Jen málokterá zahrada zůstane na dlouhá léta po svém založení neměnná, stále je totiž co vymýšlet a předělávat. Časem se ukáží některé nedostatky, například že se v nekvalitní půdě nemusí dařit úplně každé rostlině nebo že nemá smysl bojovat s podmínkami tam, kde se trávníku nikdy nebude dařit. Přesně to zažili majitelé zahrady v Líšnici, jejíž podoba se začala pod jejich rukama rodit před deseti lety. Už v té době bylo jasné, že bude zahradničení jejich velkým koníčkem. Stále ale nemohli najít ideální styl své zahrady. Až časem, s dávkou kompromisů a s velkou pomocí zahradní architektky Kateřiny Pospíšilové se pozemek proměnil v kvetoucí svět plný trvalek.
Původní podoba zahrady
Před lety tu okrasný travnatý koberec zaujímal mnohem větší plochu než dnes. Dokonce i v prostoru předzahrádky, kde po něm od roku 2017, kdy k úpravě zahradního projektu byla přizvána zahradní architektka, není ani památky. Majitelé pozemku o velikosti přibližně 1 000 m2 přesně věděli, co od zahrady chtějí, ale svépomocí se jim kýženého výsledku stále nedařilo dosáhnout.
Důležitým úkolem bylo oddělení zahrady od rušné silnice, která vede jen kousek od hrany pozemku. Ani soukromí tady před lety nebylo moc, proto bylo jasné, že se zahrada neobejde bez stromů, které dokáží zajistit soukromí i při pohledu shora. Tato část Líšnice je navíc známá svou neúrodnou jílovitou půdou, která navíc v době letního sucha praská. I tomu se musely nově navržené rostliny do jisté míry přizpůsobit.
Také se podívejte: Divoká zahrada s loukou a jezerem
Zahrada celoročně krásná a prostorově rozčleněná
Pozemek na první pohled působí mnohem větší, než ve skutečnosti je. Může za to jeho rozčlenění do různých tematických celků. Ačkoliv se zahrada nachází v poměrně husté zástavbě rodinných domů, i tak působí útulně a rozhodně nemáte pocit nedostatku soukromí. Tomu napomáhá i vzrostlá zeleň, kterou majitelé vysadili už v roce 2011 a teď jsou za ni rádi, protože právě tyto dřeviny jsou dnes už vzrostlé a fungují jako pohledová i protihluková clona s funkcí zeleného slunečníku. I v létě je pod nimi v zahradě mnohem příjemněji a majitelé si tu každý volný čas užívají nejen zušlechťováním výsadeb, ale také odpočinkem. Ve své zahradě žijí opravdu od jara do podzimu, což je důkazem toho, že je dnes založená na tom správném zahradním konceptu.
Protože by ale měl být celoročně krásný i pohled do zahrady z oken domu, bylo jasné, že bude třeba začlenit také rostliny atraktivní i mimo hlavní zahradnickou sezonu. Okrasné trávy jsou nedílnou součástí všech trvalkových i smíšených výsadeb a během zimy potěší při námraze i sněhové nadílce kresbou těch nejkrásnějších struktur. Doprovází je ale také trvalky, jejichž dekorativní semeníky ve výsadbách paní domu ponechává i přes zimu. Spolehlivým „doplňkem“ jsou pak vícekmenné břízy (Betula utilis ‚Doorenbos‘), které majitelé vysadili sami a rovnou na to nejexponovanější místo na zahradě, tedy ve výhledu z obývacího pokoje, odkud je trvalkový záhon s břízami jako na dlani.
Užitek ve formálních tvarech |
Zahrada funguje nejen jako odpočinkový prostor, kde si majitelé rádi užijí hezké počasí po pracovní době, ale i jako místo pro pěstování ovoce a zeleniny. Ovocné keře najdete dokonce i v předzahrádce, ale v užitkové části kompozice jich roste mnohem více. Na první pohled si všimnete perfektně upravených vyvýšených záhonů, které lemují dřevěné trámky. Vyvýšení nad terén funguje jako praktické řešení pro usnadnění údržby a zároveň jako dekorativní prvek. Takovou zeleninovou zahradu by pak byla škoda skrývat před zraky. |
Předzahrádka bez trávníku
Trávník patří mezi nejnáročnější vegetační prvky. Jeho založení by v některých částech líšnické zahrady znamenalo opravdu velké úsilí, proto majitelé od původního záměru mít travnatou plochu i v předzahrádce upustili.
Prvním velkým krokem tedy bylo odstranění trávníku z předzahrádky, která dnes funguje skvěle bez něj. Celý prostor je zaštěrkovaný a po celý rok působí upraveně i bez větší námahy. Byl pojat jako smíšená výsadba dřevin, které příjemně doplňují lehké trávy a trvalky. Kateřina Pospíšilová musela při návrhu nových výsadeb počítat i s rostlinami původními, se kterými se majitelé jen těžko loučili. Rostliny časem štěrk i kameny v něm položené částečně zakryjí. K elegantnímu efektu přispěla kombinace studených barev, rostliny tu rozkvétají v odstínech bílé či modré, ale ani tak tento „vítací“ prostor nepůsobí neosobně. Bílou a modrou totiž doplňuje svěží zeleň okrasných trav i dalších rostlin, kterým se tu výtečně daří.
Dále do zahrady
Zpevněnou plochu u garáže směrem do zahrady doprovází druhově pestrý trvalkový záhon, který je jak jinak než celoročně zajímavý. Přes zimu tu vyniknou okrasné trávy, během jara rozkvetou cibuloviny a od léta až do podzimu se tu v květu střídají různé druhy peren. Záhon vede až do zadní soukromé části zahrady, kde si majitelé mohou svou zahradu užívat z krytého posezení. Relax pod modrou oblohou si ale mohou užít i na pohodlných křeslech v jižní části zahrady, kde stejně jako v předzahrádce chybí trávník a místo něj tu rostou okrasné keře a traviny.
Také jsme navštívili: Zahrada plná překvapení
Jezírko jako velké téma
Hlavní prvek zahrady, okrasné jezírko, které funguje jako zdroj vody pro zálivku, se nachází na vyvýšeném terénu v zadní, trochu skryté části zahrady. Soukromí tu nastolují stromy a keře vysazené nejen po obvodu kompozice. Původně mělo být na zahradě jen menší jezírko určené pro kumulaci vody na zálivku, ale nakonec zvítězila volba mnohem většího objemu – okolo 16 m3, takže se v něm dá i zaplavat. V letošním roce ale čeká vodní plochu i její okolí razantní proměna, kdy se neformální vodní prvek změní v jezírko pravidelných tvarů obklopené dřevěnou terasou. Dojde také k výraznějšímu napojení výsadeb, které i dnes vodní plochu krásně doplňují.