Skip to content

Tradiční japonské kokedamy

Když se řekne tradiční japonská rostlina, určitě se vám vybaví bonsaj, malý  stromek v keramické misce doplněný kameny či travou, tvořící miniaturní  zahrádku. Lenka Hrubá vás přesvědčí, že existují i jiné možnosti.

Galerie

Kokedamy se dají použít i jako dekorace na slavnostní stůl. Stačí je umístit na pěkný dekorativní talíř či misku.Dříve to bývala skromná zábava japonských penzistů, dnes si získává popularitu i u mladší generace,“ začíná své vyprávění Lenka Hrubá, která se kokedamám aktivně věnuje. Kokedama v doslovném překladu znamená mechová koule (Ko Key Da Ma) a jde o rostlinu v kulatém balu zeminy, který je hojně obalený mechem.

Existují dva druhy rostlinek – levitující kokedama, která se zavěšuje do prostoru, a kokedama, která se umísťuje na ozdobný talířek či misku. „Říká se, že jejich původ není úplně objasněn, existuje ale obecně přijímaná teorie, že pocházejí z bonsají ve stylu nearai, který byl v Japonsku populární v 17. až 19. století. Nearai bonsaje byly pěstovány tak, aby jejich kořenový systém vytvořil v nádobě kompaktní pevnou strukturu a po vyjmutí z nádoby si zachoval tvar. Bonsaje s takto pevným balem pak byly z nádob vyjmuty a umístěny na podstavec, kde se nechaly porůst mechem. Byla tak zvýrazněna jejich přirozená krása,“ upřesňuje Lenka Hrubá.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz.

Alternativa k bonsajím

Pomerančovník (Citrus limon) je okrasná dřevina, její plody jsou kvůli kyselosti prakticky nepoživatelné, parádu ale dělají celý rok. Než totiž vyrostou a uzrají, už na pomerančovníku kvetou další vonné květy.Kokedamy by se tedy daly nazvat jednoduchou alternativou ke známějším bonsajím. Velmi snadno se pěstují a vlastně jediné, co potřebují, je voda, světlo a vzduch. Kromě toho nezabírají příliš mnoho místa a mohou být umístěny prakticky v jakékoliv místnosti, kde je dostatek světla. Rostliny, které potřebují více vody, se jednou za čas ponoří celým balem do vody, sukulentní se položí balem na chvíli do mističky s trochou vody. V obou případech se po vyjmutí z vody nechají chvíli stát, aby se voda vsákla a nekapala po zavěšení.

Jednou za čas je potřeba přidat do roztoku hnojivo, protože kokedamy se nepřesazují. Lenka Hrubá se rozhodla začít bylinkovými kokedamami a má s nimi velký úspěch. „Takovou bylinkovou kokedamu si totiž můžete pověsit nad stůl nebo k oknu u kredence a nejen že si zkrášlíte svou kuchyň, ale navíc to bude mít i praktický užitek,“ vysvětluje a ukazuje nám své krásné dekorace.