Skip to content

Plody jako okrasa

Květiny v interiéru dělají divy. A pokud o ně správně pečujete, odmění se vám krásným vzhledem.  Jiné se dokonce mohou pochlubit krásnými ozdobnými plody či bobulemi. Mezi ně patří například capsicum, solanum nertera či citrofortunelLa. Jakou si vyberete?
 

Extravagantní aranžmá, jehož základem jsou papričky Capsicum annuum, využívá výrazné moderní kombinace červené tmavě růžové barvy. Filcové okruží je dozdobené špendlíky    

Capsicum

Tato rostlinka ozdobí jak váš interiér, tak terasu. Přestože plody okrasných papriček vypadají lákavě, nejsou určeny ke kulinářským hodům. Jednotlivé odrůdy se liší tvarem plodů, které mohou být kulaté, válcovité nebo kuželovité. Jejich zářivé barvy jsou od fialové, červené, oranžové až po žlutou. Nejčastěji mají okrasné papričky plody červené nebo oranžové, ale na trhu se objevují i bílé nebo švestkově zbarvené. Keříčky dosahují výšky dvacet až třicet centimetrů. Capsicum annuum vyžaduje teplé a slunné místo. Sluneční svit totiž udržuje plody krásně zbarvené. Kořeny nesmí vyschnout, protože tím by se papričky předčasně scvrkly. Ale i vlhko škodí, neboť podporuje růst plísní. Rostlina snáší suchý vzduch, jestliže se pravidelně rosí.

Svou oranžovou a fialovo-hnědou barvou se tyto papričky Capsicum annuum v kamenných květináčích skvěle hodí k navození atmosféry končícího léta a začínajícího podzimu     Živá šachovnice, kterou tvoří Capsicum annuum a Nertega granadensis astrid     Papričky Capsicum annuum se vyskytují v několika barevných variantách - zelené působí svěžím dojmem a nabíjí interiér energií       Umělecké aranžmá se žlutým Capsicum annuum ve skleněné nádobě

Solanum

Mezi květiny, které se pyšní ozdobnými plody, patří i Solanum pseudocapsicum – tedy lilek korálový. Tmavězelený keříček s malými oranžovými kuličkami vyžaduje světlé stanoviště a pravidelnou zálivku. Plody mohou mít mnoho barevných odstínů – od žluté přes oranžovou až po zářivě červenou. Tuto rostlinu můžete dát do kuchyně, třeba na parapet. Měli byste však vědět, že plody lilků jsou jedovaté.

     Solanum pseudocapsicum a Selaginella apoda spolu vytvářejí miniaturní zahrádku pod střechou ze suchých stonků bambusu

Veselé aranžmá z různobarevných rostlin Nertera granadensis astrid zasazených do plstového košíku upoutá na první pohled    

PORADNA

Problémy s pěstováním pokojových rostlin pomůže vyřešit odborník. 

Nertera

Květina, která se vyznačuje poléhavými stonky a malými lístky, se nazývá Nertera granadensis astrid. Svými stonky pokrývá celý květináč. Po odkvětu poměrně nenápadných květů se objeví maličké, lesklé oranžové bobulky. Tato rostlina je velmi atraktivní, zejména pokud je na jednom místě více exemplářů. Oranžové plody tak ještě lépe vyniknou a doslova z nich nelze spustit oči. Když o nerteru budete dobře pečovat, odmění vás pěknými plody, které vydrží na rostlině až několik měsíců. Rostlina vyžaduje umístění na světlém místě, avšak bez přímého slunce. Také teplota je velmi důležitá, ideální je okolo 20 °C. Preferuje světlé vzdušné stanoviště a nejlépe prospívá, pokud udržujeme její kořenový bal neustále mírně vlhký. Nezalévejte shora, ale pod list nebo do misky. Více než dvě stě let byla nertera rostlinou pouze s oranžovými plody, nyní to už neplatí.

Rostlina má období vegetačního klidu od října do února, tehdy je nejlepší ji umístit do místnosti, kde je teplota okolo 16 stupňů.

LETNÍ HIT

 

 Výrazné barvy jsou hitem letošního léta a toto aranžmá využívá téměř všech populárních odstínů najednou – žluté frézie a kraspédie jsou svázané sytě růžovou stuhou a umístěné v zelené mističce a tyrkysovošedém květináči. 

    

Citrofortunella

Sladce vonné květy, neopadavé listy a výrazně zbarvené plody, to je Citrofortunella microcarpa. Rostlinu je možné letnit, nejlépe na lehce stíněném a chráněném stanovišti. Na zimu je vhodné přesunout ji do chladnější místnosti v interiéru. Plody jsou velmi kyselé a nejsou určené k jídlu. Pěstovat ale můžete i jiné citrusy – například pomerančovníky (Citrofortunella mitis) nebo mandarinkovníky (Citrus reticulata). Pro ty, kdo mají rádi život bez trnů, jsou tu citroníky (Citrus). Všechny citrusy se dají pěstovat i jako pokojové rostliny, ale potřebují hodně světla. V interiéru jim vyhraďte místo u okna na jihovýchod až jihozápad. Při dobré péči vám budou partnerem na celý život. Užitečná rada: čím větší květináč nebo kontejner vyberete, tím mohutněji a bohatěji se rostliny rozrostou.