Kdykoliv se totiž v minulosti setkal s prací tohoto světově uznávaného tvůrce soudobého květinového designu, nemohl prý ani dýchat, jak ho zaujala.
Akci předcházelo několik vzájemně inspirujících schůzek obou nepochybných mistrů svých oborů. Z nich pak vzešla originální kolekce jednadvaceti Šípkových váz, které v prodejních sériích po jednadvaceti kusech vyrobila česká sklárna AJETO. A i když většina z nich ke květinovému aranžmá přímo vybízí — motivy flory jsou pro Šípkův sklářský design charakteristické — neměl svou práci jednoduchou ani Christian Tortu: „Mám velký respekt jak k tvorbě Bořka Šípka, tak i k samotnému sklu. Měl jsem před sebou velice obtížný úkol.“ Vše ovšem zvládl na výbornou. Jak jinak, vždyť Christian Tortu, který dnes vlastní prestižní obchody v mnoha významných městech světa, zajišťuje květinové výzdoby na módních přehlídkách značek, jako jsou Dior či Chanel, vytváří květinové aranžmá Mezinárodního filmového festivalu v Cannes apod. Jeho přínos světovému květinovému designu však spočívá zejména v originálních kombinacích netradičních druhů květin a přírodních prvků. Kytice netvoří pouze květiny, ale třeba i ovoce, koření, zelenina, výhonky a větve. Nezřídka používá kombinace exotických rostlin i s těmi zdánlivě nejobyčejnějšími věcmi, jakými jsou třeba nejrůznější trávy. V jeho květinových vazbách pak mají své místo jak poupata a květy, tak i odkvetlé kvítky, jejichž vzájemné propojení v hlubším smyslu slova vypovídá třeba o věčném koloběhu života a smrti. „Kytice je jedním ze způsobů, jak k nám příroda promlouvá. Je to řeč svobody a vyrovnanosti. Deklarace práv života rostlin,“ říká Christian Tortu. Výmluvné motto ožívalo i v kompozicích, které na výstavě svébytně dotvářely a podtrhovaly výtvarnou jedinečnost váz Bořka Šípka. Vše hýřilo barvami i nápady. Rubínová váza dekorovaná skleněnými okvětními lístky jako by přímo vybízela už jen k vložení stejně zbarvených květů orchidejí, sametové květiny rozeseté po skleněné míse lákaly k doteku, další pak zaujaly třeba i jen neuvěřitelně širokou škálou odstínů fialové v harmonii či naopak v kontrastu k barvám skla. Fascinující byla jakoby polokoule na milimetr přesně poskládaná z květů bílých růží. Ty dominovaly i vázám z čirého křišťálu. V jedné z nich díky odlišné délce stonků vytvořily husté květy například sněhobílé plochy ve dvou různých úrovních nad sebou. Obdobný princip do dvou délek stříhaných, tentokráte však vedle sebe řazených rudých růží našel uplatnění i v květinovém aranžmá dvojité vázy, kdy k zajímavému dekoru přispěla i z červeného skla prosvítající zeleň jejich pečlivě skládaných stonků.
Vedle orchidejí a růží pak květinovému aranžmá kralovaly výrazně barevné květy anturií. V jejich blízkosti se díky mistrovství Christiana Tortuho staly vznešenými i záležitosti tak prosté, jako je pár štíhlých proutků, povadlé listy či vazby z docela obyčejných šípků. V kombinaci s cizokrajnými květy působil totiž právě ten docela obyčejný šípek exoticky. Expozice byla otevřena pouhých čtrnáct dnů, a tedy přesně tak dlouho, jak dlouho žily všechny květy. Další bude Christian Tortu aranžovat opět do Šípkových váz až na obnovených premiérách výstavy, které jsou po Praze plánovány i do Paříže, Soulu, Tokia a New Yorku.
Kontakt: ARZENAL, Valentinská 11/56, Praha 1, tel.: 02/24 81 74 79
text: Eva Šuhájková foto: Petr Zhoř |
Šípek mezi květy
„Léta dělám vázy a léta si představuji, jak v nich bude vypadat kytka. Když ji však zkusím sám naaranžovat, musím bohužel konstatovat, že to není ono,“ nechal se poněkud skromně slyšet architekt a designér Bořek Šípek. Listopadovou výstavou, kterou připravil společně s ním Francouz Christian Tortu v pražském design salonu a restauraci Arzenal, si tak vlastně splnil jedno ze svých velkých přání.