Skip to content

Kaktusy pod drobnohledem

Mají zajímavé tvary, někdy nápadné, jindy jemné ostny a často také pestrobarevné květy. Zkrátka sukulentní rostliny mají zvláštní přitažlivost, která může přerůst ve sběratelskou vášeň.
 

Obsah článku

Echinocactus válcovitého tvaru     Dlouhé válcovité větve rostliny Aporocactus splývají z květináče dolů. Proto je vhodné i efektní postavit tento kaktus na vyvýšené místo    

Kaktusy patří k sukulentním rostlinám (sukulent je rostlina, která má schopnost dělat zásoby nebo hromadit ve svých buňkách vodu). Většina kaktusů nemá listy, proto funkci fotosyntézy převzaly stonky. Kaktus má areolu – modifikovaný pupen, který je centrem růstu.

Kaktusy jsou rozšířeny zejména na obou amerických kontinentech, od Kanady až po Patagonii. Rostou v otevřených prérijních krajinách a ve žhnoucích pouštních oblastech.

 

VZHLED

 

Stonky kaktusů mohou být žebrované svisle, spirálovitě zatočené, s výstupky nebo papilami. Papily nebo výstupky se také liší jak velikostí, tak i tvarem. Některé kaktusy mohu mít také listy, někdy má kaktus lístky pouze v mládí. Některé kaktusy rozkvétají každý rok, jiné kvetou pouze při nejlepších podmínkách pěstování. Kvetení může u kaktusů trvat i několik týdnů.

     Kulový kaktus, jako je Ferocactus, může být také velmi atraktivní
Mohutný Echinocactus zdobí červeně zbarvené trny. Tento druh může dosahovat výšky až 1,5 m a váhy 100 kg     Gymnocalycium mihanovichii je kaktus výrazných barev a surrealistických tvarů     

Charakteristický vzhled kaktusů se vytvářel po miliony let. Je dán podmínkami, ve kterých kaktusy přežívají, především malým a nepravidelným přísunem vláhy. Rostliny jsou tak nuceny s drahocennou tekutinou hospodařit mnohem šetrněji než rody žijící v jiných částech světa. Aby se odpařovací plocha co nejvíce zmenšila, obdařila příroda kaktusy kulovitým nebo sloupovitým tvarem. Během dlouhého vývoje se listy přeměnily na trny, typickou „výbavou“ kaktusů je také velmi silná povrchová vrstva.

Co potřebují

Kaktusy vyžadují mnoho slunečního svitu, ideální je pro ně pěstování ve skleníku, pařníku nebo na okenním parapetu. V létě mohou být vydatně zality, je však důležité, aby u kořenů nezůstala stát žádná stagnující voda. K dalšímu zalití je možno přikročit teprve tehdy, když substrát úplně vyschne. Na podzim se zálivka postupně omezuje, v zimě se při uložení na chladném a suchém místě s teplotou okolo 10 °C rostlina nezalévá vůbec. Na jaře kaktusy „probudíme“ silnější zálivkou a přibližně jeden měsíc je musíme trochu stínit, aby si postupně zvykly na plné slunce. Substrát musí být písčitý, dostatečně vzdušný a propustný. Ponecháme-li kaktusy v zimních měsících na chladném tmavém místě, mohou nás v létě překvapit pestrými květy. Při sázení nebo přesazování je vhodné chránit nadzemní část kaktusu silným igelitem nebo složenými novinami.
    

ZAJIMAVÉ TVARY

Kaktusy krásně vyniknou zejména ve skupinách. Větší exempláře můžeme umístit i samostatně a pak náležitě vyniknou barva, tvar a krása jejich ostnů. Protože kaktusy mají svůj specifický charakter, dají se velmi pěkně a nápaditě kombinovat s různými, třeba i exoticky vyhlížejícími doplňky.

     Sukulenty různých tvarů a velikostí vyniknou i v jednoduchých bílých květináčích    Sukulenty různých tvarů a velikostí vyniknou i v jednoduchých bílých květináčích     Sukulenty různých tvarů a velikostí vyniknou i v jednoduchých bílých květináčích 

Kontakt:

 

HOLANDSKÁ KVĚTINOVÁ KANCELÁŘ,

Smíchov Gate, Plzeňská 16/3217, Praha 5,

tel.: 224 828 065-68,

fax: 224 828 456,

e-mail: ewing@ewingpr.cz

www.ewingpr.cz