Skip to content

Dřevo rychle a jednoduše

Řezání a štípání palivového dřeva je fyzicky náročné, ale nemusí být až tak velkou dřinou, pokud si na pomoc vezmete kvalitní nářadí. Možná vám při výběru vhodných pomocníků přijdou vhod naše rady a tipy.

S nadcházející zimou se brzy stmívá a chladnější večery je velmi příjemné trávit u vyhřátého krbu s praskajícím dřevem. Mnozí palivové dřevo dokonce používají jako jediný zdroj tepla, protože je jedním z těch nejlevnějších, a tak dělají velké zásoby dřeva v předstihu. Se správně vybraným nářadím vám půjde příprava palivového dřeva pěkně od ruky. A začneme pilou.

Aku řetězová pila for_q je ideální pro přípravu většího množství dřeva. Baterie je kompatibilní s ostatními aku přístroji for_q, cena bez baterie a nabíječky 4 790 Kč (HORNBACH)

Svět řetězových pil

Řetězová pila je skvělým pomocníkem jak při menších úpravách na zahradě, tak při zpracování velkého stromu. Používá se například při kácení stromů, řezání dřeva na táborák, pořezu dřeva na zimu do kamen či krbu. Vyrábějí se tři typy řetězových pil – elektrické, akumulátorové a benzínové.

Elektrické výrobky jsou praktické, tiché a ekologické. Snadno se ovládají, proto se hodí zejména pro zahradníky, truhláře a kutily. Benzínové pily jsou vhodné pro práci v lese, nevyžadují elektrické napájení ani dobíjení baterií. Jsou ale hlučné, při provozu produkují zplodiny a jsou náročné na údržbu. Akumulátorové pily jsou ideální pro denní či občasnou práci. Mají nízkou hmotnost, snadné a bezdrátové ovládání a jsou tiché.

Zásady bezpečnosti

Pro manipulaci s pilou platí zásadní pravidla pro správný postoj a držení pily, bezpečnou vzdálenost, manipulaci s pilou a startování. Pilu startujte vždy na zemi. Při řezání stůjte s rozkročenýma nohama, pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před svou pravou nohou. Řetěz se v žádném případě nesmí otáčet, když pilu přenášíte na jiné místo. V tom okamžiku vždy aktivujte řetězovou brzdu nebo vypněte motor.

Štípače dřeva

Pokud vám na práci se sekerou už nestačí síly nebo čas, pomůže štípač dřeva. Obsluha je snadná a fyzicky nenáročná, nebolí záda a riziko poranění je minimální. Může štípat jak suché, tak i vlhké nebo mokré dřevo. Štípače dřeva se mezi sebou liší v mnoha ohledech – výkonem, druhem pohonu, štípáním v horizontální nebo vertikální poloze, jak silné kmeny dokážou štípat a jak velká jsou naštípaná polena.

Vertikální, nebo horizontální?

Vertikální štípač je vhodný spíše pro majitele krbových kamen, který občas spálí pár polínek. Dřevo štípe klín, který jezdí ve štípacím kanálu shora dolů. Polena zůstávají po naštípání blízko nebo dokonce ve štípacím kanálu. To výrazně usnadňuje štípání dřeva na několik kusů.

Horizontální štípač je určen pro domy, kde se bude topit dřevem v kamnech celou zimu, nebo pro profesionály. Dřevo se posouvá tlakovou deskou proti ostří a rozděluje se. Poté se vysouvá ze štípacího kanálu. Takto získáte dřevo připravené do kamen. Horizontální štípače mají velkou výhodu, bez velké námahy lze do nich nasunout těžká polena přímo ze země. Polohu štípače můžete zvýšit pomocí vhodného podkladu (např. pracovní lavice) do příjemné pracovní výšky.

Horizontální hydraulický štípač dřeva Scheppach HL 650 naštípe až 100 polen za hodinu, cena 5 695 Kč (HORNBACH)

Délka štípání a štípací síla

Štípací délka (délka polen) a síla jsou dva důležité výkonnostní parametry. U standardních přístrojů se délka pohybuje mezi 55 a 110 cm. V lesnictví se používají štípací nástroje, které dokážou nařezat kmeny o průměru až 32 cm a následně je naštípat na polena o délce od 25 do 50 cm.

Štípací síla udává výkonnost stroje a uvádí se v tunách. Výkonnostní stupně přístrojů se liší od 4 tun pro přípravu krbového dřeva až po profesionální štípače o síle 40 tun. Kolik síly bude ke štípání potřeba, záleží na druhu, délce, vysušení dřeva a průměru kmenů. Pro zpracování měkkého smrkového a borovicového dřeva pro domácnost stačí štípače o síle pěti až šesti tun. Bukové a další tvrdé dřevo vyžaduje přístroj s vyšším výkonnostním stupněm – 7,5 až 9 tun. Naštípané palivové dřevo skladujte v suchu.