Do kuchyně i do lékárny
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je další z nepříliš oblíbených plevelů. Tato miříkovitá rostlina (příbuzná petrželi, mrkvi, celeru, kopru či kmínu) se hodně rozrůstá, je považována za expanzivní. Má ráda vlhčí místa s živnou půdou a je schopna porůst i stinná místa v parcích nebo na zahrádce pod velkými stromy či keři. Toho se dá skvěle využít k porůstání velkých ploch, kde nechcete pravidelně a často sekat. Krom toho jsou její mladé listy s typickým bršlicovitým kořenitým aroma skvělé do jarních polévek, špenátů a salátů. Po povaření již není aroma téměř cítit. Bršlice je skvělý přírodní lék pro očištění krve, pomáhá při revmatu či dně, léčí otoky, rány, harmonizuje práci střev. Samozřejmě je důležité to s ní nepřehánět, hlavně z počátku, a nikomu ji nenutit. Berte ji jako zpestření jarní či podzimní stravy. Rozdrcené čerstvé mladé listy lze rovněž s úspěchem použít na hojení ran.

Na rány, škrábance i hluboká poranění lze s velkým úspěchem použít také rozdrcené čerstvé listy jitrocelů – prostředního (Plantago media) a kopinatého (Plantago lanceiolata), které najdete téměř na každé zahrádce. Rány zaceluje a krvácení staví rychle a efektivně též řebříček lékařský (Achillea millefolium), který rád osidluje osluněná sušší místa se zhutnělou půdou, podobně jako oba jitrocele.
Pomocníci proti jedům |
Lidskému zdraví mohou prospět dvě „obtížně“ plevelné, leč perfektní detoxikační rostliny: pýr a přeslička. Pýr plazivý (Elytrigia repens) nemá vedlejší účinky ani kontraindikace. Odvar z pýru detoxikuje a posiluje organismus. Přeslička rolní (Equisetum arvense) je vhodnější spíše pro zevní užívání na hojení všech možných kožních problémů, sedací koupele při bolestech bederní páteře. Vnitřní užití je lepší konzultovat s odborníkem, jelikož je mírně toxická, každopádně je skvělá jako zdroj křemíku, jako antisklerotikum, léčí plicní choroby, hojí urologické potíže, podporuje červené a bílé krvinky a má výrazné protirevmatické účinky. Je vhodná do směsí na léčbu neplodnosti. |