I na nábytkovém kování se odráží charakter uživatelů bytu, jejich vkus a cit. Úchyty a madélka na skříních, komodách a stolech zase dokreslují výsledný dojem z celého interiéru a mnohdy jej dokážou výrazně změnit. Vyměníte-li na svém nábytku úchyty, možná se vám bude náhle zdát, že máte doma nábytek úplně jiný.
Materiál a tvar Materiál na úchyty bývá volen s ohledem na životnost celého nábytku. Protože si nábytek většinou pořizujeme na několik let, ani úchyty by nás neměly opustit předčasně. Stále populární je chrom a dřevo, ale postupně převládají také lehké kovy s nejrůznější povrchovou úpravou a speciálně tvrzené plasty. V širokém sortimentu ovšem nalezneme i úchyty a madla z granitu, mramoru, porcelánu nebo skla, existují i kožené varianty. Tvarové zpracování je také velice rozličné, od nejjednodušších hladkých linií přes kulaté, oválné či hranaté tvary, zakřivená ouška, až po napodobeniny živočichů, rostlin i lidí. Nábytkoví prodejci vycházejí zákazníkovi vstříc a často nabízejí celý sortiment úchytů přimontovaných vedle sebe na zásuvky, takže si vybere opravdu každý.
Nábytek bez úchytů Nejen v kuchyních, ale i obývacích pokojích se začíná čím dál častěji objevovat nábytek, který žádné úchyty ani madla nemá. Dvířka a zásuvky se otvírají díky důmyslným mechanismům skrytým uvnitř, a tudíž stačí pouze zatlačit na vrchní desku, skříňka se pootevře a pak ji můžeme snadno uchopit celou rukou a otevřít. Velmi elegantní je také zešikmení bočních stran výjezdů, které umožňuje velmi snadné otevření zásuvek, jichž si díky jejich hladkosti na první pohled ani nevšimneme.
Nábytek bez úchytů – Působí velmi jednoduše a elegantně. – Vyžaduje častější údržbu, neboť po dotyku ruky na něm zůstávají otisky. – Čistí se velmi snadno, neboť se jedná o hladkou plochu.
Nábytek s úchyty – Úchyty mívají menší životnost než nábytek, na němž jsou přimontovány, protože jsou frekventovaně namáhány. – V místech montáže se usazuje špína, je potřeba je pečlivě vyčistit, ovšem až za poměrně dlouhou dobu. – Úchyty lze velmi snadno vyměňovat, takže můžeme lehce změnit vzhled nábytku, na němž jsou přimontovány.
Kontakty: BRIK – INTERIÉR STUDIO, Senovážné nám. 23, Praha 1, tel.: 224 142 666, fax: 224 142 667; DESIGN DISTRICT PETŘÍN, Újezd 19, Praha 1, tel.: 257 317 410, 732 652 077; HETTICH ČR, Jihlavská 3, Žďár nad Sázavou, tel.: 566 692 111, fax: 566 692 130; INPRO CZ, Pražská 293/12, Hradec Králové, tel.: 495 532 810, fax: 495 532 833; NÁBYTEK ŘÍHA/KANCELÁŘSKÝ NÁBYTEK, INTERIER, Sokolovská 224, Praha 9-Balabenka, tel.: 266 310 418, 284 824 027, mobil: 602 690 970
text: Lucie Martínková foto: archiv |
Mít za co uchopit
Malý detail dokáže mnohdy změnit vzhled předmětu a dojem z něho výrazným způsobem. Nábytkové úchyty a jejich řešení plní kromě toho, že mají usnadnit otevírání zásuvek a dvířek, významnou funkci estetickou – z nevýrazné skříňky mohou vykouzlit elegantní kousek, ale také ji proměnit v nevzhlednou krabici. Dnes už se navíc vyrábí nábytek, který úchyty nepotřebuje, komponenty se otvírají například stlačením. Podle čeho si tedy vybírat?