Skip to content

Horská příroda na vaší zahradě

Iluze vzdálených hor, vzpomínky na letní cestování a zážitky z nádherné horské přírody. Tak zdůvodňuje většina lidí svoji domácí skalku. Často však zapomínají na správný výběr sortimentu a na požadavky skalniček.

Inženýrka Romana Rybková z Botanické zahrady v Troji, říká, že požadavky rostlin v mnoha případech podceňujeme a citlivým horským alpínkám „ubližujeme“.

„Horské alpínky pocházejí z jiného klimatu, během dne jsou vystaveny prudkému slunci a UV záření, v noci většímu chladu. Potřebují dokonale propustnou půdu chudou na živiny, v zimě sněhovou přikrývku a mají spoustu dalších požadavků, aby zůstaly krásně drobné, aby kvetly a vytvořily zdravé a husté chlupaté polštářky, které tolik obdivujeme,“ podotýká.

Horská příroda na vaší zahradě - než začnete pěstovat horskou louku, poraďte se s odborníky.

Vhodné skalničky 

Ve všech případech je výběr základem úspěchu. A proto je dobré poradit se se zahradníky nebo si alespoň přečíst nějakou knížku. „Ale pozor na autory,“ varuje Romana Rybková, „pokud je to Angličan nebo Holanďan, rady osvědčené v teplejším klimatu nebudou na vaší zahrádce fungovat. Nicméně Česká republika je velmocí skalničkářů, takže příslušné literatury seženete určitě dostatek,“ dodává a doporučuje k pěstování zejména drobné nízké plamenky, které se rychle rozrůstají do šířky a vytvářejí rozlehlé polštářovité porosty. Kvetou bohatě v dubnu až červnu, v barevné škále od bílé a světle růžové přes sytou růžovočervenou a modrofialovou až po temně purpurovou, některé odrůdy bývají dvoubarevné s očkem.

Drobná skalničková plamenka půvabná (Phlox amoena) dosahuje výšky jen 10–15 cm.

Rod pochází ze Severní Ameriky, kde roste řada druhů, ve skalkách se nejčastěji pěstují dva: plamenka šídlolistá (Phlox subulata) a pouze 10 centimetrů vysoká plamenka Douglasova (Phlox douglasii). Vyžadují dostatek slunce a písčitou nebo kamenitou půdu, která dobře odvádí vodu z kořenů.

„Podobné požadavky má domácí tařice skalní (Aurinia saxatilis). Její zlaté trsy jsou viditelné na dálku a v dubnu zdobí i skály kolem Vltavy, půjdete-li na procházku na Vyšehrad, nemůžete ji přehlédnout,“ pokračuje ve výkladu kurátorka Rybková a ukazuje na keříky s dřevnatým kmínkem, dorůstající asi půlmetrové výšky.

Aurinia Saxatilis

Kořeny se zachytávají ve skalních spárách mezi kameny a kromě plného slunce nemají dalších nároků. Je to ideální druh do suchých zdí a skalek ve svahu, ale na rovinatém terénu je třeba dát pozor, jestli nemá příliš vlhkou půdu. Pěstuje se i zakrslý kompaktní kultivar, který se hodí do skalek v keramických nádobách na oknech a balkonech.

Tařice se kombinuje s blízce příbuznou, modrofialově kvetoucí tařičkou (Aubrieta) a mnoha různými druhy a odrůdami lomikamenů (Saxifraga). I zde je z čeho vybírat, lomikamenů existuje více než 300 druhů a ani o jednom se nedá říci, že by byl ošklivý. V přírodě se s nimi můžete setkat v nížině i v horách, obývají Pyreneje, Alpy, Apeniny i Karpaty, několik druhů roste i u nás.

Saxifraga Oppositifolia

Za nejoblíbenější označuje Romana Rybková drobné lomikameny skupiny Porophyllum. Jejich stálezelené listové růžice se rozrůstají do hustých bochánků s mimořádně velkými barevnými květy. V přírodě obývají vápencové skály, a proto se nejlépe pěstují na travertinových kamenech.

Jsou to vynikající skalničky do nádob, přestože jejich pěstování není úplně jednoduché, nemají rády plné slunce, ale spíše mírný polostín a jejich kořeny nesmí zcela vyschnout. Kultivary bývají obecně odolnější než původní botanické druhy.

Některé horské rostliny budou na vaší zahradě prospívat dobře, jiné nikoli. Inspirovat se můžete například v exteriérech botanických zahrad.

Ploché skalky v rovném terénu

Na ploché skalky v rovném terénu doporučuje Romana Rybková trávničku přímořskou (Armeria maritima). Patří k nejskromnějším druhům, nevyžaduje téměř žádnou péči a velmi ochotně kvete. Vyhovuje jí chudá, štěrkovitá vysychavá půda na prudkém slunci. Za nápadnější rostliny pak označuje hlaváček jarní nebo některý z hořců, jejichž velké, výrazně barevné květy nelze přehlédnout.

Krásná rostlina z naší přírody je hlaváček jarní (Adonis vernalis).

Hlaváček jarní (Adonis vernalis) je naším domácím druhem, zlatě kvetoucí trsy lze obdivovat například na Pálavě nebo v Českém středohoří. S hořci je to dle výkladu Romany Rybkové trochu složitější, je to rozsáhlý rod obsahující něco mezi 700 až 800 druhy. Jsou mezi nimi hořce jednoleté i vytrvalé, různé velikosti a různých nároků.

Většina kvete modře, ale existují i hořce kvetoucí bíle, žlutě nebo fialově. Kurátorka botanické zahrady proto doporučuje porozhlédnout se po zahradách sousedů, zda se jim nějaký druh daří pěstovat, nebo se zeptat v zahradnictví, co by nám doporučili. Ideální jsou skalničkářské výstavy, kde si můžete pečlivě vybrat a dobrou a  profesionální radu dostanete zdarma.

Hořec Clusiův (Gentiana clusii) patří k obtížnějším druhům na pěstování.

Náš tip

Hvozdíky jsou vděčnou rostlinou do skalek, jak původní druhy, tak i spousta kříženců a odrůd.Hvozdíky do úplně každé zahrádky. ­Druhů i kultivarů existují desítky, trsnaté, polštářovité, vyšší k řezu do vázičky, voňavé, velkokvěté i droboučké. Snadno se však kříží mezi sebou, takže v krátké době vytvoří veselou směs, která si ve vaší zahradě obsadí místečka, kde se jim bude líbit nejvíc. Nechte je, ať si vyberou, budou nejhezčí!

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025