![]() |
Bromelie a tropyBromelie jsou tropické byliny mnoha velikostí, barev a struktur. Většina z nich vytváří z listů tzv. nálevky nebo cisterny, které slouží jako zásobárna vody a živin. Kromě zemních bromelií mají jejich kořeny v mnoha případech jen kotvící funkci. Existují i dva druhy masožravých bromelií, v jejichž nálevkách plných vody se zachycuje drobný hmyz. Ten bakterie rozloží na živiny, které rostlina potřebuje ke svému životu.
Nám jsou bromelie v dnešní době známé především jako exotické pokojové květiny. Aby se jim však u nás doma dobře dařilo, je nutné akceptovat některé jejich nároky. Ty jsou pro každý druh odlišné. Daly by se však zjednodušeně shrnout do dvou skupin. |
Jednoduché radyRostliny s hladkým, jemným a mnohdy barevným listem vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, teplo a dostatek světla, nikdy ne však přímé slunce. Substrát by měl být lehký, humózní a mírně kyselý. Dbejte na to, aby bylo v nálevce vždy trochu vody. Na rosení a zalévání používejte vodu měkkou bez příměsi vápníku. Bromelie s hrubým, šupinatým až ostnatým listem jsou odolnější a snesou přímé oslunění.
|
![]() |
|
MnoženíNejčastěji ji objevíte v květinářství osazenou v květináči nebo upevněnou na epifytickém kmeni. Výjimkou není ani jako řezaná květina, např. v podobě miniananasu. Bromelie vytvářejí velice nápadná, neobvyklá a různě barevná květenství, v kterých se po čase objeví drobné kvítky jiné barvy. Kvete jen jednou, avšak květenství vydrží velmi dlouho. Nemusíte vsak být smutní. Rostlina začne ihned vytvářet dceřiné rostlinky, které lze rozsadit a dopěstovat v dospělou kvetoucí rostlinu. Na nově vypěstovaném kusu se květy objeví asi po dvou až třech letech. Proces můžete uspíšit pomocí etylenu, který se uvolňuje např. z ovoce. Rostlinu umístěte do průsvitného sáčku a přidejte ovoce – jablko postačí.
|
Několik tipůRostliny se budou dobře vyjímat v jednoduchých květináčích. Zemní druhy s barevnou listovou růžicí sestavte do skupin a umístěte pohledově trochu níž, aby na ně bylo dobře vidět. Náročnějším druhům se bude dobře dařit v malém skleníčku nebo paludáriu, kde nebude kolísat teplota ani vlhkost.
Jeden rod, mnoho druhůNejznámější a nejdostupnější z bromelií na našem trhu je Vriesea. Může mít různý tvar květenství a barvy od žluté, přes oranžovou, až po červenou. Výrazné růžové květenství s fialovým květem má Tillandsie cyanea. Druh šedé Tillandsie je epifyt, má úzký šedý list a žije pouze ze vzdušné vlhkosti. Méně známými druhy, avšak ne nezajímavými jsou např. Echmea, Neoregelia či Billbergia. Jako zástupce zemních bromelií lze jmenovat Cryptanthus a všem dobře známý ananas.
|
|
VÍTE, ŽE……existují bromelie, které mají i 5 m vysoký kmen, velmi širokou listovou růžici a až 7 m dlouhý květ? |
|
Kontakt:HRAŇO, ODBORNÉ SLUŽBY ZAHRADNICKÉ,
Žehušice 285 75, www.hrano.cz
|
Ananas na závěrAnanas lze pěstovat úspěšně i doma, a to nejen ten okrasný. Ze zakoupeného ananasu oddělte ukroucením listovou růžici. Ta musí být očividně zdravá a nezaschlá. Zbavte ji zbývající dužniny a zasypte práškem z dřevěného uhlí. Nechte ji nejprve několik dní oschnout a pak zasaďte do písčitého vlhkého substrátu. Rostlina potřebuje pro svůj život světlé a teplé stanoviště. Plody budou malé, ale stejně šťavnaté jako u zakoupeného kusu. Ve velmi dobrých podmínkách listová růžice doroste v průměru jednoho až dvou metrů. Udělejte si doma malé tropy a zkuste některou z bromelií. |