Skip to content

Zlatíčko vánoční kaktus

Několik měsíců spokojeně dřímá a potom vyraší v rychlém sledu pupeny tak, že to vypadá, jako by jeden květ vykvétal z druhého. Schlumbergera, známá také jako vánoční kaktus, upoutá pozornost, je stylová, navíc díky sladěným dekoracím krásně rozčeří vánoční výzdobu bytu. Zkuste ji doplnit třeba módní zlatou barvou, jejíž lesk k Vánocům rozhodně patří, nebo symbolickými bělostnými tóny zimy.
 

















Ve zlatém květináči bude dokonalým elegánem         

Vánoční kaktus kvete nejčastěji mezi listopadem a lednem, zpříjemní nám nejkratší dny v roce, rozjasní interiér a dodá mu na barevnosti. Když mu dopřejete zlaté doplňky, bude působit slavnostně a přitom velmi přirozeně. Rozhodně potěší, že je to odolná rostlina, která při dobré péči každý rok vykvete. Schlumbergera byla pojmenována po Frederikovi Schlumbergerovi, francouzském sběrateli kaktusů. Pochází z tropické Brazílie, z pobřežních pohoří, kde si užívá stálou vlhkost. První schlumbergera byla dovezena z Brazílie do Anglie a na evropský kontinent roku 1817.

Kvete bílé i oranžově

Tyto epifytické kaktusy bez ostnů mají ploché články podobné listům a trubkovité květy. Nejznámější je Schlumbergera truncatas. Původně měl vánoční kaktus květy fialově červené, dnes ovšem známe řadu kříženců s květy karmínově červenými, růžovými i bílými, dokonce i oranžovými. Rostlina je stálezelená po celý rok, díky šedozelenému odstínu působí celkem nenápadně. Zato vyniká hlavně v období adventu a Vánoc, kdy bývá obsypána květy.

KVĚTY KAKTUSU

Nejčastější chybou, která oddálí nasazení květů, bývá právě zálivka. Menší exempláře mívají okolo 25 květů, naproti tomu velké rostliny mohou být pokryty i stovkami květů. Kromě období Vánoc může schlumbergera vykvést ještě jednou v průběhu roku. V květinářstvích jsou na výběr vánoční kaktusy kvetoucí bíle, červeně nebo růžově.

    

Vánoční kaktus má botanické jméno Schlumbergera, dříve Zygocactus

    

Jak na ni? Střídejte teploty

Na podzim a v zimě rostlina dobře prospívá v chladnějších místnostech, kde je kolem 15 ºC (teplota ale nesmí klesnout pod 12 ºC). Pokud pobývá na stanovišti, kde je nad 22 °C, nenasadí poupata a roste jen „na zeleno“, vegetativně. Pozor na příliš suchý vzduch, který může způsobit opad poupat (vzpomeňte si na Brazílii, kde je vlhko). Během kvetení umístěte vánoční kaktus z chladnější chodby do bytu na světlé místo. Pravidelně ho zalévejte malým množstvím vody a nedovolte, aby kořenový bal vyschnul. Každý týden rostlinu mírně přihnojte. Po dlouhém období kvetení, což je asi v polovině ledna, dopřejte kaktusu odpočinek, dejte ho opět do místnosti s nižší teplotou a omezte zálivku, ale nenechávejte ho zcela bez vody. Při špatné zálivce rostlina neuhyne, ale zasychají jí koncové články a další listy se scvrkávají. Rostliny nesnášejí ani další extrém, přemokření kořenů. Od března do července, v hlavní době růstu, schlumbergeru zalévejte, ovšem nepřemokřujte a můžete ji i mírně přihnojit slabší koncentrací hnojiva. Rostlina ale roste dobře i bez přihnojení. V létě jí prospěje pobyt venku. Schovejte ji ale při prvním ochlazení, většinou již začátkem září. Nejpozději od poloviny srpna zálivku na měsíc velmi omezte nebo i zcela vynechejte. Od září do poloviny listopadu rostlinu postavte opět na chladnější místo, čímž podpoříte tvorbu květů. Jakmile se objeví květní pupeny, je nový cyklus na světě.

 

KAM KAKTUS UMÍSTIT?

Vánoční kaktus postavte na dobře osvětlené stanoviště, které bude ale chráněné před přímým sluncem a průvanem. Rozhodně nepatří nad radiátor ani na místo, kde hrozí výrazné výkyvy teplot. Zalévejte měkkou vodou o pokojové teplotě, nejlépe dešťovou nebo převařenou z vodovodu.

Přesazujte rozumně

Vánoční kaktus přesazujte jednou za 3 až 4 roky. Nejvhodnějším měsícem je březen. Použijte nejlépe substrát pro pokojové rostliny obohacený pískem. Podobný jako pro africké fialky,  případně můžete rostlinu pěstovat v rašelině. Dobře roste i v minerálním granulovaném jílovitém substrátu seramis. Nejlépe v březnu se může schlumbergera také množit řízkováním.