Skip to content

Bylinkový ráj na dosah ruky

Máte rádi zahrady, které voní už na dálku a po jejichž návštěvě na ně ještě dlouho vzpomínáte, protože vám v nich bylo dobře? Přesně takový dojem budete mít z bylinkové zahrady v Českém Krumlově, která se postupně rodila do dnešní podoby při natáčení pořadu Kouzelné bylinky. Během sezony se sem můžete zajet po dohodě podívat nebo se pustit do studia zdejší Bylinkové školy přírodních terapií.

Historické město je odsud vidět jako na dlani, zahrada se totiž nachází na vyvýšenině přímo nad ním. Jen malý kus odsud se navíc rozkládají zahrady českokrumlovského zámku, takže je tu o atmosféru ve všech ohledech postaráno. Zahradu v těchto místech obklopují pouze lesy a louky. Se zahradou jste se již mohli seznámit v pořadu České televize, ve čtvrté řadě seriálu o bylinkách. S láskou o ni pečuje majitelka Simona Berková, odjakživa se tu hospodaří ekologicky, tedy bez chemie a syntetických hnojiv. Díky tomuto přístupu zahrada, která se rozkládá v tematicky pojmenované Bylinkové ulici, získala v roce 2015 plaketu Ukázková přírodní zahrada.

Smysluplné hospodaření

Skrýší pro užitečné živočichy vybudovala majitelka na zahradě celou řadu. Nejoblíbenější jsou, zdá se, hmyzí hotely.Vše tu probíhá s maximální efektivitou a s využitím přírodních zdrojů. Zalévá se tu pouze dešťovou vodou svedenou ze střech staveb do nádrží. Syntetická hnojiva sem mají vstup zakázaný, plnohodnotně je nahradí kopřivová jícha v nádržích, kde jí jsou dostatečné zásoby i na postřik proti chorobám a škůdcům po naředění vodou. Veškerá péče je podřízena permakulturní zásadě, že to, co se ze zahrady sklidilo, by se mělo opět vrátit do půdy třeba v podobě kompostu. Proto zde najdete hned na několika místech kompostéry, které vyrábějí toto kvalitní přírodní hnojivo. Přírodní ráz zahrady ještě více umocňují stanoviště pro užitečné živočichy, která jsou jednou z mnoha podmínek pro udělení plakety Ukázkové přírodní zahrady. Najdete tu mraveniště i různé hmyzí domky a včelí úly. Možná právě díky pilným včelám se zde majitelka každý rok dočká tak bohaté úrody ovoce, které sklízí v části zahrady, která je nazvána jako Babiččina.

V Babiččině zahrádce jsou kromě jiného i včelí úly, ze kterých každý den vylétají včely na celou řadu pestrých květů.

Škola pod širým nebem

Bylinková zahrada o celkové rozloze 8 000 m2 je rozdělena do několika tematických celků. 26 tematických záhonů je vybaveno podrobnými popisky vysazených druhů bylinek. Každý záhon představí paletu léčivých rostlin vhodných pro léčbu specifických zdravotních obtíží. Například se dozvíte, že brusinka, třezalka tečkovaná, tymián obecný či kopřiva dvoudomá poslouží ledvinám nebo že vaší kůži nejvíce prospějí jitrocel kopinatý, měsíček lékařský či kostival lékařský a mnoho dalších léčivých pomocníků, které běžně najdete ve volné přírodě nebo které rostou i na vaší zahradě. Záhony jsou pojaty jako vyvýšené, takže si je mohou užít i osoby s omezenou pohyblivostí. Tyto tematické záhony plní především edukativní funkci a bylinky si zde užijete nejen očima, ale také hmatem a čichem.

Vyvýšené tematické záhony jsou praktické, lépe se udržují i snáze prohlížejí.

Babiččina zahrádka

Z centra zahrady s tematickými záhony se dostanete do Babiččiny zahrádky s ovocnými stromy a zeleninovými záhony, na kterých ovšem opět nechybí bylinky. Zeleninové záhony představují vhodné kombinace rostlin, které se navzájem podporují svými účinky. Dobrým sousedem tu jsou například mrkev a kopr, kedluben a mangold nebo červená řepa a medonosný brutnák, jehož květy doslova obletují místní včely. Paní Simona si sadbu zeleniny i bylinek sama pěstuje v nedalekých sklenících. Setkáte se tu i s celou řadou medonosných rostlin a s tradičními po generace používanými léčivkami. Je tu i menší ovocný sad, z jehož jablek se vyrábí skvělý mošt. Po návštěvě zahrady určitě neodcházejte s prázdnou a navštivte místní bylinkový obchůdek, kde jsou k dostání také přebytky ze zahrady nebo osvědčené bylinné přípravky od různých výrobců.

Nesmějí chybět ani zeleninové záhony. Bylinky se společně se zeleninou podporují v růstu.

Inspirace permakulturou

V druhé části zahrady očekávejte dvojici přírodních rybníčků, které spojuje potok. Stovky květů rozkvétají od jara až do podzimu v nízkoúdržbovém prérijním trvalkovém záhonu, jenž se obejde dokonce i bez zálivky. Právě u něj se můžete v klidu posadit na útulné lavičce a kochat se výhledy na zahradu i na město. Při procházce touto částí zahrady objevíte různé typy pokusných zeleninových záhonů. V nejnižší části kompozice rozkvetou v bylinkovém divadle desítky modrých levandulí a různých druhů mateřídoušek. V této voňavé scenerii se dá posedět na dřevěných lavičkách. Paní Simona zde do budoucna plánuje pořádání svateb a různých společenských akcí a u spodního jezírka také kavárnu.

Zahrada plní také funkci vzdělávací. Za léčivými rostlinami sem jezdí zájezdy nadšenců i řada škol. Přivonět si k bylinkám je tím nejlepším začátkem pro vzdělávání.

Pokud nevíte, co vám bylinkové divadlo připomíná, možná je to koncept kráterové zahrady Seppa Holzera, permakulturního zahradníka, který umí využít specifické mikroklimatické podmínky těchto zahrad pro pěstování teplomilných rostlin i v horském prostředí. Proto není divu, že se i nedaleko Šumavy, v Českém Krumlově tolik daří středomořským bylinkám v této jižně orientované kráterové zahradě.

Možná by se mohlo zdát, že je zahrada už se svým vývojem v cílové rovince. Majitelka ovšem stále plánuje celou řadu vylepšení, díky kterým je zahrada v permanentním vývoji. Zvláště se zde vylepšují záhony určené pro pěstování bylinek a zeleniny, které tak stále přináší něco nového návštěvníkům i studentům Bylinkové školy.

U spodního jezírka poblíž „levandulového divadla“ vznikne kavárna, ze které se budou moci návštěvníci kochat i pohledem do okolí.

Tip na výlet

Simona Berková, Kouzelnebylinky.czPokud pojedete na výlet do okolí Českého Krumlova, určitě si nenechte ujít ani návštěvu této krásné bylinkové zahrady. V květnu, červnu a září je otevřena v sobotu a neděli od 10 do 18 hod. Během letních prázdnin je zahrada veřejnosti přístupná každý den ve stejnou dobu.

Více informací na webu Kouzelnebylinky.cz