Skip to content

Malý, ale šikovný

Navštívit dům, který pyšní majitelé postavili za necelý půlrok jako ryze účelovou stavbu, bylo v mnohém zajímavé a poučné. Nezbylo místo na zbytečnosti ani na nepodstatné věci, zato zbyl dostatek času na oblíbené cestování manželů a jejich syna. Účelný dům poskytl navíc velký prostor pro pobyt na zahradě.

Obsah článku

Obývacímu prostoru vévodí krb, atmosféru umocňuje velké okno i množství použitého dřeva.

Pravidelní čtenáři časopisu Můj dům nás pozvali na návštěvu svého nového obydlí v klidné části jednoho severomoravského města, aby předvedli skloubení pohodlného bydlení s neodolatelnou účelností. Oproti jiným domům je tento odlišný především velikostí zahrady. Na ploše 6500 m2 mají rodiče pána domu postavený malý domek, vedle něhož stojí tzv. technická budova. Sem se pohodlně vejde všechno, co by jinak zatěžovalo prostory přízemního a nepodsklepeného domu majitelů.

 

Rodinný dům byl navržen jako přízemní, nepodsklepený, zastřešený sedlovou střechou s valbami bez podkroví. Při návrhu byl projektant veden maximální snahou orientovat obytné prostory optimálně ke světovým stranám z hlediska využití oslunění a klidového prostoru pozemku. Organizace vnitřního prostoru je také podřízena přáním investora dispozičně oddělit denní obytnou část kuchyně a obývacího pokoje od částí obsahujících samostatné pokoje jednotlivých členů rodiny. V souladu  s těmito požadavky je také umístěn vstup do domu na severovýchodní straně společně s navazující zastřešenou plochou pro odstavení osobních vozů. Mírná svažitost pozemku umožní osazení stavby do terénu bez náročných terénních úprav. Stavba rodinného domu svým pojetím odpovídá lokalitě příměstského rodinného bydlení. Konstrukčně se jedná o stavbu jednoduchou, používající běžně dostupné stavební materiály a konstrukce. Základy z prostého betonu, stropní konstrukci nad přízemím tvoří tepelně-izolační podhled uchycený přímo na dřevěnou vaznicovou konstrukci krovu.

 

Přízemní stavba 4+1 je, jak už bylo řečeno, bez sklepů a bez garáže. U domu je kryté stání pro dvě auta. Základním stavebním materiálem je Hebel, střešní krytina šindel. Na technické budově, stojící odděleně v zahradě, jsou umístěny TV antény i anténa na internet. Rozvody jsou vedeny v zemi do obou domů, včetně telefonu, který je taktéž rozveden do všech místností. V praxi to znamená, že v kterékoli místnosti  je možné se připojit na internet, je tu telefon i zásuvka na TV a video, centrálně zapojené v obývacím pokoji. Na střeše jsou umístěny sluneční kolektory na ohřev teplé vody. Sympatické a účelné řešení řadí dům do okruhu staveb pro třetí tisíciletí.

 

Metelesku blesku aneb rychle postaveno

Přáním majitelů bylo postavit opravdu maličký dům, a tak se zpočátku jevilo jako nejdůležitější sehnat projektanta. Jedna ze stavebních firem, kterou oslovili, jim doporučila architekta, který prý ale „nedělá“ pro každého, své klienty si vybírá. Vybral si i naše majitele a domluvili se k oboustranné spokojenosti. „Neměli jsme žádnou představu o tom, jak by měl dům vypadat. Měli jsme omezené prostředky a tak jsme řekli architektovi, ať nám něco namaluje.  Namaloval jednu verzi a ta se nám hned líbila,“ říká pán domu. Pro přízemní řešení domu hovořilo mnoho argumentů, jedním z nich byla i myšlenka na stáří.

