Skip to content

Bylinková zahrada s historickým odkazem

Pokud si dnes, po rekonstrukci, uděláte výlet do velkolepého zámeckého areálu Kuks, můžete se tu potěšit rostlinami všemi smysly, perfektně si odpočinout a načerpat sílu. Speciální inspiraci vám může poskytnout místní bylinková špitální zahrada s dlouhou historií. 

Galerie

Bylinkové zahrady se těší velké oblibě hlavně díky tomu, že v sobě snoubí krásu a užitek. Ta v Kuksu v sobě nese především odkaz hraběte Františka Antonína Šporka, který zde nechal v celém areálu zámeckého parku vybudovat jedinečné architektonické a krajinářské dílo prolínající se s volnou krajinou. Bylinková zahrada je jednou z jeho nejoblíbenějších částí. Není se ani čemu divit, tvůrci tohoto velkolepého projektu za tento počin získali v letošním roce prestižní ocenění.

144 záhonů na 1,5 hektaru

Při návštěvě zahrady se najednou ocitnete v úplně jiném století, atmosféru tady dotváří hlavně četná sochařská výzdobaPočet záhonů je opravdu obdivuhodný a jejich prohlížení zabere několik hodin. Celý prostor této formální zahrady, která vznikla v roce 1711, je rozdělen do 16 čtverců, z nichž čtyři jsou zatravněné a 12 slouží jako inspirativní výsadby bylinek, rostlin jedovatých i druhů určených k řezu. Více se tu dozvíte třeba i o indiánských bylinách, a jak už to tak se vším, co bylo spojeno s hrabětem Šporkem, je, i v této zahradě hledejte symboliku. Například u výsadeb poblíž hřbitova, kde najdete právě již zmiňované jedovaté rostliny, které upomínají na pomíjivost života.

Kuks je známý také díky svérázné sochařské výzdobě, a ani této zahradě se sochařské skvosty nevyhnuly. Hlavní ose vévodí monumentální socha Křesťanského bojovníka. Další dominantou je dvojice obelisků, které původně nesly polychromované sochy Pravdy a Spravedlnosti. Byly sem přemístěny z jiných částí areálu.

Tip pro vás: Kouzelné bylinky z vlastní zahrádky

Poučení a relax mezi rostlinami

Ačkoli by charakter této špitální zahrady sváděl k domněnce, že zdejší výpěstky slouží k výrobě bylinkových produktů, ve skutečnosti je záměr úplně jiný. Cílem je totiž široké veřejnosti představit rostliny prakticky z celého světa. Máte tu tak jedinečnou možnost si na rostliny sáhnout, přivonět si k nim a dokonce i některé ochutnat.

Kromě tradičních bylinek zde zahradníci pečují také o zeleninu a tradiční i méně běžné ovocné dřeviny. Po stranách formální zahrady byla opět založena štěpnice a upomínkou na dávnou historii jsou pak výsadby kdouloní obecných (Cydonia oblonga) a na kmíntip ku roubovaných mišpulí obecných (Mespilus germanica), které zahradě dodávají nevšední kouzlo zahrady z 18. století.

Na mnohých vyvýšených záhonech najdete i rostliny, které svádí k hromadné sklizni. Tak třeba jahody nebo melouny návštěvníky vyloženě lákají, ale nenechte se tím svést, rostliny by si měli užít všichni návštěvníci, ale výhradně pohledem, aniž by vzali do ruky sklizňové nůžky.

Zahrada byla plánována tak, aby si návštěvníci mohli na rostliny sáhnout, přivonět si k nim a třeba je i ochutnat, ačkoli se sklizní se to nesmí přehánět

Zapomnění a nová éra

Zahrada přečkala dvě staletí, z bylinek se vyráběla léčiva v místní lékárně a ze zeleniny a ovoce se opravdu vyráběly pokrmy, ale v průběhu druhé světové toto dílo zchátralo. Po roce 1945 zahrada ztratila svou tvář, čtverce byly zatravněny a obehnány zimostrázovým živým plotem. Musely si počkat dlouhých 70 let na znovuzrození.

Dnes se tu skvěle kombinuje historie s moderním pojetím zahrady. Během let 2013 až 2015 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která se týkala i okolních budov. Nové vyvýšené záhony vybavené automatickou závlahou vytvářejí pravidelný parter s mlatovým povrchem. Na architektonickém návrhu se podíleli Kamila a Přemysl Krejčiříkovi, kteří letos v německém Frankfurtu získali na veletrhu Ambiente ocenění German Design Award 2019 Special Mention. Do fáze projektu i realizace dále vstupoval také Jiří Pirner, který dnes na zahradu spolu se zahradníky dohlíží.

Zatímco dříve v zahradě rostly pro dnešního zahrádkáře spíše běžné rostliny, dnes tu najdete i druhy z druhého konce světa

Také se podívejte: Zahrada tvořená s láskou

Galerie rostlin jako z pohádky

V minulosti se zde pěstovaly rostliny relativně běžné, rozhodně se tu neobjevovaly druhy z opačného konce světa. Dnes je sortiment opravdu bohatý a kromě běžných bylinek tu objevíte i rostliny se specifickými chutěmi nebo léčebnými účinky. Za zmínku určitě stojí rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), pupečník asijský (Centella asiatica), nepříliš známá kalísie (Callisia) nebo stévie sladká (Stevia rebaudiana). Záhony jsou navrženy tak, aby tu po celou sezonu něco kvetlo a aby se bylo stále na co dívat.

Náš tip

Zahrada je volně přístupná, jen na noc se uzamyká. Na jaře se tu každý rok pořádají bylinkové trhy, kde si můžete nakoupit i méně běžné bylinky.

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení