![]() |
Většina letniček nejlépe roste na plném slunci v propustné, středně bohaté půdě. Písčité půdy obohaťte kompostem stejně jako jílovité – do nich ale přidejte i písek. Krásenka (Cosmos), pojíchlup (Gazania) nebo lichořeřišnice (Tropaeolum) ocení pravidelné hnojení, ale třeba máky (Papaver) nebo šrucha (Portulaca) budou nejkrásnější na chudých vysýchavých místech: když je řádně přihnojíte dusíkatým nebo plným hnojivem, potrestají vás za horlivost slabým kvetením. Žádnou krasavici ale neurazíte draslíkem, který květ podporuje. |
Správný začátekV této době se rozhoduje o tom, jak pestrá vaše zahrada letos v létě bude: nakupte proto semínka nebo si objednejte sadbu u zahradníka a naplánujte, kam a jak letničky vysadíte. Máte-li pařeniště, skleníček nebo mírně vytápěnou světlou chodbu se širokým parapetem, pusťte se do pěstování. Výsev se provádí do mělkých květináčů nebo misek. Substrát musí být sterilní, tedy zbavený chorob, škůdců a semen plevelů. Pokud chcete hodně šetřit, můžete prosít vlastní kompost a nechat jej v tenké vrstvě přemrznout. Mráz sice nezničí semena plevelů, ale zahubí zárodky většiny chorob a škůdců.
Teploty nemusí být vysoké, stačí 5–15 oC (podle teploty vám semínka vyklíčí dříve či později), a půda by měla být stále mírně vlhká. Největší chyba je nechat zaschnout naklíčené osivo: nový klíček z něj už nikdy nevyrazí.
Zasejete-li správně, nejdříve se objeví dvojice děložních lístků. Jakmile vyrazí krátký stonek a na něm se objeví první pravé lístky, můžete začít s opatrným přesazováním. Semenáče lze přesadit i víckrát (kořenový systém tím jen posílíte), ale jedno přesazení je nutné. Pro dopěstování se hodí malé květináčky, speciální misky nebo truhlíky. I v tomto případě je potřeba čistý a kvalitní substrát. Hnojte nejdříve plnými hnojivy, koncem dubna přejděte na hnojiva, která podporují kvetení (mají více draslíku).
|
|
LETNIČKY PRO RŮZNÁ STANOVIŠTĚSlunná místa: měsíček (Calendula), aksamitník (Tagetes), šrucha (Portulaca), petúnie (Petunia), ostálka (Zinnia), sporýš (Verbena), hvozdík (Dianthus), krásenka (Cosmos) |
Co bude dál?Ven můžete letničky sázet až po „zmrzlých“, tedy v polovině května, ale zahálet do té doby určitě nebudete. Čas, kdy poroste sadba, využijte k přesnému rozkreslení letničkového záhonu, propočítání potřebného počtu kusů a k přípravě plochy. Sázet je třeba na perfektně připravený (kyprý, odplevelený, zalitý) záhon, nejlépe v pozdním odpoledni. Sazenice opatrně vyjměte ze sadbovačů, abyste jim neporušili kořínky. Lopatkou vyhlubte jamku o něco větší, než je kořenový bal, a sazenici usaďte tak hluboko, jako byla v květníčku. Opatrně utužte povrch půdy a důkladně zalijte. Po 2–3 týdnech můžete začít hnojit, pokud jste ovšem neobohatili půdu o pomalu rozpustné zásobní hnojivo (Osmocote ap.).
|
![]() |
NAKUPUJTE U ODBORNÍKŮSemínka kupujte raději v zahradnických centrech nebo přímo od dovozců a dívejte se na data trvanlivosti. Máte-li skleníček, můžete si koupit také mladou sadbu a dopěstovat si ji. Vybírejte rostlinky zdravé, pěkně zelené, kompaktní, pevné. Sazenice nesmějí být povadlé, přischlé, povrch půdy nesmí být plesnivý. |
Správná zálivkaBěhem klíčení a růstu semenáčků zalévejte tak, aby půda byla stále mírně vlhká. Na záhonu je pak potřeba asi 20–25 l/m2 týdně. Záleží na teplotách, rychlosti větru, stanovišti, půdě a druhu květiny. Zalévejte raději méně často, ale důkladně, abyste podpořili vývoj kořenů v hlubší vrstvě půdy. Lepší je zalévat brzy ráno než večer, aby listy osušilo slunce a netvořila se na nich plíseň. Máte-li problémy s vodou, vyberte si méně náročné druhy: kromě máků a pojíchlupů třeba luštěnici (Cleome spinosa), starček (Senecio cineraria), pestrovku (Gomphrena globosa), petúnii (Petunia) nebo ostálku (Zinnia). Je-li půda vlhká, zkuste fuchsie (Fuchsia), tabák (Nicotiana), kejklířku (Mimulus) nebo macešky (Viola).
