Vzorem pro tvorbu zahrad byla Japoncům úchvatná příroda krajinně rozmanité vlasti, snahou pak přenést do své blízkosti vzpomínku na oblíbenou scenerii. K promítnutí obrazu celé velikosti přírody na vymezený prostor zahrady používali pokud možno ty nejstřídmější výrazové prostředky.
Podobně je tomu i v zahradě v pražských Bohnicích. Páteří svažité zahrady je kamenné schodiště razící si cestu skalnatými bloky, které vyčnívají z oblázkových polí a suťovišť. Mezi nimi se prosadí jen ty nejodolnější stromy, zde zastoupené zakrslými jehličnany a poléhavými koniferami.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Terén zahrady upraven do roviny
Dále tu najdeme množství trav, evokujících vyprahlost horského masivu. Mezi kameny pak v půlce svahu vyráží potůček, který protéká mezi seskupeními kamenů a připomíná úzkou bystřinu uhánějící horským údolím. V nejnižší části zahrady je terén upraven do roviny, v níž je posazeno jezírko. Drobné valounky na jeho březích připomínají nánosy jemného písku, které by v přírodě na mělčinách utvořila řeka. A nebyla by to japonská zahrada, kdyby v ní chyběl typický klenutý můstek, v tomto případě vytesaný z kamene.
Travnaté plochy zde nenajdeme, jsou po japonském vzoru nahrazeny oblázky nebo hrubší štěrkovou drtí.
Sbírka sukulentů a přenosných suchomilných a tučnolistých rostlin ve společnosti značného množství surového dřeva pomáhá vytvořit krásný a harmonický celek, v němž návštěvník v mžiku ochotně zapomene na starosti všedního dne.