Skip to content

Po bílé nadílce

Vpodvečer po sněhové bouři se zahrada proměnila v kouzelné tajuplné království. Čerstvá nadílka sněhu vyzdvihla krásu korun dřevin, křivolakých větví ovocných stromů i půvabný ornament suchých bylin. V naprostém tichu je slyšet jen občasné pípnutí sýkorky a rozčilené zachrčení sojky z blízkého lesa. pomalu padá soumrak a příroda vypráví ledovou pohádku…

Výhledy do krajiny jsou velkou předností této zahrady i oken domu. Dovolují sledovat úkazy na obloze a změny počasí na velké ploše

Naše zahrada je dědictvím po předcích. V třicátých letech minulého století zde byl založen ovocný sad v tradiční skladbě čtvrtkmenů a polokmenů jabloní, slív, hrušní, višní, třešní, ořechů a švestek doplněných rybízy a angrešty. Okrasné rostliny byly vysazeny jen do úzkého pásu před dům, směrem do ulice.

V dobách plné plodnosti nastával problém co s načesaným ovocem. Sklep byl plný ovoce a kompotů, povidla se vařila v prádelním kotli, demižony přetékaly jablečným moštem. Na zahradě se pásla kozenka. V oplocence hrabaly slepice a nocovaly v kůlně ještě po zednících. V králíkárně dupali králíci. Na zeleninových záhonech zrála rajská jablíčka, fazolové lusky a hlavaté zelí. Především ve válečných a poválečných létech bylo v kuchyni vítané čerstvé ovoce a zelenina i brambory ze zahrady.

 

Dnes je to jinak

Dnešní generace je po celý den zaměstnaná mimo dům a nemá čas ani sílu pečovat po večerech o stromy a zpracovávat metráky ovoce a zeleniny. Proto je sad postupně přeměňován na okrasnou, polopřírodní zahradu s vloženými ekologickými prvky. Na zahradě zůstává jen několik oblíbených ovocných stromů a dodatečně byly vysazeny broskev, meruňka, réva a nové odrůdy rybízu, angreštu, ostružin, malin, a borůvek. Celková skladba ovoce je řešena tak, aby byl zajištěn stálý přísun čerstvého ovoce v rozumné míře po celý rok.

Zasněženou lavičku v pozadí zdobí keř popínavých růží. V zimě je obalen rudými šípky, v létě červenými květy

V zimě stojí za to všímat si detailů: Červené šípky na sněhu skvěle vyniknou   V zimě stojí za to všímat si detailů: krásné jsou  lístky stálezelených rostlin zakleté v ledu   V zimě stojí za to všímat si detailů: krásné jsou zajímavé pupeny, zakleté v ledu
Ostré cípy a úzké pruhy zahrady u pěšin, plotu a u domu vyplňuje směs pokryvných nižších keřů a robustních peren. Popínavé růže, plaménky, zimolezy, sadové růže a pokryvné růže postupně vytvářejí velké plochy vonných květů od jara do podzimu. Pro vůni jsou na zahradě chráněny a šířeny fialky. Na jaře záplava fialek pod keři, v záhonech, v trávníku a u plotu provoní celou zahradu. V dalších měsících zahradou postupně prostupují další vůně z houfu hyacintů hned vedle hlavní pěšiny, velkého záhonu pivoněk bělokvětých, pustorylu, šeříku, večernice, bílých lilií a dříve i lípy ze sousedovy zahrady. Ve stínu pod korunami dřevin jsou vysazeny a udržovány koberce pokryvných bylin a drobných jarních cibulovin. Při cestách za potravou zahradu často navštěvuje i veverka
Objemný náklad sněhu ze smrku a jiných vysokých jehličnanů sklepáváme dlouhou, lehkou tyčí, abychom nepolámali větve

PRVNÍ POMOC PŘI SNĚHOVÉM PŘEKVAPENÍ 

1. Oklepejte sníh z jehličnatých a stále zelených listnatých dřevin. Mokrý a těžký sníh jehličnany snadno rozláme. Přímrazky po teplém poledním sluníčku snadno poškodí stále zelený list.

2. Čistý sníh z pěšinek a chodníků navezte a rovnoměrně rozhrňte pod stálezelenými dřevinami a korunami ovocných stromů. Zajistíte příděl tolik potřebné jarní vláhy a rovněž pozdější nástup rašení, tedy chráníte mladé listy a květy před pozdními mrazíky.

Promyšleně a prakticky

Zahrada je položena na jílovitém svahu proti jihu. Od jejího založení se nepřetržitě usiluje o zlepšení půdy zarýváním organického materiálu (listí, hnoje, rašeliny, kompostu, rozdrcených či rozsekaných větviček), písku a dříve popele. V keřových skupinách a na smíšených záhonech se stále obnovuje vrstva mulče (nasekaná tráva, drcené listí). 
 
Na správné zahradě má být vyvážený poměr zastíněných a slunných míst. Důsledkem převahy osluněných míst byla vyprahlá zahrada v létě a zatvrdlá zemina nepřijímající vláhu. V kombinaci se zákazem zálivky v horkých letních měsících vznikaly doslova vražedné podmínky pro existenci běžných zahradních rostlin. Zastíněná místa byla zase velmi nepříjemná na jaře a na podzim – nejen pro rekreační pobyt. Stín totiž zpomaluje vysychání mokré jílovité půdy, která byla na jaře dlouho studená a mokrá. Je to patrné na místech, kde se boj s jílem ještě nevyhrál – třeba těsně u plotu; tam se za vlhka lepí na motyku nebo rýč jako plastelína.
Houpačka vystlaná sněhovými polštářky pohoupá v říši sněhové královny děti v teplých kombinézách
Výhledy do krajiny jsou velkou předností této zahrady i oken domu. Dovolují sledovat úkazy na obloze a změny počasí na velké ploše

Krása celý rok

Naším cílem je tvořit a vylepšovat osvěžující nerušenou oázu pro všechny členy rodiny, a to po celý rok. Na zahradě je proto lavička pro vyhřívání na slunci během jara a podzimu, letní posezení pod ořechem, slunečník v zeleném trávníku u domu pro letní obědy, dlážděná terasa s venkovním grilem, jiná s bazénem na koupání, koutek s pískovištěm a dalšími atrakcemi pro děti, několik nerušených zákoutí pro přetáhnutí další lavičky či badmintonová loučka.          

Tyto tematické zahradní celky se jen velmi pracně vytvářejí a ladí. Jakmile okolní dřeviny povyrostou, zásadně se mění světelné podmínky a v důsledku toho i osazenstvo smíšených záhonů. Snažíme se pracovat tak, aby na mnohých místech zahrady vznikaly poutavé efekty nejen od jara do podzimu, ale i v zimě, kdy zahrada spí. Sněhová pokrývka jí pak dodá konejšivé klidné kouzlo.