Koberec neslouží jen k tepelné nebo zvukové izolaci, ale prokazuje službu i našim chodidlům, která jsou po celodenním věznění velmi unavená. Na spontánní výběr bychom však v tomto případě nesázeli. Vybrat si dobrý a navíc ještě vkusný koberec není tak velký problém, pokud ovšem máte v hlavě jasno.
Stupnici základních bodů bychom mohli sestavit od individuálního vkusu až po finanční možnosti. Když si uvědomíme, že tato na dotek velmi příjemná krytina člení jednotlivé místnosti, pak jí musíme věnovat náležitou pozornost. Kromě klasicky potřebného údaje, jakým je rozměr, bychom měli myslet na barevné ladění, to znamená, která barva by měla být dominantní. Stejně tak vzor a druh jsou pro subjektivní vnímání prostoru velmi důležité. Rozměrné motivy a tmavé barvy koberec opticky zmenšují, naopak drobný dekor a světlé barvy ho zvětšují. Pokud se zaměříme na užitné vlastnosti jednotlivých materiálů, tak zjistíme, že opravdu luxusní jsou koberce z vlny nebo hedvábí. Na údržbu jsou sice mnohem náročnější, avšak jejich charakteristický vzhled a přirozená krása vám to vynahradí.
Přírodní kontra umělý Pokud pouhým okem či dotekem ruky nepoznáte, z jakého materiálu byl koberec vyroben, pak si vezměte brýle nebo lupu, to pro případ, že výrobce napsal složení velmi malými písmeny. Pochopitelně žertujeme, ale čert nikdy nespí, navíc se v okolí může vyskytnout i nepříjemný prodavač. Tak tedy mezi základní materiály patří syntetická vlákna (polyamid, polypropylen, nylon) a přírodní materiály (tradiční vlna či hedvábí). Při procházce halou zaplněnou koberci pamatujte na to, že životnost této vděčné krytiny je dána poměrem množství vláken k výšce vlasu.
Jak je čistit Vlněné koberce je nutné před vysáváním ušlapat. Na skvrny od vína a piva poslouží směs vody a lihu. Na krev platí studená mýdlová voda a na kapky inkoustu můžete použít aceton. Směs glycerinu a vaječného žloutku zlikviduje například marmeládu, čokoládu nebo med.
Mapy od vosku žehlíme přes savý papír, který vyměňujeme do okamžiku, dokud mapy nezmizí. Na rozlité červené víno nasypeme velké množství soli.
Kam je umístit Koberce oranžových, žlutých a hnědých odstínů se hodí do místností orientovaných na sever a západ. Studené barvy, jako je šedá, se vyjímají v místnosti směrované na východ.
Čtyři základní druhy koberců – smyčkový, není stříhaný, povrch – tvoří smyčky vlákna – koberec s řezaným vlasem – má nižší tvarovou paměť – než smyčkový – tkaný koberec (kelim) – nemá vlas – ručně vázaný koberec vychází – z původních tradic (přírodní materiál a barviva)
Formáty koberců – kusové – velké plošné – předložky
Přednosti koberce – tlumí hluk – zlepšuje akustiku – pruží chůzi
Rada Politý koberec, který je hodně promočený, je třeba okamžitě usušit na vzduchu, jinak ztvrdne. Pozor na moly!
Kontakty: LIVING SPACE, Vinohradská 37, Praha 2, tel.: 222 254 444, fax: 222 251 056; ROLF BENZ STUDIO, Klimentská 46, Praha 1, tel.: 221 851 049; SIRIUS DESIGN, Dlouhá 32, Praha 1, tel.: 222 319 536, 222 319 548
text: Lenka Kopecká foto: archiv |
Chůze jako po mechu
Oblékat interiér, to je jako oblékat ženu. Tak jako v odívání se střídají barvy a střihy, tak i v bytové kultuře se mění styly. Po vlně oblíbenosti plovoucích podlah, linolea či kamenné dlažby se o slovo hlásí kusový koberec. Mohli bychom říct, že je jakýmsi šperkem podlahy, který poslouží unaveným nohám, a nejen jim. Má jednu obrovskou výhodu – nemusíte už domů chodit po špičkách.