Skip to content

V údolí pod Brdy

V pěkném údolí Voldušského potoka se po obou stranách rozkládá obec Volduchy. Právě zde, na okraji obce s bohatou historií, zanedlouho vyroste moderní rodinný dům. Na téměř rovinatém pozemku o celkové rozloze 2 146 metrů čtverečních si majitelé přejí vytvořit příjemný zahradní prostor, kde by se střídaly osluněné plochy a stinná zákoutí, nechyběla klidná vodní plocha, solitérní skála a výrazný jehličnan.
 

Obsah článku

Okolní výstavba    

Severní a východní hranice pozemku sousedí se silnicemi, z jihu pozemek sousedí s polem a na západní straně se nachází další, již zastavěná parcela. Severní stranou pozemku vede příjezdová komunikace ke garáži. Souběžně s ní vede i chodník pro pěší. Obě cesty jsou odděleny úzkým pruhem určeným pro zeleň. Tento pás navrhuji pokrýt hezkými kameny a zasadit do něj převislý jehličnan, zakrslé formy jehličnanů a na jaře kvetoucí skalničky. Silnice je pohledově odcloněna na jaře krásně kvetoucím hlohem a volně rostoucím živým plotem. Hustý keřový porost sníží hlučnost a prašnost z komunikace. Pro udržení pozornosti v této části zahrady jsem u záhonů volila formální tvary linií. V severovýchodním rohu je za vysokými jehličnany ukryt kompost, bez něhož se žádná zahrada neobejde. Přístupová cestička je dlážděná přírodním kamenem.

PŘÁNÍ MAJITELŮ

 

– v blízkosti domu vybudovat koupací jezírko o rozloze cca 70 m² se solitérní skálou či kamenem a jehličnanem

– oddělit a odhlučnit východní hranici pozemku od přiléhající hlavní silnice

– do zadní části zahrady umístit zahradní domek s posezením (6 x 4 m) a propojit ho vhodnou komunikaci s vlastním domem

– oddělit terasu od trávníku

     Výhled na Brdy

Pohled z ptačí perspektivy    

Severozápadní kout zahrady poskytuje prostor pro sušák na prádlo a dětské hřiště.

Na východě zahrada sousedí s hlavní silnicí, kde je nárazově zvýšený provoz, vyšší hlučnost a v letním období i vysoká prašnost. Poměrně úzký prostor kolem domu nedovoluje výsadbu rozvolněné skupiny keřů, proto jsem zvolila výsadbu tvarovaného živého plotu do výšky 2 až 2,5 m. Abychom se vyvarovali fádní zelené stěny, bude se v živém plotě pravidelně střídat stříbrný kultivar hrušně a červenolistý kultivar buku lesního. Plot bude předsazen trvalkovými záhony, které svým květenstvím oživí strnulost plotu.

Jižní část zahrady, kde majitelé budou trávit nejvíce času, je pojata poněkud volněji. Rozvlněná organická linie záhonů jemně vede oko po celé zahradě a zároveň vzbuzuje zvědavost a touhu poznat, co je skryto za „zatáčkou“. Dominantu této části zahrady tvoří koupací jezírko, které je s terasou u domu propojeno dlažbou z přírodního kamene. Ve vodní hladině se zrcadlí kamenná kaskáda, která propojuje koupací jezírko s menším jezírkem umístěným nad terénem. Na modelaci terénu bude použita zemina z výkopových prací. Čerpadlo zajistí nezbytnou cirkulaci vody. Vznikne tak malý vodopád, který má nejen estetickou funkci, ale napomáhá i k okysličení vody a tím k udržení její čistoty.

Nezastupitelnou funkci při čištění vody hrají také vodní rostliny rostoucí v oddělené mělčině při okraji jezírka. Zelený rámec kolem vodní plochy vytvoří zejména jehličnany různých forem doplněné červenolistým javorem dlanitolistým. Jsou zde zastoupeny i kvetoucí keře a celkový dojem dotváří výsadba trvalek spolu s travinami.

Vodní plocha, traviny a jehličnany oživí zahradu i během dlouhého zimního období. Zvuk bublající vody je příjemný a v parních letních dnech osvěžující, proto jsem umístila malou lavičku do blízkosti filtračního jezírka. Stinná náruč listnatých obrů vytvoří intimní zákoutí.

