Zahradní růže mají nepřeberné množství skupin, odrůd a kultivarů. Při troše zájmu se lze ale docela dobře zorientovat.
Hlavní rozdíly jsou ve velikosti a charakteru rostliny a typu a velikosti květu. Někomu se líbí jednoduchý květ jen s pěti okvětními lístky, jiný preferuje velmi hustý květ plný růžových lístků. Někdo má rád drobné květy ve velkém množství, jiný obdivuje jednotlivé velké a ušlechtilé tvary.
Růžový keř může být velmi nízký a dokonce poléhavý, ale i mohutný a vzpřímený. Samostatnou skupinou jsou růže pnoucí, které se vinou po oporách i několik metrů vzhůru. Pro lepší orientaci vám v následujících řádcích poradíme, jak na to.
Mnohokvěté růže
Nejběžnějším typem jsou tzv. růže mnohokvěté, někdy souhrnně nazývané záhonové. Ve skutečnosti to jsou ale známé polyantky a floribundy.
Tyto růže mají mnoho vynikajících vlastností, které je předurčují k úspěchu. Šlechtitelé jim věnují mnoho času a úsilí, a dobře vědí proč. Tyto růže jsou „tak akorát“ vysoké (60–100 cm), kvetou bohatě po celou sezonu a mají obrovskou škálu barev, typů a tvarů květů. Navíc jsou velmi zdravé a nenáročné na pěstování, takže si s nimi poradí každý, kdo umí vzít alespoň rýč do ruky.
Záhonové se jim říká i proto, že jsou skvělé na klasických záhoncích, kde se mohou doplňovat s mnoha dalšími okrasnými rostlinami nebo jinými podobnými růžemi.
Růže je obecně velmi tolerantní rostlina, což v rostlinné říši znamená, že se dobře snáší téměř s každou běžnou kytkou. Nemá problém mít kolem sebe jiné květiny nebo dokonce i menší dřeviny. Je to dáno především tím, že má velmi hluboké kořeny, a tak si vše potřebné pro život najde hlouběji v zemi, kam už jiné rostliny nedosáhnou. Navíc je i skromná a přizpůsobivá.
Velkokvěté růže
Jistě každý z vás již někdy slyšel výraz „čajohybrid“ nebo čajová růže. Toto označení má kořeny v čínské čajové růži, která byla před staletími dovezena do Evropy a stala se základem dalšího šlechtění. V dnešní době tak označujeme velkokvěté odrůdy, které jsou jakýmsi vrcholem mezi růžemi. Vyznačují se velkými a ušlechtile tvarovanými květy na rovných a dlouhých stoncích, často voní.
V zahradách jsou také velmi často pěstovány a oproti mnohokvětým odrůdám kvetou méně, ale s většími a nápadnějšími květy. Je tedy na každém, co upřednostňuje. Některé kultivary ale nelze jednoznačně zařadit do určité skupiny, proto najdete i přechodné typy.
Pnoucí růže
Tato skupina je v poslední době velmi oblíbená. Máte-li nějakou vhodnou oporu – například pergolu, loubí, oblouk, obelisk, treláž nebo i obyčejný drátěný plot – pak se na ní bude taková růže náramně vyjímat.
Na výběr sice není tak velké množství odrůd, ale i tak se na každého dostane. Moderní odrůdy nakvétají již odspodu rostliny a kvetou mnoho týdnů. Popínavá růže se dá vhodně doplnit plaménkem (clematis).
Keřové růže
Vzrůstnější typy růží nazýváme keřové. Pro svou mohutnost se ale již nevejdou do běžných záhonů, takže se spíš hodí do větších kompozic. Mohou tvořit i solitéry nebo pozadí pro jiné a menší rostliny. Dokonce z nich můžete vytvořit neprůchodný a kvetoucí živý plot. Najdete mezi nimi velmi krásné kultivary – velké rostliny s množstvím květů zajistí velkolepou podívanou.
Ostatní růže
Jak jsme si již naznačili, často se různé skupiny růží prolínají, ale zařazení do mezinárodních kategorií je důležité pro lepší orientaci při prodeji a nákupu. Mezi dalšími skupinami ještě najdeme druhy málo vzrůstné, vhodné do skalek nebo nádob. Těm říkáme zakrslé růže.
Jiné mají málo pevné, ale husté stonky, takže se plazí po povrchu a dobře kryjí půdu – to jsou růže půdopokryvné. Dalším typem jsou tzv. stromkové růže, což jsou nejrůznější odrůdy naštěpované v různých výškách na pevný a rovný kmínek.
Rozdělení růží – v obraze: |
Všechny běžně pěstované růže se dají zařadit do některé z následujících skupin. Vyobrazení je pouze orientační.
|
Základní pravidla pěstování
Růže nejsou nijak náročné na pěstování a podmínky. Stačí jim průměrné, hluboké a raději mírně kyselé půdy s dostatkem humusu, živin a vláhy. Slunce mají rády, ale nevyžadují ho po celý den (alespoň 5 hodin). Nesnášejí temné kouty, kde se nehýbe vzduch a je vlhko.
Na jaře je podle typu ostříhejte a přihnojte. Pokud nakoupíte kvalitní odrůdu, nemusíte si dělat starosti s chorobami a postřiky. Pokud se přesto nějaký problém vyskytne, dá se celkem snadno vyřešit. Někdy stačí jen odstranit zasažené místo nebo list, většinou si ale rostlina poradí sama.
Živočišní škůdci se řeší postřikem nebo mechanickým sběrem. Moderní odrůdy kvetou opakovaně čili prakticky po celou sezonu.