Skip to content

Jarní probuzení trávníku

Se zahradním oživením barev po dlouhé zimě souvisejí také úpravy trávníku. Jakmile se zbaví sněhu a osuší ho první jarní paprsky, je třeba začít s regenerací.

Galerie

Udržet trávník v dobré kondici si žádá poměrně značné úsilí. Bude třeba ho zbavit odumřelých stébel, mechu a plsti, pečlivě jej vyrovnat, provzdušnit a posypat travními hnojivy. V závislosti na počasí také sít a společně s osivem sypat trávníkový substrát nebo křemičitý písek pro zlepšení vrchní vegetační vrstvy. Neměli byste zapomínat ani na přiměřenou závlahu.

Důkladný úklid po zimě

Přestože je počasí rok od roku méně předvídatelné, nespěchejte a práci na zahradě si dobře naplánujte. Pokud zůstal na trávníku sníh a počítá se s další nadílkou, raději se mu vyhněte a věnujte se třeba údržbě zahradních strojů. Vydržte, až bude půda dostatečně suchá, pak shrabejte listí, větvičky a suchou trávu.

Nebyla-li tráva posekána na podzim, zarovnejte ji na patřičnou délku a posekanou zeleň dobře shrabejte. Jarní péči budou zcela jistě potřebovat také záhony trvalek, ovocné stromy i keře. Nastává ideální období pro celkové úpravy včetně zahradních cestiček, skalek a teras. K tomu je ovšem zapotřebí kvalitní zahradní nářadí, funkční zahradní stroje a široká škála přípravků pro hubení škůdců.

Kultivace různých druhů trávníků

Ruční nářadí pro zahradníky je stále sofistikovanější (Fiskars Garden Action)Jakmile to počasí dovolí a trávník je dostatečně suchý, lze jej začít kultivovat. Každý preferuje jiný druh, proto je nutné dopředu znát složení půdy a podle toho volit samotnou sadbu i způsob kultivace. Pokud daný typ půdy neznáte, riskujete, že trávníková směs neporoste tak, jak jste si představovali. Výběru osiva by měla předcházet pečlivá úvaha, jaký trávník chcete, zda užitkový, volně rostoucí nebo reprezentativní.

Specialista na reprezentativní trávníky a golfové greeny Tomáš Šena doporučuje obrnit se trpělivostí: „Pokud chcete opravdu krásný trávník, musíte uvažovat jako chirurg. Ti také neoperují všechno najednou,“ vysvětluje a nabízí vlastní postupy i vhodné nástroje: Nejprve na zotavenou jarní organické hnojivo, a jakmile se růst trávy zintenzivní a půda proschne, je dobré zahájit prořezání trávníku a jeho důkladné pročištění.

Dosev, provzdušnění a spuštění závlahy se nechává zpravidla (dle počasí) až na druhou půlku dubna: „Chcete-li mít doma anglický trávník, musíte jej během roku přibližně 50× posekat, 7× přihnojit, 5× vertikutovat, 1× přesít, 1× aerifikovat a pravidelně zavlažovat,“ dodává Tomáš Šena.

Volně rostoucí trávník se hodí na hůře dostupná místa, například do svahu. Hodí se také do velkých sadů a zahrad.

Luční trávníky

Ani specialisté na volně rostoucí luční trávníky nedoporučují kultivaci a výběr semen podceňovat. Než dosáhnete očekávaného efektu, to znamená plného zapojení květnaté louky, je třeba čekat v průměru asi dva roky. Nicméně extenzivní travní a luční porosty v přírodních zahradách opravdu nevyžadují tolik péče. Sekat se začíná postupně podle vkusu a požadavků na výši trávníku, často se volí doba tak, aby se do okolí nerozšířila semena pampelišky.

Jana Nováková, která se zabývá ekologickým způsobem hospodaření, doporučuje hlavně si rozmyslet, které luční druhy chcete nechat vysemenit, a počkat, až se zatáhnou jarní cibuloviny, pokud v trávníku rostou (talovíny, sněženky, krokusy, modřence, ladoňky či narcisy). Důležité je první posečení, shrabání a odvezení stařiny. Doporučuje se srovnat terén a odstranit překážky, aby kosení bylo skutečně možné.

„První rok po výsevu prochází louka takzvaným plevelným stadiem. Často se lidé děsí, že jim po vysetí cenného osiva vyroste plevel. Květinkám to trvá déle a plevel je do jisté míry chrání. Nesmí je ovšem zadusit a dále se semenit. Takže ho pokoste, dosáhne-li výšky asi dvaceti centimetrů. V dalších letech pak přibývají květy různých barev a vzniká plně zapojená pestrá louka,“ dodává Jana Nováková.