 

Dům byl postaven bleskově, od prvního „kopnutí“ do země 28. dubna 2000 byl kompletně dokončen přesně na den 28. září téhož roku. Majitelé se na konci září nastěhovali. Vlastní pílí dokončili zahradní práce — výsadbu keřů a trávníky. Zima, která přišla, byla pro majitele první a tedy zatěžkávací zkouškou. „Nic zvláštního se nedělo a se stavební firmou nemáme absolutně potíže,“ konstatuje pán domu.

 

V celém domě se prolíná dřevo, oblíbený materiál majitelů. Dřevěná jsou okna, vstupní i interiérové dveře, celá kuchyň. „Zajímali jsme se o mnoho návrhů kuchyní. Některé byly skutečně hezké, a tak jsme měli z čeho vybírat. Líbí se nám  precizní provedení kuchyně, kterou dodavatelská firma kompletovala tři dny,“ vypravuje obyvatel domu. Zbývá dodat, že i strop v obývacím pokoji je z borovicového dřeva a že je tu útulno.

 

Oceňují soukromí

Bydlení poblíž maminky má podle majitele domu své výhody i nevýhody. Soukromí zajišťuje velká zahrada. Na případné zastínění jsou na oknech umístěny venkovní rolety. Jediné místo, od příjezdové cesty, otevírá náhodným chodcům pohled do soukromí, protože stromky a keře zatím nestačily vyrůst. Majitelé domu rádi cestují a nechtěli se stavbou domu příliš zabývat. Chtěli prostě postavit rychle a rychle bydlet ve svém. V současnosti zbývá dokončit drobnosti.

 

V kuchyni je na podlaze keramická dlažba. Ideálně je ve vstupním prostoru dveřmi oddělena chodba, za ní se teprve nacházejí dveře do dalších ložnic. Tím je ochráněno i soukromí rodiny. V celém domě slouží vestavěné skříně, které si majitelé velmi pochvalují. Není potřeba mít velké kusy nábytku, jež by zbytečně překážely. Ve vestavěných skříních je úložného prostoru dost. Místo se naopak i na takto malém prostoru našlo pro 400litrovou nádrž na vodu ohřívanou slunečními kolektory. Také koupelna je dostatečně velká, neboť manželé jsou toho názoru, že i při osobní hygieně musí být pohoda. V pokojích je kladen důraz na prostor, nejsou tu ani koberce, ani záclony. V ložnici, byť malé, se uplatnil důvtip architekta, který za vestavěné skříně navrhl malou koupelnu. Vchází se do ní zasunovacími dveřmi skříně. Je to taková malá tajná třináctá komnata. I to přispívá k soukromí rodiny, a jak uvádí pán domu, toto řešení se výborně osvědčilo. V některých místnostech jsou u stropů viditelné průduchy, jež přivádějí ohřátý vzduch z krbu v obývacím pokoji. Především v přechodném období je to příjemný způsob přitápění v domě.

 

TECHNICKÉ PARAMETRY:

Projekt: Ing. arch. Jiří Schnirch, Frýdek-Místek

Stavební firma: Augustin Míček

Obvodové zdivo: Hebel

Celková užitná plocha: 98,8 m2

Celkový obestavěný prostor: 566 m2

Stání pro dvě auta: 34,6 m2

Celková obytná plocha: 58,9 m2

Krov: dřevěný, vaznicové soustavy

Střecha: asfaltové střešní šindele

Stropní konstrukce nad přízemím: tepelně-izolační podhled

Okna: Euro s vakuovým dvojsklem

Dveře: atypické dřevěné

Vnitřní omítky: provedení Thermo

Podlahy: plovoucí podlahy + keramická dlažba

Vytápění: plynový kotel, krb s krbovou vložkou, ústřední vytápění, podlahové a teplovzdušné topení

Atypické úpravy: Solární systém, počítačová síť s telefonní ústřednou

Náklady na realizaci podle projektanta: 1 835 000,- Kč

Konečná cena včetně zahradních úprav a altánu: 2 500 000,- Kč

 

text: Marta Drahorádová

foto: Robert Virt
zdroj: Můj dům 2/2002