Květinový záhonZáhony mohou i v říjnu vypadat dobře, protože pořád ještě leccos kvete – jiřiny, chryzantémy, třapatky, bělotrny a spousta letniček: ať už typicky podzimní hvězdnice – astra (Callistephus chinensis) anebo letní neúnavný aksamitník, měsíček, plaménka, šalvěj nebo třeba hledík. Přítrž barevnému hýření učiní až první silnější mráz.
Pořádek na záhonech začnete ale dělat už teď – pryč s oschlými, odumřelými, plesnivými listy, květy a natěmi! Výjimkou jsou jen okrasné traviny a trvalky (třapatky, rozchodníky, máčky, bělotrny) s mimořádně zdobnými nadzemními částmi, které dělají parádu i žluté nebo zahnědlé. Velmi pěkně teď vypadají „lampionky” mochyně židovské třešně (Physalis), které ozdobí nejen záhon, ale i obydlí. Ostatní letničky už mají svůj zenit většinou za sebou (výjimkou jsou astry), a tak je vytrhejte a prostor po nich dobře vyčistěte. Místo nich můžete vysadit dvouletky a jarní cibuloviny. Postarejte se o růže – sestřihněte je, nakopčete zeminou. Stejně jako u trávníku a dřevin nic nezkazíte pomalu rozpustnými nebo draselnými a fosforečnými hnojivy. A pomalu se chystejte na ochranu záhonů proti sněhu a mrazu, která přijde ke slovu koncem měsíce… |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
Chystejte krmítkaZahrada je teď plná potravy pro vaše opeřené pomocníky, ale s klesajícími teplotami a postupujícím časem jí začíná ubývat. V zimě budou ptáci potřebovat vaši pomoc, a proto je dobré včas nakoupit krmítka a pověsit je do zahrady, aby se jich nebáli. Základním pravidlem je, že musí být umístěna mimo dosah koček a jiných predátorů tak, aby ptáci měli přehled a mohli kontrolovat, co se děje kolem krmítka.
|
Zahrádka na teraseDomů začněte stěhovat tropické, později i subtropické „kýblovky”. Většina z nich bude potřebovat pro úspěšné přezimování chladnější bezmrazou světlou místnost, tropické druhy vyžadují vesměs teploty vyšší – cca 16–18 °C.
Sezonní květiny už přicházejí o svou krásu. Je nejvyšší čas vyzdobit nádoby na celé podzimní období: na trhu je široká nabídka vřesů (Calluna) a jiných stálezelených dřevin (Hedera, Hebe, Skimmia ap.), prodávají se veselé nízké chryzantémy, velmi vděčné jsou zakrslé jehličnany. Můžete si z nich vytvořit pěkné kompozice, které budou vypadat dobře celý rok. Když mezi sazenice vmáčknete ještě pár cibulek krokusů nebo drobných narcisů, na jaře vás potěší dvojnásob.
Kdo má chuť si hrát, může přizdobit misku nebo květináč jeřabinami, plody hlohyně, větvičkami dřišťálu. Nejen pro období Dušiček přidejte okrasné tykvičky.
|
![]() |
|
Nechybí vám jeřáb?Jeden z nejméně náročných stromů z naší přírody, jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), je v současných zahradách neprávem trochu opomíjen. Snese přistínění, zamokřené půdy, nedostatek živin. Nejpěknější je ale na slunci, kde bohatě plodí krásně oranžovočervenými plody. U nás dosahuje výšky kolem 10 m, koruna je štíhlá (průměr 4–6 m), a proto se tento strom vejde i před dům do užší ulice nebo do menší zahrádky. Efektní nejsou jen plody, ale i krémově bílé květy (květen až červen) a zářivé podzimní zbarvení.
|
Kromě krásy můžete mít také užitek: odrůda ’Edulis’ neboli ’Moravica’ je jedlá. Má červené plody větší než původní druh (1 cm): v červených, asi 1 cm velkých plodech je poměrně hodně vitamínu C
(200–300 mg/100 g). |
PRÁCE V OKRASNÉ ZAHRADĚ V ŘÍJNU:
■ zalévejte všechny nově vysazené rostliny, velkou pozornost věnujte dřevinám, zejména jehličnatým
|
![]() |