Skip to content

Světem hýbe wellness

Už je to konečně tady! Neustálý shon a spěch, pracovní vypětí, přesčasy a další krkolomné manévry, abychom všechno stihli, jsou pryč. Trendem, který postupně ovládá celý svět, je pohoda, klid a především žádný stres. Světem hýbe wellness. O co vlastně jde? Počátek všeho byl v Americe, kde si lidé posléze uvědomili, že proto, aby si zachovali zdraví, musí také správně žít. A tak připravili program zahrnující vše, co s tím souvisí, a nazvali ho wellness. Zabývá se zdravou výživou (což představuje konzumaci ovoce, zeleniny, ryb, drůbežího masa atd.) a pohybem (návštěva fitness a provozování jakéhokoli zdraví prospěšného sportu), patří sem i kosmetické přípravky (zvláště ty, jimiž pečujeme o pleť a vlasy). Část programu se zaměřila také na naše soukromí.

Hydromasážní sprchový box Flexa tower, cena 283 600 Kč, EUROBATH

Kolekce koupelnových výrobků obsahující rostlinné oleje a včelí med, cena od 118 do 398 Kč, běžná síť drogerií

Masážní bazének Santorini (Jacuzzi), pojme až 6 osob, vhodný pro umístění v exteriéru i interiéru, rozměr 223 x 211 x 90 cm, cena 624 000 Kč, Eurobath

Podomítková sestava do sprchového koutu z kolekce X-tool 2001 (Dornbracht), cena 19 000 Kč, ALISEO

Péče o pokožku, cena od 970 Kč do 1970 Kč, DIVA CENTER

 

Privátní centrum wellness

Relaxovat a nabírat síly bychom měli především doma, kde máme soukromí a můžeme se dokonale uvolnit. Slouží nám k tomu nejen odpočivné lehátko či postel, často využíváme nejrůznější koupelnová zařízení. Do programu wellness proto patří hydromasážní vany, sprchové kouty s masážními tryskami a parní saunou, malé masážní bazénky, privátní bazény a řadí se sem také sauny.

 

Účinky wellness

Tato zařízení nemají jen relaxační účinek, většina z nich má velmi pozitivní vliv na lidský organismus. Například pobyt v masážní vaně či bazénku má kromě psychického účinku hned několik dalších efektů. Voda smíšená se vzduchem jemně masíruje měkké tkáně, tím čistí pokožku, podporuje látkovou výměnu, zvyšuje prokrvení kůže, podkoží a svalů. U některých modelů van se využívá jen proud vody, jeho tlak pak směřuje na výstupy nervů a na aktivní body těla. To podle dálněvýchodní medicíny obnovuje rovnováhu životní energie. Teplá proudící voda umožňuje rychlejší předávání tepla do těla a to vyvolává rozšíření cév a tím následně lepší prokrvení organismu včetně jeho periferních částí.  Celkové zvýšení teploty se pak projeví urychlením látkové výměny s dopadem na odbourávání nežádoucích metabolitů v těle a intenzivní spalování tuků. Pozitivně působí také sauna, ve které naleznete duševní uvolnění i fyzický pocit zdraví. Vysoká teplota v sauně vyvolá rozšíření podkožních cév a silné pocení, zklidní nervy a svalstvo a podporuje tvorbu ochranných látek proti nákazám. Při ochlazování se tělesná teplota sníží na původní hodnotu. Tím se aktivuje činnost podkožních cév a kožní buňky jsou povzbuzovány k regeneraci. Kůže po saunování nabývá zářivého vzhledu a čistoty, stává se pružnou a hebkou. Silné a účinné prokrvení ji napíná, důkladně se pročišťují póry a odstraňují nečistoty.

Kde se s wellness můžeme setkat

Slovo wellness se začas jistě stane součástí i našeho slovníku. V západních zemích se s ním můžeme setkat naprosto běžně, všichni vědí, o co se jedná a co si pod ním mohou představit. V hotelích například označuje část, kam mohou hosté chodit relaxovat a pečovat o své zdraví. Zpravidla zahrnuje fitness centrum, masážní bazének, saunu, odpočívárnu atd. Dokonce už i některé kosmetické přípravky nesou toto označení. Uživatel tak ví, že výrobek je zahrnut do programu, který napomáhá jeho zdraví.

 

TEXT: LENKA HAKLOVÁ, FOTO: ARCHIV

Zdroj: Moderní byt 10/01