|
Ing. arch. PETR VÁCLAVEK■ narozen 1958 v Praze |
Rozhodnutí přebudovat k bydlení 200 m² velkou půdu předcházelo velké dilema. Architekt Petr Václavek s Věrou Korandovou, interiérovou designérkou, totiž původně snili o bydlení u Berounky. Zakoupili pozemek v Dobřichovicích s nádherným výhledem přes záplavové louky, kde nehrozilo, že by se tam vůbec někdy objevilo něco, co by mohlo nějakým způsobem narušit tak výjimečnou krajinu. Pozemek končil přímo u řeky v meandrech jejích ramen.
Ovšem rodiče architekta vlastnili odtud nepříliš vzdálenou chalupu na kraji brdského vojenského pásma v krásném místě na samotě, a ukázalo se, že pečovat o oba objekty současně by bylo velmi náročné. Rozhodnutí nebylo jednoduché, ač bylo vše do detailů naplánované. Z kola ven šel příměstský dům u Berounky. Volbu nakonec ovlivnil i restituovaný činžovní dům po pradědečkovi v centru Prahy. „Zvolili jsme pohodlný byt v Praze s možností uždibovat si z přírody v rámci možností v čase volna a o víkendech,“ objasňuje architekt okolnosti, které předcházely přerodu půdy. |
Úžasné průhledyDům nad vodami či Útes, jak plánovaný dům nad Berounkou pracovně nazývali, byl pro architekta větší výzvou než půdní vestavba, ale los už padl. „Půda nás svým prostorem fascinovala, zažívali jsme opojení prostorem,“ zmiňuje současný majitel. Během stavby ještě dvě příčky ubyly. Daní za krásné průhledy je, ač na galerii, ale vzdušnou cestou propojená kuchyň s ložnicí. Rozlehlý prostor obývá i čtrnáctiletá dcera, která má svůj vlastní pokoj umístěný na opačném konci půdy i s vlastní koupelnou, a orientální kočičí krasavice Alisha. Původní, až chalupářské vzezření staré půdy jim pomohl zrušit oblouk, který naboural nežádoucí polygonální lomení. „Jsme pyšní na maximální propojení spodní úrovně půdy s horní. Máme zde minimální podchodnou výšku, velmi často tomu tak v případě půdních vestaveb nebývá. Skleněné zábradlí plní svoji funkci, aniž by pohledově rozbíjelo efekt ohromného prostoru,“ s potěšením dodává architekt. Jak by ne, vždyť je autorem návrhu, studie a zároveň i supervizorem projektu ke stavebnímu povolení. Denně sledoval i postup prací při rekonstrukci. Byt je světlý a umožňuje obyvatelům vychutnávat si obzvlášť krásná rána.
|
|
Hlediště amfiteátru„Rád chodím po našich schodech. Už v čase projektu jsme měli jasno. Nikdy jsme totiž nechtěli schody, které by sloužily výhradně jako komunikační koridor. Přáli jsme si, aby schodiště bylo rovnocennou součástí bytu. Je to správné, oceníme to vždy, když přijde návštěva. Stačí rozhodit pár polštářků a schodiště slouží i k sezení.
Stoupání vzhůru po schodech zatraktivnilo i horizontální okno do koupelny. Když se v koupelně rozsvítí, dočkáte se půvabné podívané a zároveň lépe vidíte pod nohy na schodech. Až nás to přestane bavit, stačí sklo vyměnit za pískované,“ míní architekt. V koupelně kraluje oválná vana značky Villeroy & Boch a velmi osobité umyvadlo navržené Antoniem Citteriem. Otevřený prostor plynule propojuje podlaha ze dřeva merbau a neutrální šedivý odstín výmalby. Prostor, který hraje prim, zohledňuje i osvětlení zabudované v nikách či stropních podhledech.
Celý byt je pojednán v minimalistickém duchu a místy decentně dozdoben vtipným prvkem. Je koncipován tak, že na předsíň s toaletou a několika skrytými úložnými prostory navazuje na jednom konci pracovna paní domu a pokoj dcery se samostatnou koupelnou a na druhém velký obývací prostor, který pohledově splývá s terasou oddělenou sklem a pozvolna přes nepatrný stupínek přechází v kuchyň a jídelnu. |
![]() |
Kontakt: PV DESIGN
Ing. arch. Petr Václavek a Věra Korandová
tel.: 271 720 570
e-mail: petr.maria@volny.cz |