![]() |
ARCHITEKT MARTIN SLADKÝ
• narodil se 31. 8. 1976 |
Svou původní představu o bydlení v rodinném domku za městem nakonec Martin kvůli pracovnímu vytížení přehodnotil a rozhodl se pro bydlení v bytovém domě. Výhodu spatřoval jednak v infrastruktuře, jednak i v tom, že do centra je to opravdu kousek. Navíc obyvatelé domu, do kterého se nastěhoval, mají k dispozici bazén, fitness, saunu a tenisový kurt. V blízkosti nechybí restaurace. |
![]() |
![]()
|
Dobrý základ„Dispozici bytu nebylo nutné měnit. Počet místností, jejich velikost i logická návaznost odpovídaly mým potřebám, jen jsem navrhl několik menších stavebních úprav, které přispěly k pohodlí bydlení,“ vysvětluje Martin a dodává, že výhodou bytu je jeho velkorysé pojetí. A to nejen rozlohou. Byly sem například navrženy atypické 2,30 m vysoké dveře, které opticky byt zvětšují.
Francouzská okna propouštějí dovnitř dostatek denního světla a zároveň dovolují vstoupit na 40 m 2 velkou terasu, která lemuje podstatnou část bytu. „Lze na ni vejít ze všech obytných místností. Oceňuji to zejména v letních měsících, navíc prolnutí interiéru s exteriérem považuji za velmi důležité,“ dodává architekt. S citem pro originalituJeště než začal architekt byt zařizovat, vyměnil v koupelně a na toaletě některé zařizovací předměty. Obklady a dlažby byly součástí stavby stejně jako okna a dveře se zárubněmi. „Už tak tu byly použity tři různé dýhy dřeva. Nechtěl jsem volit další, proto jsem většinou navrhl nábytek bíle lakovaný, jehož barva propouští letokruhy dýhy dřeva,“ říká Martin Sladký.
|
Úložné prvky jsou zpravidla vestavěné, v bytě je jen několik nezbytných solitérů, kromě sedacího nábytku jsou všechny navrženy majitelem. „Vytvářet nábytek mě baví, od začátku jsem věděl, jak který kus bude vypadat a kde přesně bude stát.
Nejsem zastáncem věhlasných a drahých solitérů, myslím, že je možné si byt zařídit originálně a přitom nesklouznout k okoukané klasice,“ tvrdí architekt, který zvolil speciální sedací soupravu složenou z několika částí, které lze užívat jako celek nebo samostatně. |
![]() |
Dokonalý domovJediným výrazným akcentem bytu jsou barevné fotografie od Jiřího Machta. V každé místnosti je jeden originální kus, který dodává interiéru působivou atmosféru. Architekt je zastáncem volných vzdušných prostorů s dostatkem denního světla a v místnostech nechává jen nejdůležitější zařizovací předměty, u nichž preferuje minimalistický styl. „Bydlení je pro mě odpočinkem, proto mě doma nesmí nic obtěžovat, vyrušovat a jinak mě ovlivňovat. Interiér, ve kterém bydlím, musí být perfektní. Pak mohu více vnímat své okolí, lidi v něm i sebe. Atmosféru musí do bytu vnášet něco co má příběh, který znám, nebo něco, k čemu mám vztah. Například fotografie od kamaráda nebo vy-obrazené téma či děj, který jsem prožil,“ dodává architekt.
|