Skip to content

Bylinky a koření na dosah ruky

Čerstvé bylinky, koření, saláty či naťová zelenina na dochucení nedělního oběda, několik listů salátu ke grilovanému masu nebo pažitka do polévky vždycky potěší. A není nutné mít velkou zahradu, stačí truhlík nebo mísa.

Galerie

Začněte nádobami: i v malém květináčku se dá pěstovat pažitka. Je nenáročná a vydrží skoro všechno, pod zemí má cibulky, a pokud ji zapomenete zalévat, nic se neděje, po období sucha vyraší znovu.

Při nákupu miniaturních odrůd chilli papriček se ptejte, jak moc je odrůda pálivá a zda nebyla vyšlechtěna jen pro okrasu.Do větší mísy se hodí petržel, bazalka, libeček, majoránka, tymián a třeba koriandr na sklizeň listů. Z kvetoucích rostlin se k nim dá přidat měsíček lékařský nebo lichořeřišnice – listy jsou skvělé do salátů, poupata se nakládají nakyselo a nahrazují kapary, květy mohou ozdobit mnoho jídel. Přesně pro tento účel byly vyšlechtěny různobarevné odrůdy chilli papriček nebo drobné okrasné papriky.

Vynikající do větších nádob je například vytrvalá šalvěj lékařská, která má trojí využití – jako koření do masa, jako léčivka při bolesti v krku i jako rostlina okrasná. Pěstuje se asi desítka kultivarů s barevnými a různě velkými listy. Když sesadíte k sobě odrůdy s listy žlutými, fialovými a stříbrnými, vypadá to velmi hezky. Hodí se k nim levandule, meduňka, yzop, tymián, dobromysl (v kuchyni oregano) a saturejka. Takovou nádobu můžete mít na balkoně celoročně, tyto rostliny jsou vytrvalé a mrazuvzdorné.

Miniaturní rajčata lze pěstovat i na balkoně, ale dopřejte jim hodně velkou nádobu.Z dalších vytrvalých bylinek se dobře pěstuje rozmarýn, který tvoří krásné dřevnaté keříky, ovšem na zimu ho musíte uklidit dovnitř, kde je dost světla a teploty nad nulou. Může být vysazen v nádobě s drobnějšími odrůdami pelargonií.

Všechny zmíněné druhy koření a bylin potřebují především dostatek slunce a písčitou půdu typu kompostové nebo ornice – rašelina není vhodná.

Do hodně velkých květináčů můžete vysadit keříčky drobnoplodých rajčat, lilku nebo cukety.

Doplní je třeba kopr, popínavé fazole, oranžově kvetoucí černooká zuzana (Thunbergia alata) nebo drobné jiřinky vyšlechtěné do nádob. Dobře však vypadají i barevné odrůdy salátů (hlávku neuřízněte celou, ale odebírejte jednotlivé listy zespoda, salát postupně přirůstá), kombinované s naťovou cibulkou, pažitkou a již zmíněnými chilli papričkami. Důležité je umístění na slunci, hojná zálivka a půda bohatá na živiny (částečně může být i rašelina).