Skip to content

Postavíme dům. Ale z čeho?

Hned po usnesení stavět rodinný dům nastává nutnost několika základních voleb. Jednou z nich je rozhodnutí pro typ konstrukce a s ní spojeného druhu stavebního materiálu.
 

U zdění na lepidlo dosahuje ložná spára lepidla pouhé 2 mm (KM BETA)     

Kromě ceny vstupují do hry další faktory, jež by každý budoucí uživatel rodinného domu měl vzít v úvahu. Dům mu totiž bude sloužit po desítky let a neměl by tedy hledět jen na okamžitou cenovou výhodnost.

 

Spektrum pohledů

Preference stavebníka mohou být různé. Jeden sleduje rostoucí ceny energií, a tedy energetickou náročnost provozu domu, druhý třebas možnosti budoucích přestaveb nebo jiných úprav. V poslední době je také stále častěji zmiňováno environmentální hledisko, hledisko udržitelného rozvoje, tedy to, jak stavba zatíží životní prostředí z pohledu použitých materiálů i následujícího provozu. Svou roli hrají i fyzikální parametry stavby – tepelný odpor pláště, míra akumulace tepla a vlhkostní režim nebo akustický odpor konstrukce.

To základní, co dělá stavbu stavbou, jsou stěny, jejichž konstrukce bude mít vliv nejen na cenu hrubé stavby, ale ovlivní i ostatní zmiňované faktory od ekonomičnosti provozu až po komfort a hygienu bydlení. Jejich materiálové „řešení“ může mít různé podoby.

Dřevo, cihla, či beton?

Pokud jde o typ konstrukce, stojí u nás stavebník v podstatě před dvojí základní volbou: zděná či betonová tradice, anebo dřevostavba. Statistika jednoznačně mluví ve prospěch „klasiky“, dřevostavby se ale postupně začínají prosazovat. Tradičnější postupy pak nabízejí možnost výstavby z pálených cihel, pórobetonu, betonových panelů anebo sendvičových konstrukcí. Dřevostavby sice obecně skýtají možnost mnoha konstrukčních typů, u nás jde ale v převážné většině o dva – stavby z masivu, anebo montované dřevostavby z předem vyrobených dílů.

Tradice vyžaduje přesnost

Tradičním materiálům u nás kraluje pálená hlína, zejména ve formě cihelných bloků a vylehčených tvárnic. Jsou ale k dispozici i „plné“ cihly malých profilů, ty se však kvůli horším tepelným i akustickým vlastnostem (a také vyšší pracnosti při výstavbě) užívají převážně jen jako doplněk – jejich vysoká únosnost je předurčuje jako materiál pilířů apod.

Cihlové tvárnice naopak mají uplatnění velmi široké. Výrobci je často dodávají jako ucelené stavební systémy, které zahrnují speciální tvarovky, překlady a konstrukce stropů.

U vylehčených dutých bloků s množstvím dutin se sice zlepšují žádané tepelněizolační vlastnosti, klesá ale únosnost. Problémy mohou nastat při zasekávání vedení do stěn – necitlivé narušení lehčeného bloku může způsobit jeho destrukci. Také nároky na technologickou kázeň při stavění z tohoto materiálu jsou vysoké. Zbroušené bloky se spojují lepením nebo maltou a zvlášť ve druhém případě hrozí, že budou tepelněizolační vlastnosti bloku znehodnoceny. Při nedodržení technologické kázně totiž silnější vrstva spojovací malty může ve stěně vytvořit tepelný most – zónu, kudy uniká více tepla než v jejím okolí. Takto nedokonale postavěná zeď pak bude mít podstatně horší tepelněizolační vlastnosti, než jaké uvádí výrobce. Stěny z pálených bloků mají také nižší schopnost akumulace tepla, zato se podílejí na udržení kva-litního vnitřního mikroklimatu.

     Systém broušených cihel POROTHERM CB poskytuje mnoho úspor, vyžaduje však naprostou přesnost práce (WIENERBERGER)

     Nároky na zvýšené akustické a tepelněakumulační vlastnosti zdiva lze řešit zalévacími cihlami SUPERTHERM AKU (HELUZ)

Beton pro zajímavé kreace

Přestože je u nás slovo beton ve stavebnictví stále ještě spojováno s neoblíbenými paneláky, uplatnění tohoto materiálu i při stavbách rodinných domů je široké. Je to také tím, že je mnoho forem, v jakých lze beton používat.

