 456; PETR BROŽA, Moravec 120; PETR Prokop, Náchodská 166/191, Praha 9, tel.: 281 924 507; STARKL–ZAHRADNÍK, Kalabousek 1661, Čáslav, tel.: 327 314 785, 327 314 981–82, fax: 327 314 787
text: Lenka Kopecká foto: Petr Broža, Petr Prokop, Pavel Vítek a archiv |
Exotika v květináči
Vypěstovat citrusy ze semínka není příliš složité, ovšem na plody si musíte počkat několik let – a to ještě s nejistým výsledkem. Malé sklizně se můžete dočkat i ve stísněných prostorách bytu, ale musíte vědět jak na to. Pokud vás tento náročný koníček příliš neláká, raději si subtropické plody kupujte dál v obchodě.