Skip to content

Lednové dekorace jako v máji

Zima je obdobím útlumu, pro nás živé tvory tím spíš, že nikde ani lísteček, ani květinka, které by nám pomohly dobít baterky. Nejsme-li šťastnými majiteli skleníku nebo zimní zahrady, měli bychom si trochu té rozkvetlé krásy pustit alespoň do svých bytů. Jak? Přece květinami, které kvetou v zimním období.

Galerie

Hyacinty (Hyacinthus) jsou pro ozdobu bytu v zimním období jako stvořené.Nakupte vázy, které budou ladit s interiérem a ozdobte je řezanými květinami. Stále populární a vděčnou řezanou kytkou je například karafiát, který se pěstuje ve čtyřech hlavních odrůdách. Nejstarší je jednoduchý, ale k dostání je i mnohokvětý, bradatý nebo miniaturní. Mezi nejstarší květiny patří i stále nádherná růže, s níž se naši předci mohli poprvé setkat přibližně před 3 500 lety. I přes bouřlivý vývoj v pěstování květin její obliba neklesá. Pro charakteristickou vůni se přidává do vonných koupelí a je využívána i v kosmetickém průmyslu. V nabídce květinářství můžeme objevit malokvěté, velkokvěté i mnohokvěté odrůdy růží.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz.

Klokaní tlapka

Po mnoho let se Anigozanthos dovážel z Austrálie pouze sušený, dnes je stále častěji v nabídce i čerstvý. Ve váze vydrží tři až čtyři týdny, omezeně je k dostání i v hrnkové podobě.Zapomenout bychom neměli ani na Anigozanthos, přezdívaný díky místu původu klokaní tlapka. Jak název napovídá, je dovážený z Austrálie a při správné péči vydrží rozkvetlý ve váze tři až čtyři týdny. V osmdesátých letech minulého století se začal pěstovat jako řezaná květina i v Nizozemsku. V poslední letech se na trhu, i když vzácně, objevila i hrnková verze. Rostliny s plstnatým květenstvím můžete zakoupit v několika barevných variantách, pro zimní útlumové období se nejlépe hodí světle růžová.

ABY KYTKY NEVADLY

■ pří výběru se nerozhodujte jen podle vkusu, ale s ohledem na podmínky k pěstování
■ ani v tmavém bytě se nemusíte květin zcela vzdát, volte však vhodné odrůdy
■ pokud zalívání není zrovna vaše hobby, zvolte substrát, který tvoří polymer z přirozených látek, květiny si pak vláhu odebírají podle potřeby. Vydrží pět let, pak se sám rozloží

Hrnkové rostliny

Phalaenopsis je zdaleka nejoblíbenější orchidejí. Pochází z jihovýchodní Asie, Filipín a Austrálie. I když se pěstuje v mnoha barvách, nejoblíbenější zůstává bílá, růžová a žlutá.Byt si v zimním období můžeme oživit nádhernými hyacinty. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to nošení dříví do lesa, protože jejich bílá květenství připomínají kopečky bílých vloček. V kombinaci se sněhovou pokrývkou za okny to však vyvolává příjemný pocit praskajícího ohně v krbu a zimní idylky. Pokud však patříte k typům, které zimu přežívají jen s největším sebezapřením, zvolte modré nebo fialové květenství, které byt rozzáří a nádherně provoní nasládlou, ale velmi jemnou nevtíravou vůní. Mezi rostliny kvetoucí v zimním období patří i hvězdník. Kromě poměrně rozšířených červenokvětých jsou na trhu i odrůdy s květy lososové barvy. Nic nemůžete pokazit ani vděčným bramboříkem.

Kytice karafiátů (Dianthus) orámovaná větvičkami.Podobně jako hyacint je k dostání v mnoha barevných variantách a jeho srdcovitě tvarované kvítky mohou mít celou řadu odstínů, od bílé, přes růžovou až po karmínovou. Bramboříky si příliš nelibují v teple, mají raději polostín a teplotu kolem 18 °C, takže se ideálně hodí třeba do ložnice. Pokud nedáte jinak a trváte na tom, že si jimi ozdobíte parapety na oknech těsně nad zapnutým radiátorem, zvolte minibramboříky, jimž vyšší teplota nevadí.

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení