Do svých zahrad, které vám Jiří Prouza přibližuje v krátkých komentářích u jednotlivých obrázků, navrhuje v hojné míře především kvetoucí rostliny, jako jsou trvalky a růže v kombinaci s okrasnými keři a stromy. Stal se velkým propagátorem biologicky čištěných jezírek, které nejen navrhuje, ale i realizuje. A protože vodu v zahradě považuje za jeden z nejúžasnějších prvků, podíváme se dnes na některé jeho vodní realizace.
Kdy má smysl dělat na zahradě jezírko? Dobrých důvodů je nespočet. Pokud je jezírko správně založeno a máme na něj alespoň trochu času, přinese nám mnoho dobrého a investice do něj se tak mnohokrát vrátí.
Čím se řídí velikost jezírka? Velikost jezírka je vždy třeba přizpůsobit celkovým proporcím pozemku i domu, ale nemusíme se bát větších vodních ploch. Samozřejmě jsou nákladnější a v horkých dnech je nutné počítat s větším výparem vody.
Můžeme se pustit do stavby jezírka sami? V případě malých a jednoduchých jezírek určitě ano – záleží jen na klientově šikovnosti. U větších a koupacích jezírek se však bez odborných znalostí a zkušeností neobejdeme. Potřebujeme kvalitní projekt, neboť pro spolehlivou funkci je třeba zvolit vhodnou, poměrně náročnou techniku a technologii.
Jaký zdroj vody potřebujeme? Hodí se každá čistá a zdravotně nezávadná voda. Při vyšším obsahu rozpuštěných látek musíme počítat s delší dobou nutnou pro její vyčištění.
Kdy jste udělal své první jezírko? Je tomu již přes dvacet let a bylo to menší koupací jezírko na Slovensku, které majitelům slouží dodnes.
Spolupracujete při realizaci s dalšími firmami? Pro realizace si najímám specialisty na provedení komplikovanějších technologií, jako je například svařování fólií nebo elektroinstalace.
Kterou svou zahradu máte nejraději? Jednu soukromou zahradu v Brně, založenou před několika lety. Tam se rád vracím. Na malý pozemek se tu podařilo umístit všechny důležité zahradní prvky včetně koupacího jezírka a díky vzorné péči jejích majitelů je rok od roku krásnější.
V čem vidíte hlavní úskalí ve své praxi? Asi největším nešvarem je nekvalitní práce některých realizačních firem, takže po špatných zkušenostech si vše trvale hlídám a při samotné práci v terénu jsem osobně přítomen.
Ing. Jiří Prouza (1957) vystudoval zahradní architekturu na VŠZ Brno v Lednici na Moravě. Po studiích pracoval jako vedoucí v zámeckých parcích v Buchlovicích a Miloticích. Dlouhodobě působil v architektonických ateliérech v Německu. V Bonnu studoval na Friedrich-Wilhelms Universitäts obor dějiny umění (specializace „historické zahrady“). V současné době působí v České republice jako nezávislý zahradní architekt. Vlastní patent na koupací a okrasná jezírka s biologickým čištěním vody. Krédo: Voda je jedním ze čtyř základních elementů: země – vzduch – voda – oheň.
Popisky k obrázkům: obr 1 Dobře konstruovaný a fungující potok je často technicky náročnější nežli samotné jezírko. Pro čistotu vody má zásadní význam a rovněž pro oko i ucho člověka je velmi příjemný. Tato realizace je v západních Čechách a rozměrné okrasné jezírko je součástí celkové úpravy zahrady obr 2 Takto rozrostlý biotop vznikne až po několika letech. Za malým jezírkem plným ryb je umělý mokřad s bahenními a vlhkomilnými rostlinami. Malé ponorné čerpadlo a kousek potoka zajišťuje v jezírku již několik let spokojený život obr 3 K jezírku patří i doprovodné rostliny, které dotvářejí přírodní charakter a zároveň svými kořeny vodu čistí. Díky tomu, že v běžných zahradách bez vody takové rostliny těžko rostou, jsou méně známé. Jak je ale patrné z obrázku, najdeme mezi nimi velmi krásné druhy, jako je sadec (Eupatorium purpureum) v brněnské zahradě obr 4 Realizace na obrázku je již hodně stará a pochází ještě z časů působení v zahraničí. V té době se již běžně používaly PVC fólie, ale technika a příslušenství jezírek byly ještě velmi jednoduché. Rovněž tvarování břehů a hloubka byly nedostatečné, což se odráželo v horší kvalitě vody obr 5 Svého času jsem prožil několik let v Německu, kde se s biologicky čištěnými jezírky právě začínalo ve velkém. Tato praxe mne velmi inspirovala. Realizace na obrázku je jen menší okrasné jezírko na malé zahradě. Ručně tesaný žulový most je hlavním akcentem kompozice obr 6 V tomto případě jsem stál před úkolem začlenit jezírko do již vzrostlé zahrady nedaleko Prahy. Část zeminy z výkopu zůstala na zahradě a byl z ní vytvořen malý kopec, který zajišťuje dostatečné převýšení pro krátký potok. obr 7 Tohle je moje první koupací jezírko, které jsem realizoval před dvaceti lety. Netvrdím, že je dokonalé, ale slouží dodnes. A to i přesto, že z dnešního pohledu byly použity materiály a technologie, které mohou vyvolat úsměv. Byla to možná první vlaštovka na našem tehdejším území (dnešní Slovensko – Liptov). Nedostatek znalostí jsme nahrazovali intuicí a nadšením. Já jsem první nalevo a parta chlapů byla skvělá obr 8 „Minimalistická“ zahrada je v Brně a je důkazem toho, jak lze malý prostor zaplnit do posledního místečka, a přesto dosáhnout pocitu prostoru a harmonie. Koupací jezírko je tu sice malé (3,5 x 6,5 m), ale díky hloubce a kolmým stěnám výborně slouží svému účelu. Součástí je i prameniště a potok, kde se voda provzdušňuje a čistí obr 9 Jedna z největších realizací v zahraničí je již dnes také poněkud překonaná, ale tenkrát tam bylo použito mnoho zajímavých moderních technických nápadů – most s kruhovým dlážděným ostrůvkem, integrované regenerační zóny a tvarované betonové stěny pod fílií obr 10 Prudké spády potoka je nejlepší řešit soustavou peřejí, na kterých se voda dokonale provzdušní. Pohled na tekoucí jiskřivou vodu doprovázený příjemným šuměním je balzámem na duši. Oceníme i příznivější mikroklimatické poměry v bezprostřední blízkosti tekoucí vody.
Kontakty: Ing. Jiří Prouza, zahradní architektura, mobil: 777 123 700 e-mail: zahrady.cz@volny.cz , www.volny.cz/zahrady.cz
text: Jana Pyšková |
Inspirace přírodou
Zahradní architekt Jiří Prouza navrhuje zahrady již více než dvacet let. Je velkým znalcem a obdivovatelem historických zahrad a parků. Ve své tvorbě využívá nejmodernější trendy ekologie a bydlení.