Jednou z nich je monolitický beton v domovních stěnách. Vyznačuje se hlavně vysokou únosností a architektům skýtá velké možnosti při „tvarování“ domu. O tom, že z betonu lze vykouzlit opravdu zajímavé kreace i v oblasti individuální výstavby, svědčí například rodinný dům architekta Zdeňka Fránka v Brně na Červeném kopci, kterému dominuje obytná část ve tvaru kornoutu či trychtýře vysoká přes dvě podlaží.

K nevýhodám monolitického betonu patří nedostatečné izolační schopnosti, které vadí, zejména pokud je tohoto materiálu využito u vnějších stěn. Vyžaduje pak vrstvenou izolovanou konstrukci. Také větší difuzní odpor hutného betonu nepřispívá k dobrému mikroklimatu v interiérech a bydlení může znepříjemnit i nízký akustický odpor stěn. Betonové stavby rovněž nejsou příliš „otevřeny“ pozdějším úpravám nebo změnám dispozice.

 

Panely zdaleka nekončí

Menší variabilitu při projektování, zato rychlou a málo pracnou výstavbu rodinného domu nabízí další betonový stavební prvek – železobetonové panely. Ve srovnání s panely, které tvoří základ strohých sídlišť sedmdesátých a osmdesátých let, disponují současné betonové panely výrazně lepšími vlastnostmi a jejich uplatnění je zejména v typové výstavbě široké. Lépe tepelně izolují díky izolační vrstvě, která je umístěna mezi dvěma betonovými deskami, a také zvukověizolační vlastnosti splňují nároky na komfortní bydlení. Jejich předností je i velká variabilita úprav povrchů. K nevýhodám patří již zmiňovaná – typicky „betonová“ – malá možnost dodatečných úprav a změn a větší difuzní odpor.

Lehký materiál, široké užití

Velmi široké použití má lehčený beton, pórobeton, s nímž se nejčastěji setkáme ve formě tvárnic, často dodávaných v ucelených stavebních systémech pod různými obchodními názvy. Jejich výhodou je snadné opracování a formátování a variabilitu prokazují i při stavbě nepravidelných konstrukcí. Nároky na technologickou kázeň jsou opět vysoké – bloky se lepí a důležitý je minimální rozměr spáry: maximálně 1 až 3 mm. K rizikovým faktorům u pórobetonu patří vysoká nasákavost a s tím spojená nutnost vyschnutí před aplikací do stěn a jeho ochrana před nasáknutím během stavby. Pórobeton se také vyznačuje nižší schopností akumulovat teplo, v kombinaci s vnější izolací se ale hodí i pro výstavbu nízkoenergetických nebo pasivních domů.

Dalším materiálem na bázi betonu vhodným pro konstrukci stěn jsou vápenopískové cihly. Vyrábějí se ze směsi písku, vody a vápna a díky tomu, že jejich výroba spotřebovává málo energií, lze hovořit současně o environmentálním produktu. Vyznačují se výbornými vlastnostmi – nízký tepelný odpor, dobrý akustický odpor, vysoká únosnost – a hodí se i ke stavbě nosných zdí, u nichž je kladen důraz na dobré tepelněizolační vlastnosti. Zdi z vá­penopískových cihel se spojují běžnou maltou nebo se používá lepení.

Panely dřevostavby lze zateplovat jak zevnitř dutiny, tak i zvnějšku    

Dřevostavby zatím popelkou

Dřevostavba je další možnou volbou při výběru základního materiálu pro stavbu domu. V řadě zemí jde o převládající materiál (v USA 70 %), anebo alespoň důstojnou konkurenci ostatním možnostem (v Německu 10 %). U nás se zdá, že domy ze dřeva důvěru teprve získávají. Důvody lze spatřovat v kulturní tradici, v jejímž rámci byly dřevěné stavby považovány za příznak chudoby a nižší kvality. Svou roli ale hraje také nedostatek praktických zkušeností po desetiletích absence této technologie na trhu. Dřevostavby se tak u nás podílejí na novostavbách zhruba pěti procenty a nové realizace se počítají ve stovkách za rok. Jde přitom o plně konkurenceschopnou technologii, která ve srovnání s ostatními typy staveb skýtá řadu výhod.

Osvědčené technologie vedou

Pokud jde o typy konstrukce, ve světě se používá přes dvacet základních konstrukčních systémů, u nás ale můžeme mluvit pouze o dvou či třech z nich. Jde o technologii montovaných staveb z předem vyrobených panelů, ta je nejrozšířenější i ve světě. Vedle ní se uplatňuje konstrukce „two by four“ (dvakrát čtyři palce). Název je odvozen od nejrozšířenějšího profilu fošen, z nichž je stavba na místě skládána. Kromě uvedených typů lze zvolit konstrukci z masivního dřeva. Ta se užívá pro domy srubového typu. Novinkou na trhu je systém MHM (Massiv Holz Mauer), který spojuje využití vlastností masivního dřeva s moderními technologiemi výstavby – přípravou prefabrikovaných dílců z masivu.

Plnohodnotná konkurence

Současné moderní dřevostavby spojují výhody a mohou plně konkurovat ostatním, rozšířenějším typům staveb. Lze mluvit o dobrých tepelnětechnických vlastnostech – obvodový plášť dřevostavby je vyplněn kvalitní tepelnou izolací a hodnota součinitele prostupu tepla bývá lepší než u běžných cihelných staveb. Plášť domu navíc může být díky tomu tenčí, a tak se při dané výměře zastavěné plochy zvětší vnitřní prostor domu.

Za určitou nevýhodu lehkých konstrukcí, mezi něž dřevostavby patří, můžeme považovat menší schopnost tepelné akumulace, a tedy rychlejší vychladnutí nebo naopak zahřátí interiéru. To je problémem hlavně v létě. Zato dřevostavba nabízí příznivé mikroklima.

     Konstrukční prvky dřevostavby se připravují ve výrobě, na stavbě se již pouze montují

Experimenty raději s rezervou

Stavebník hledající alternativy ale nemusí zůstat u popsaných „masově“ užívaných stavebních systémů. Touha experimentovat a hledat nové cesty přináší zajímavé výsledky. Nespokojenost s moderními technologiemi i snaha o jakýsi návrat ke kořenům vedly ke vzniku staveb, jež pracují například s nepálenou hlínou. Také další, z čistě technokratického pohledu nepřijatelné materiály – sláma, konopí, ovčí vlna – nacházejí v alternativním stavitelství své místo. Například stěny „slaměného“ domu tvoří balíky slámy v trámové konstrukci a uzavírá je hliněná omítka. Experimenty s tradičními a přírodními materiály jsou ale obzvlášť náročné na úroveň řemesla, jehož tradice byla přerušena, a je otázkou, jakou technologickou kvalitu jsou současní „alternativci“ schopni dodržet. Nadšením lze jen stěží nahradit nedostatek zkušeností a pečlivosti při realizaci takové stavby.

Kontakty:

 

ATRIUM, s. r. o.

Strakonická 1 056, Horažďovice

tel.: 376 547 211,

fax: 376 513 013

atrium@atrium.cz

www.atrium.cz

 

BETONOVÉ STAVBY – GROUP, s. r. o.

Předslav 99, Klatovy

tel.: 376 314 246

info@betonstavby.cz

www.betonstavby.cz

 

CANABA, a. s.

Štětkova 1 001/5, Praha 4

tel.: 234 096 234,

fax: 234 096 200

canaba@canaba.cz

www.canaba.cz

 

HAAS FERTIGBAU, s. r. o.

Chanovice 102, Horažďovice

tel.: 376 535 111,

fax: 376 535 866

chanovice@haas-fertigbau.cz

 

HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s.

Dolní Bukovsko

tel.: 385 793 020,

fax: 385 726 962

info@heluz.cz

www.heluz.cz

 

KM BETA, a. s.

Dolní Valy 2, Hodonín

infolinka: 800 150 200

tel./fax: 518 340 938

kmbeta@kmbeta.cz

www.kmbeta.cz
                                                                                          

RD RÝMAŘOV, s. r. o.

8. května 1 191/45, Rýmařov

tel: 554 252 111,

fax: 554 252 333,

info@rdrymarov.cz

www.rdrymarov.cz

 

TONDACH Česká republika, s. r. o.

Bělotínská 722, Hranice

tel.: 581 673 111,

fax: 581 673 343

info@tondach.cz

www.tondach.cz

 

VELOX-WERK, s. r. o.,  Hranice

Bělotínská 288, Hranice

tel.: 581 651 430,

fax: 581 651 540

velox@velox.cz

www.velox.cz

 

WELFAST, a. s.

Klikatá 353/13, Praha 5

tel.: 251 612 261,

fax: 251 611 259

welfast@welfast.cz

www.welfast.cz

 

WIENERBERGER

cihlářský průmysl, a. s.

Plachého 388/28, České Budějovice

tel.: 387 766 111,

fax: 387 766 115

info@wienerberger.cz

 www.wienerberger.cz

 

XELLA CZ, s. r. o.

Vodní 550, Hrušovany u Brna

infolinka: 800 828 828

tel.: 547 101 111,

fax: 547 101 103

obchod.cz@xella.com

www.xella.cz

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025