Paní domu se podařilo navrhnout a vybudovat okouzlující přírodní prostor, který by jistě obstál v nejedné odborné soutěži.
„Zahrada se budovala zhruba před devíti lety po dokončení domu – původně tady byla jenom louka s velmi těžkou, jílovitou půdou,“ vzpomíná majitelka a ukazuje sbírku fotografií rodícího se projektu.
Jistou kuriozitou je poloha zahrady: nachází se v mírném jižním svahu na okraji vesnice u jednoho ze čtyř řadových domů postavených poměrně netypicky do vějíře. Zahrada tak nabízí dostatečné soukromí a velkorysý prostor pro odpočinek. Rozprostírá se na 650 metrech čtverečních, od domu se postupně rozšiřuje a její dolní část přirozeně navazuje na sousední louku a les.
Oblé linie okolních kopců vytvářejí určitý kontrast ke strohému nízce střiženému trávníku s bohatostí výsadeb. Inspirace anglickými zahradami je více než patrná.
Společenství zahradního domku
Zahradní architektka Kateřina Pospíšilová volí na své zahradě jednotlivá společenství rostlin tak, aby působila naprosto přirozeně, aby se rostlinám vždy na daném stanovišti dobře dařilo. Výsledkem je nejenom harmonický vzhled, ale také lepší vitalita rostlin a tím i snazší údržba.
Jednoduchá údržba |
„Zahrada je stará zhruba devět let a pravidelnou zálivku už nepotřebuje, zavlažuji jen rostliny v nádobách na terase, nově vysazené rostliny a užitkovou zahradu,“ vysvětluje majitelka. K zálivce využívá dešťovou vodu, která je svedená z okapů do tří nádrží – na terase, vedle zahradního domku a v užitkové zahradě, kam přitéká samospádem z nádrže na terase. Odpad ze zahrady a kuchyně kompostuje celá rodina, kompost pak využívají ke zlepšení struktury těžké jílovité půdy a k přihnojení rostlin. V jarních měsících se používá kompost jako mulč. Záhony jsou zapojené, pletí už není příliš potřeba. Trávník se pouze jednou za rok provzdušní a přihnojí organickými hnojivy, jeho okraje se zaříznou. Během vegetace se podle potřeby seká. Chemické přípravky se na zahradě Kateřiny Pospíšilové nepoužívají – snad proto je také plná ptáků, hmyzu, bydlí tady žáby, ještěrky i slepýši. |
Vysazují se zejména listnaté keře a stromy, trvalky a růže. Profesionálně je také udržován pobytový trávník, který se využívá jako malé fotbalové hřiště. Na zahradě nesmí chybět ani stylový dřevěný domek s osázenou střechou a nádobou na dešťovou vodu, určenou k zálivce a zároveň k mytí zahradního nářadí uskladněného v zahradním domku.
V horní části zahrady, kde se domek nachází, můžeme též obdivovat nádherný růžový záhon nebo vysoký trvalkový záhon s dřezovcem (Gleditsia triacanthos). V širokém oblouku naproti terase je formou suché zídky vystavěn specifický vyvýšený záhon, před zídkou se nachází vřesoviště s několika druhy vřesů, trav, azalek a dřišťálů. Svah od terasy směrem do zahrady je dále osázen směsí růží, trvalek a trav. Živé ploty podél delších stran zahrady tvoří převážně opadavé listnaté keře.
Dolní část patří štěrkovému záhonu, z části vyvýšenému s využitím kamenů. Součástí štěrkoviště je také kamenné pítko pro ptáky. Jednoduchá dřevěná konstrukce, o kterou se opírá růže New Dawn, slouží jako průchod do užitkové zahrady, kde se nachází hned několik vyvýšených záhonů sestavených z prken, dva dřevěné kompostéry a nádrž na vodu z kortenu.
„Zahrada je proces, nikoli konečný produkt. Neustále se vyvíjí a já ji přetvářím podle potřeb rodiny i mé práce – je mou radostí, ale také mým pokusným prostorem,“ uzavírá majitelka.
Autorka zahrady Kateřina Pospíšilová |
Kateřina Pospíšilová delší dobu žila, studovala a pracovala v Londýně. Po návratu absolvovala na Vyšší odborné škole zahradnické v Mělníku obor Zahradní a krajinná tvorba. V současné době projektuje především soukromou zeleň. Je členkou Royal Horticultural Society (www.rhs.org.uk). Kontakt: kpospisilova@greencat.cz; www.greencat.cz |