Když zakoupíte růži na jaře, ušetříte si podzimní sázení a přípravu na zimu. Čas neztratíte, růže zasazená na jaře pokvete již v červnu stejně jako růže vysázená na podzim! Navíc jsou sazenice růží pro jarní výsadbu lépe „zabaleny“ – v úzkých kontejnerech a speciálních bioobalech. Mají pevný kořenový bal a při výsadbě neutrpí žádný šok z poškození.
Na jaře také dobře vidíte, zda je sazenice v pořádku – výhonky musí být zelené a pokožka napnutá a ne svrasklá. Pokud již raší, nevadí, alespoň máte jistotu, že kupujete životaschopnou růži. Pokud ji po zakoupení ihned nevysadíte, postavte ji na chráněné a stinné místo venku a především řádně a často zalévejte!
S výsadbou ale zbytečně neotálejte. Růže je sice královna květin (byť je to vlastně dřevina), ale žádná „choulostivka“. Vydrží na stanovišti desítky let, a pokud je dobře zakořenělá (může to být i několik metrů), vypořádá se i s výraznějším suchem v průběhu léta, na rozdíl od mnoha jiných rostlin. Ale jako u všech ostatních rostlin i u růží platí: čím pro ni vytvoříte lepší podmínky, tím se vám více odmění.
Půdy má ráda písčito-jílovité, mírně kyselé, lehké a vzdušné, ale nikoli zbytečně humózní. Proto u těžkých a jílovitých přidejte jemný praný betonářský písek. Existují i speciální hotové substráty pro růže, které můžete smíchat s původní zeminou a přidat písek. Do spodní vrstvy přidejte hnojivo s dlouhodobým účinkem, například rohovinu.
Růže patří na vzdušné a světlé stanoviště, ale nemusí mít slunce celý den, stačí 3 až 5 hodin. Pokud sázíte růži na stejné místo po jiné růži, vyměňte všechnu původní zeminu z jámy za novou. V první sezoně zajistěte dostatečnou zálivku.
Jak správně sázet růže
1. Vždy je dobré vyrýt co nejhlubší jámu, čím horší je půda, tím ryjte hlouběji. Pokud je podloží nepropustné, dejte na dno drenáž – říční písek nebo štěrk. Pak na dno nasypte zeminu a stlačte ji. Musí být v takové hloubce, aby na ni postavená sazenička s bioobalem byla již v konečné výšce pro sázení a místo štěpování bylo cca 5 cm pod úrovní záhonu. Pro odhad si pomůžete nějakým rovným dřívkem, které položíte přes jámu vedle rostliny.
2. Pak obsypejte bal v jámě zeminou a přiměřeně ji pěchujte asi do poloviny hloubky jámy. Sazenici i jámu řádně zalijte a počkejte, až se voda vsákne.
3. Pokračujte v zasypávání a pěchování až k povrchu. Nakonec vytvořte kolem rostliny hráz pro vodu a opět vše řádně, i několikrát zalijte. Tím je rostlina vysazena.
Odborná poradkyně: Vlaďka Prouzová, www.nejkrasnejsi-ruze.cz