Mladý svobodný lékař zdědil byt po babičce v části pražského Žižkova, kde se nacházejí převážně secesní činžovní domy. V těchto domech bylo vždy mnoho typů a velikostí bytů.
V minulosti s nimi bylo různě a většinou velmi necitlivě zacházeno. Velké byty bývaly direktivně a nelogicky rozděleny, původní prvky nahrazeny modely, které byly určeny spíše pro panelovou nebo průmyslovou výstavbu. Mnoho lidí jistě pamatuje například na oprýskané fasády dříve hrdých domů, kterým zasadily ránu nově instalované kovové dveře či keramický obklad z toho, co se zrovna dalo sehnat.
Dnes se majitelé snaží domy a byty těchto nešvarů zbavit, ale bude to běh na dlouhou trať. I Žižkov začíná zvedat hlavu a budovy se pomalu léčí. Většinou to zvenku nepoznáte, protože tato léčba probíhá zatím převážně zevnitř, v soukromých bytech.
Štěstí v neštěstí
Dvoupokojový byt po babičce naštěstí unikl necitlivým zásahům. Ing. arch. Helena Kalná, autorka návrhu rekonstrukce, říká: „Již první návštěva bytu byla velmi působivá. Byt za dobu své existence pravděpodobně nikdy neprošel stavebními změnami ani úpravami interiéru. Nacházelo se tam téměř vše v původním stavu, počínaje secesními dveřmi včetně obložek, parketami, cementovou oktagonální dlažbou, technickým zařízením (např. původní kamna), nábytkem ze 40. let a dalším vybavením.“
Majitel bytu neměl na rekonstrukci vyhraněný názor a byl tak přístupný diskusi. Po bližším prozkoumání bytu bylo zřejmé, že zde vlastně téměř všechen potřebný nábytek je, že je v dobrém stavu, a proto se tu otevřela úžasná možnost zachovat kontinuitu, vybavení repasovat a opět použít. Majitel souhlasil, protože došel k závěru, že tento nápad odpovídá jeho založení a životnímu stylu.
Východiskem pro návrh tedy bylo zachování původních dveří včetně obložek a vybraných kusů nábytku. Nové vybavení a nábytek má naopak zcela soudobý čistý výraz. Podstatnou roli v řešení interiéru hraje kombinace dřeva, černobílé dlažby a bílé barvy.
Spojení starého a nového
V rámci rekonstrukce bytu byly provedeny pouze malé dispoziční změny, které si nevyžádaly zásadní stavební zásahy. Realizace se ujali jednotlivě najímaní řemeslníci, což sice přineslo kýženou finanční úsporu, ale samozřejmě to také znamenalo nutnost zajistit celý proces autorským dozorem.
Rekonstrukce se v prvé řadě týkala zejména nových rozvodů, technického vybavení a povrchů, které měly odpovídat dnešním standardům. Design nově instalovaných deskových otopných těles je jednoduchý a čistý, neupoutává na sebe pozornost. Nejpodstatnější změnou bylo přesunutí kuchyňské linky do prostorné předsíně. Z dispozice 1 + 1 tak vznikl byt 2 + kk.
Obývací pokoj se nachází v původním umístění, je orientován do ulice, na východní stranu. Ložnice je umístěna směrem do vnitrobloku, v bývalé kuchyni. V obývacím pokoji a ložnici byly položeny nové dřevěné podlahy z dubových parket. Pro kuchyň, koupelnu a na WC architektka zvolila novou keramickou dlažbu s výrazným historizujícím vzorem černobílých trojúhelníků. Topení zajišťuje elektrická rohož pod dlažbou.
Bílý matný keramický obklad koupelny a wc malé prostory opticky rozšiřuje. Stěna za zavěšeným wc s ním příjemně kontrastuje díky tmavě šedému keramickému obkladu. Původní secesní dveře včetně obložek byly repasovány a dostaly nový nátěr i fládrování. Výrazným prvkem dvoudílných dveří do obývacího pokoje jsou nová skla s vyleptaným historizujícím motivem.
Volba umístění kuchyňského koutu byla od začátku jasná. Své místo našel v předsíni, která se nachází uprostřed dispozice. Vzhledem k absenci přirozeného denního světla architektka vybrala nábytek v bílé barvě. Pracovní deska je z olejovaného dubového dřeva. Další nově navrhovaný nábytek respektuje celkový charakter interiéru díky kombinaci matné bílé lakované dřevovláknité desky a dubového dřeva. Vybrané kusy původního nábytku byly repasovány a přečalouněny látkou, kterou si klient vybral.
Výsledkem celé rekonstrukce je útulný a funkční byt pro mladého gentlemana. Posuďte sami. Z našeho pohledu a s trochou nadsázky by se možná dalo říct, že by se sem hodil i nějaký novodobý Saturnin.
Architektka Ing. arch. Helena Kalná |
|
STYLING: Jitka Hurt