|
![]() |
![]() ![]() |
Dobrá péčeO semenáčky se musíte starat jako o miminka: musí mít dost světla, ale ne prudké slunce, nesmí je utlačovat plevel a pást se na nich škůdci. Dospělé rostliny potřebují podobnou pozornost, ale už více vydrží. Správnou vlhkost a teplotu v půdě i ochranu proti plevelům zajistí mulč – tj. pokrytí půdy vrstvou organické hmoty. Běžná je drcená kůra nebo štěpka (nadrcené větve), přičemž vrstva by měla být silná 5 až 10 cm. Velkým nepřítelem letniček je plevel. Nejde jen o konkurenci při čerpání vody a živin, ale také o hostitele škůdců a chorob, kterým se v bujném nepřehledném porostu výborně daří. Proto je třeba záhony s letničkami pravidelně, ale opatrně plít (nepoškoďte letničkám kořínky). Zrání semen potlačuje nasazování nových poupat, a tak je nutné odkvétající květy (které navíc záhon hyzdí) průběžně odstraňovat.
|
![]() |
NÁVRAT DO MINULOSTIObýváte-li starý zámeček nebo krásnou vilu, které volají po slávě dávných časů, hodí se k domu záhony lemované zimostrázovými plůtky, vypracované ornamenty a zdobnost. Tradičními květinami pro takovou zahradu jsou begonie, netýkavky, nestařce, pochvatce, afrikány, sporýše, starčky a další. Inspirací mohou být dávné arabské zahrady, kde se mírně zahloubené záhony osazovaly pestrou směsí květin tak, že vidět byly jen květy na úrovni okolní dlažby – výsledek vypadal jako pestrý koberec. |
V šestnáctém stolení se ve Francii začaly tvořit „parterre de broderie“ (vyšívané partery): na travnatých nebo štěrkem či antukou vysypaných plochách se proplétaly umné křivky z nízkých živých plůtků a květin. Velkou oblibu získaly letničkové výsadby pravidelných a kruhových tvarů v 19. století ve viktoriánských časech a zůstaly oblíbenou součástí nejen soukromých zahrad, ale i lázeňských a městských parků. |
Jak sázet?Ať už žijete ve sto let staré romantické vile, nebo v moderním neofunkcionalistickém domě, dokážete s letničkami na zahradě kouzla. Pracovat můžete i s prostorem: malou zahradu opticky zvětší studené romantické tóny, vzdálená místa v rozlehlé zahradě „přiblíží“ pestré ostré barvy. Velké skupiny a pruhy téhož druhu se hodí do rozlehlých zahrad, pestré směsi mnoha druhů vyniknou lépe v malé zahradě a opravdová „míchanice“ máků, straček, kopretin, koukolů a třeba macešek a chrp se hodí do venkovské zahrádky. V moderní zahradě uplatníte přísné tvary jednobarevných záhonů nebo třeba obdélník s pestrou, nahodile vysázenou směsí.
Máte na to čas?Přestože je s letničkovým ornamentem trochu práce a jeho vymýšlení a vyměřování zabere spoustu času, určitě se stane opravdovým šperkem vaší zahrady. Nemusí vypadat jako ze zámku – můžete vytvořit úplně abstraktní „malbu“ ze skupin pestrých letniček, případně i z jarních cibulovin, které vyplní místo do „zmrzlých“. Zbytek zahrady může zabrat už jen zelený porost (stromy, keře a trávník) a s ním moc práce není. Přesto bude zahrada živá a veselá od jara do podzimu.
|