Skip to content

Mít vlastní střechu nad hlavou

O vlastním domku sní mnoho lidí. Ovšem konkrétní představy bývají mnohdy mlhavé. Vzpomeneme si možná, že u babičky na půdě to krásně vonělo, a tak sníme o podobné romantice. Máme představy o pohodě u krbu, ale netušíme, jak má vypadat vnitřní uspořádání domu, aby opravdu dobře fungoval. Na to všechno musí myslet architekt.

Hlavní vzdušný prostor v přízemí domu, prosklené dveře a stěny umožňují kontakt s přírodou    
Náš dům, do kterého vás zveme, se měl ocitnout ve stávající zástavbě, zakázku na prototyp si dala velká stavební firma Atrium, která už léta nabízí na českém trhu rodinné domy, dřevostavby.
 
Jedním z vymezujících prvků každé stavby je místo, kde by měla stát, proto je jen logické, že si architekt Vlastimil Mulač nejprve důkladně zmapoval dané místo. Pozemek s roztříštěnou okolní zástavbou vzal jako výzvu – navrhnout dům, který právě v tomto neurovnaném prostředí bude oázou klidu a poskytne budoucím majitelům příjemné a útulné bydlení.

Co je důležité

Hned na začátku je třeba si ujasnit, co vlastně od domu požadujeme, jak ho budeme využívat, jaké aktivity chceme doma provozovat. V našem případě došlo k souznění majitelových přání a architektova návrhu. Oba nesnášejí malé úzké a temné vstupy. A tak tento rodinný dům má už od vchodových dveří otevřený prostor. V předsíni jsou prosklené dveře, aby už při vstupu vznikl kontakt s exteriérem, se zahradou u domu. Chodba se kolmo kříží s dalším prostorem domu, v přízemní části je obývací pokoj, hostinský pokoj, ze kterého se také dá udělat domácí kancelář, část půdorysu zabírá technická místnost. Dispozice jsou variabilní, lze jimi posunovat podle potřeb a přání uživatelů. Pro naprosté pohodlí je u hostinského pokoje koupelna, další dvě najdeme u ložnic v patře. K dispozici je v přízemí i další WC a šatna. Všude je cítit snaha o kontakt s okolní přírodou. V obývacím pokoji je část stěn prosklených, s propojením na chodbu, takže prostor se opticky zvětšuje a získává vzdušnost.   

Na kuchyňský kout navazuje jídelna, lze z něj však vyjít i do chodby ke schodišti. Červená barva dobře kontrastuje s šedozelenou dlažbou     Na kuchyňský kout navazuje jídelna, lze z něj však vyjít i do chodby ke schodišti. Červená barva dobře kontrastuje s šedozelenou dlažbou      Horní podlaží nabízí příjemný kontrast přírodních trámů a kovového zábradlí, barevné ladění je velmi decentní a uklidňující

 
Tam, kde se dům otáčí do klidové strany, zrušil architekt všudypřítomné parapety, takže lze některá okna jednoduše odsunout a vstoupit přímo na zahradu či terasu. 
 
V domě je pamatováno na důležité úložné prostory. Vedle technické místnosti, která klidně dobře pojme i pračku, sušičku, apod., je k dispozici v přízemí komora, která bude vhodná jako šatna, v patře jsou komory dvě. K hornímu podlaží přiléhají dvě terasy, které po osazení květinami vytvořily další klidovou a odpočinkovou zónu.

Volba materiálů

Představy architektů obvykle tvrdě narazí na realitu investorovy peněženky, výsledkem bývá kompromis. V našem konkrétním případě firma obvykle používá plastová okna, architekt však trval na hliníkových. Kompromisem byla hliníková fólie, která dodala plastovým oknům lepší vzhled, blížící se architektově vizi.

V ložnici je citelná snaha o stálý kontakt s exteriérem, dlažbu Taurus, která je v domě dominantní, v ložnicích vystřídal koberec      V ložnici je citelná snaha o stálý kontakt s exteriérem, dlažbu Taurus, která je v domě dominantní, v ložnicích vystřídal koberec

Také původní představa velkorysého otevřeného ohniště byla nakonec nahrazena kachlovými kamny a krbovou vložkou, která sice není tak romantická, ale zase má vyšší vyhřívací účinnost.

Pracovalo se výhradně s našimi českými materiály a výrobky. V koupelnách a na WC jsou výrobky Jika, ve veřejných i obytných prostorách (kromě ložnic) je položena keramická dlažba Taurus, do ložnic navrhl architekt koberce. Pro tepelnou pohodu je v patře v koupelnách a na WC vyhřívaná rohož, v celém přízemí je podlahové vytápění, pod velkými okny jsou osazeny konvektory. Vodu do topení ohřívá elektrokotel, který je řízený ekvitermní regulační jednotkou, jež stanoví požadovanou teplotu vody podle venkovní teploty. Solární kolektory předehřívají užitkovou vodu pro kotel a také pitnou vodu přiváděnou do elektrického bojleru.
    Do dětského pokoje však barvy patří, s teple žlutými stěnami je sluníčko vždy přítomné    V domě je několik koupelen, všude byly použity výhradně české výrobky Jika
                                                                                                                          
Architekt může být spokojen. Podařilo se mu vytvořit příjemný vzdušný interiér, který je v těsném kontaktu s okolní zahradou.

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025