Při celodenním shonu je příjemné vědět, že máte doma místo, kde si dokonale odpočinete. Takové místo vznikne v jihovýchodním rohu zahrady, kde bude posezení se zahradním krbem a zahradní domek s vířivou vanou. Aby se dala využívat celoročně, propojila jsem domek s vlastním domem pomocí chodníku dlážděného stejným přírodním kamenem jako u koupacího jezírka nebo na chodníčku ke kompostu. Chodník povede podél východní hranice pozemku a zanoří se do zvýšeného záhonu, který opticky oddělí východní terasu u domu od zahradního domku. Cestu zpříjemní dva stromy, které vytvoří zelenou bránu, zvoucí k procházce po zahradě a k návštěvě zahradního domku. Pro noční procházky jsou na zemi podél chodníku instalována venkovní světla. Správně rozmístěné osvětlení dá zahradě čtvrtý rozměr. Dokáže změnit charakter zahrady, vyvolávat příjemné pocity i mrazení v zádech.

     NÁVRH: 1 dům; 2 příjezdová cesta; 3 obytná terasa z teakového dřeva; 4 koupací jezírko, kamenná kaskáda, vodní rostliny; 5 zahradní domek s posezením, venkovní krb, vířivá vana; 6 skupina Picea omorika - smrk omorika či Pančičův; 7 Crateagus leavigata ´Paul´s Scarlet´ - hloh obecný Paulův; 8 Pinus strobus - borovice vejmutovka; 9 sušák na prádlo, připadně dětské hřiště; 10 skupina dřevin: Cedrus atlantica - cedr atlantský, Pinus sylvestris Watereii - borovice lesní, Cercidiphyllum japonicum - zmarličník japonský, Pinus sylvestris ´Fastigiata´- borovice lesní sloupovitý kultivar; 11 Acer palmatum ´Dissectum´- javor dlanitolistý stříhaný; 12 Larix decidua ´Repens´ - modřín evropský převislý; 13 skupina rostlin: Acer palmatum ´Dissectum Garnet´ - javor dlanitolistý stříhaný červený, pobřežní rostliny, bahenní trvalky; 14 skupina z nízkých kvetoucích keřů; 15 Quercus rubra - dub červený; 16 Liriodendron tulipifera - lyrovník tulipánokvětý; 17 volně rostoucí živý plot, trvalkové záhony; 18 tvarovaný živý plot: Fagus sylvatica ´Purpurea Pendula´ - buk lesní, Pyrus salicifolia ´Pendula´hrušeň vrbolistá; 19 zvýšený záhon: Betula jacquemontii - bříza užitečná, Hamamelis x intermedia ´Jelena´- vilín prostřední, Berberis thunbergii - dřišťál Thunbergův, kyselomilné trvalky; 20 solitérní keř v trávníku: Prunus cerasifera´Nigra´- myrobalán červenolistý; 21 trávníková plocha; 22 zakrslé jehličnany, vřesovištní rostliny, rhododendron; 23 bylinkový záhon; 24 skupina kvetoucích keřů, stínomilné trvalky; 25 posezení u napájecího jezírka; 26 dlažba z přírodního kamene; 27 chodník dlážděný z přírodního kamene; K kompost

     Noční osvětlení zahrady

Liriodendron tulipifera     Acer palmatum Dissectum     Prunus cerasifera Nigra     Pinus strobus
Picea omorika     Pinus sylvestris Fastigiata    

Večerní posezení u krbu nabídne zpětný pohled na dům a koupací jezírko. Intimitu zákoutí dotvoří vysoké listnaté stromy spolu s keřovým podrostem a vonnými trvalkami.

Z obytné terasy u domu je zase nádherný výhled na Brdy, proto jsem jihozápadní hranici pozemku vyznačila pouze bariérou z nízkých keřů a tím umožnila nerušený výhled do okolí.

ZAHRADNÍ ARCHITEKTKA

 

Ing. Eva Šťastná (1980)

Vystudovala ČZU v Praze, obor zahradní inženýrství. Během studia absolvovala čtyřměsíční stáž na univerzitě Hame Polytechnic ve Finsku. Zde se účastnila studentské soutěže, kde s návrhem střešní zahrady obsadila 2. místo. Poté spolupracovala s realizační firmou Zahradní architektura Kurz, s. r. o. Nyní je na mateřské dovolené.

    

Kontakt

e-mail: eva.stastna@centrum.cz

tel.: 777 303 531