Mezi tradiční letničky patří také řada plazivých nebo popínavých rostlin, které spolu s keříčkovitými druhy představují novou dimenzi květinové výzdoby balkonů a teras. Sortiment druhů vhodných do závěsných nádob, který dříve tvořily fuchsie, převislé muškáty nebo petúnie, se každoročně rozšiřuje. Přibývají neobvyklé druhy, skupiny se rozrůstají o další barevné odrůdy.
Vyzkoušejte něco nového Mezi zajímavé novinky patří Asteriscus maritimus, Anagallis monelli ‘Skylover’ nebo i drobnokvěté macešky Viola cornuta. Kvetoucí výhony visí shora a pestrobarevné a zajímavé květy se předvádějí přímo před očima. Různé efekty vznikají kombinací barev, některé rostliny mohou vytvářet zajímavé pozadí svým bujně rostoucím sousedům – třeba Plectranthus, pestrolistá máta, některé rostliny zdobí svými listy po odkvětu – Lysimachia congestifolia nebo Lotus maculatus nebo L. berthelotii.
Za péči se vám odmění Stejně jako rostliny v truhlíčcích mají i jejich kolegyně v závěsných nádobách omezený prostor pro kořeny. Tyto nádoby mívají obvykle průměr 10–40 cm. Většina rostlin se v závěsech rychle vyvíjí, proto jsou větší nádoby lepší. Substrát pro výsadbu by měl být lehký, propustný i vododržný se stabilní strukturou. Rašelina, kůra, keramzit nebo Ekostrat (drcený keramzit) zlepšují strukturní stabilitu. Pro schopnost vázat vodu a živiny (vododržnost) je rozhodující obsah jílovitých částic. Intenzivně rostoucí rostliny v relativně malých nádobách je třeba dobře živit. Rostliny potřebují výživu k růstu i ke kvetení. Živiny přidané do substrátu při výsadbě se brzy vyplaví a spotřebují. Dusík, fosfor a draslík jsou vedle mikroprvků jako železo, měď, hořčík základní živné prvky. Dusík zajišťuje růst zelené hmoty rostlin v první polovině vegetačního období. Fosfor ovlivňuje kvetení, zrání a vývoj kořenů, draslík působí na stavbu a pevnost rostlinných pletiv. V druhé polovině vegetace proto hnojíme přípravky s vyšším obsahem fosforu a draslíku.
Dešti ani větru neporučíme Pro úspěšný vývoj vysazených závěsných nádob už jen zbývá slunečné léto a naše pravidelná zálivka. Rostliny, které často zůstanou bez dostatku vody, ztrácí svou vitalitu, omezují růst a kvetení.
Na návětrné straně v nepříznivých letech ovlivňuje negativně kvetení silný vítr, případně prudké srážky. Nedostatek slunečního záření podporuje rozvoj houbových chorob, které zhoršují vývoj a vzhled rostlin.
Bezpečnost především Koše musíme upevnit velmi pečlivě, neboť váha nádoby se substrátem plným vody po zálivce či po dešti a se vzrostlými rostlinami je ve vrcholném létě značná (1 litr substrátu může vážit 1,2–1,8 kg).
Nechte si poradit Květiny do závěsných nádob Žlutá Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Dyssodia tenuiloba, Helichrysum bracteatum, Lysimachia congestiflora, Sanvitalia procumbens Růžová Begonia pendula, Cuphea palliada, Diascia, Heterocentron elegans, Impatiens, Verbena Bílá Erigeron karvinskianus, Sutera diffusus, (Bacopa) Modrá Anagallis monelli, Brachycome multifida, Convolvulus sabatius, Lobelia erinus, Nolana napiformis, Scaevola, Salina
Kontakty: Zahradnické centrum – Chládek, Střešovická 47, 162 00 Praha 6, tel.: 235 351 032 Zahradnictví Černý, Husova 139, 551 01 Jaroměř, tel.: 491 812 312, STARKL zahradník, Čáslav–Kalabousek, Matouš – zahradnictví, Říčanská 392, 252 43 Průhonice , tel.: 267 750 909, e-mail: mathydro@telecom.cz , www.hydroponie.cz
text: Martin Matouš foto: Jana Pyšková, Liebig Jungpflanzenkulturen, Elsner pac Jungpflanzen |
Zavěšené zahrádky
Pestrá zahrada není nic neobvyklého, truhlíčky na oknech a balkonech jsou pýchou mnohé domácnosti, ale závěsné koše se u nás teprve zabydlují. Mohou ozdobit podhled lodžie a vstup domu, viset po stranách oken nebo na zdi garáže, vedle níž není ani kousek místa na zeleň. Pro začátečníky je nejlepší osázet koše letničkami.