Skip to content

Jarní předpěstování rostlin

Zima sice ještě přetrvává, ale vy se nemůžete dočkat jara. Plánujete, co pěstovat, nakupujete osivo, testujete klíčivost a chystáte se některé rostliny takzvaně předpěstovat.

Galerie

Naše průvodkyně ekologickými zahradami Jana Nováková připravila několik řešení pro ty, kteří se již nemohou dočkat prvních paprsků jarního slunce. „Není to tak úplně snadné, protože ten, kdo nemá skleník nebo zimní zahradu, nebo alespoň chladnější světlou chodbu, musí předpěstovávat rostliny v bytě,“ říká na úvod.

Důležité je vybrat vhodné místo. Klima i teploty nebývají pro rostliny ve standardních městských bytech nejlepší. Panují zde zbytečně vysoké teploty a nízká vlhkost, byty nejsou dostatečně prosluněné a místo na okenním parapetu či na balkoně nemusí být pro rostliny tím nejlepším, mohou zde výrazně kolísat teploty.

„Za vysokých teplot a při nedostatečném oslunění se rostliny nepřiměřeně vytahují a jsou náchylné k chorobám,“ upozorňuje Jana Nováková. „Nízkou vlhkost vzduchu lze ovlivnit zakrytím výsevů fólií nebo pořízením takzvaných okenních skleníčků; je ale třeba pečlivě hlídat a větrat, aby vlhkost nebyla zbytečně vysoká. Důležité je také odtékání přebytečné vody z nádob. Na rozdíl od zalévání rostlin na záhonech je v tomto případě lépe rosit než občas vydatněji zalít…“

Je tedy třeba vybrat pro rostliny vhodné místo podle jejich potřeb a ve specializovaném obchodě zakoupit různé „skleníčky a folníčky“, do nichž se dá přímo zasít a později pak přepíchat do sadbovačů, nebo rovnou jednotlivě do květináčků. Můžete využít i speciální produkty, například jiffy, výsevní tablety, produkty z lisovaného kokosového vlákna a další. Poradí vám v obchodě, nabídka je skutečně široká.

Mangold (též odrůdy bílé, červené i žluté) si můžete pro urychlení růstu předpěstovat, ale lze ho vysévat i přímo na záhon.

Sázení je jednoduché

Správný substrát musí být bohatý na živiny a nezávadný z hlediska choroboplodných zárodků (například hub rodů Pythium, Fusarium, Rhizotomia, Phytophtora). Pořiďte si tedy buď speciální výsevní substráty, nebo ty z vlastních zdrojů. Jana Nováková využívá třeba směs zeminy, kompostu s trochou písku na vylehčení a vše tepelně ošetří, aby nemusela použít fungicidy. Rostliny potom nevysívá příliš hustě, vysévá je mělce, zasype je jemnou vrstvou substrátu a citlivě je rosí.

„Pokud mají rostlinky vyvinuté děložní lístky, je nejlepší teplota přes den okolo 18 °C, máme-li tu možnost. Až se vytvoří 2 až 3 pravé lístky, je čas přepíchat rostliny do sadbovačů. Potom (podle situace, velikosti rostlin, aktuálního počasí) je možné je buď ještě jednou přesadit, nebo rovnou vysadit na plánované místo. Dobré je překrytí textilií na ochranu před mrazíky, ale také před některými nevítanými hmyzími škůdci nebo kočkami.“

Vyšší okraje záhonů nám umožní překrýt výsadby v okrajových obdobích (jaro, podzim) sklem nebo fólií, prodloužíme si tak pěstební sezonu.

Které rostliny jsou vhodné?

Hlavně zeleniny, bylinky a některé květiny. Brzy se začíná s výsevem celeru, už během února, také papriky chtějí vysít včas (viz tabulka). K předpěstování jsou vhodné i všechny košťáloviny, různé druhy salátů, pórek, a z bylinek hlavně majoránka, bazalka, kadeřavá petržel, případně vytrvalé druhy pro nové výsadby (pažitka, šalvěj, dobromysl, yzop, tymián). Z okrasných květin jsou to například šater, afrikány, astry a ostálky (cínie), lobelky. Některé druhy pro okenní truhlíky, například muškáty, se dají dobře řízkovat.

„Důležitý je termín výsevu. Pokud vysejete brzy, rostliny se zbytečně vytáhnou, než je budete moci vysadit ven nebo do skleníku. Pokud se naopak s výsevem opozdíte, zbytečně zkracujete vegetační sezonu,“ upozorňuje na závěr Jana Nováková.

Různé kultivary salátů si pro okraje sezony a pěstování ve skleníku vysejete doma, později pro letní sezonu můžete sadbu pěstovat i venku.

Co a kdy vysít

  • Leden: begonie, petúnie, lobelky
  • Konec ledna: papriky
  • Únor: papriky, celer, lilek, raný salát, košťáloviny (zelí, kapusta, květák, brokolice, kadeřávek, kedlubny), hledíky
  • Konec února: rajčata, brokolice, petrželka
  • Březen: rajčata, melouny, okurky, dýně, cukety, pažitka, pórek, salát, afrikány, slaměnky, gazánie
  • Duben: cínie, astry, lze ještě dýně, cukety apod.

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení