Skip to content

Letní očkování ovocných stromů

Chcete vyměnit starší odrůdu ovoce na vašem stromě za nějakou chutnější? Jednou z cest k tomuto cíli je přeočkování. Stejným postupem můžete zachránit starou odrůdu usychajícího stromu, o kterou nechcete přijít.  Naočkujete ji na vhodnou podnož a vypěstujete nový stromek. Teď je na to pravý čas.

V našich podmínkách se používá nejčastěji očkování na spící očko – to znamená, že po letním naočkování v období tzv. druhé mízy (červenec, srpen) očko pouze přiroste k podnoži, ale vyraší až příští rok na jaře.

Postup si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII.

Očka odebírejte z mladých, letošních výhonů. Listy na výhonu odstřihněte a ponechte jen 1 cm dlouhé části řapíků, aby bylo za co očko držet. Ostrým nožem odřízněte směrem odspodu asi 3 cm dlouhý kousek kůry s vyvinutým očkem a z vnitřní plošky odstraňte štítek dřeva.

Podnož očistěte a vytvořte zářez ve tvaru písmene T (o rozměrech asi 3 × 1,5 cm). Pokud očkujete ve správný čas, kdy proudí míza, kousky kůry jdou nožem snadno odchlípnout. Vložte očko a jeho horní přečnívající část seřízněte. Očka ihned převažte, nejlépe PVC roubovací páskou.

Asi po 3 týdnech můžete úvazek sundat a zjistit, jestli se očko ujalo. Zjistíte to jednoduše podle zbytku řapíku – po poklepu odpadne a štítek s očkem zůstává zelený. Příští rok zjara podnož těsně nad očkem seřízněte, případně ponechte asi 20 cm dlouhý čípek. K němu výhon z očka později vyvažte, aby se nevylomil. Výhony rostoucí mimo očko je třeba odstraňovat, aby nekonkurovaly tomu ušlechtilému.

Broskvoně a meruňky jsou citlivé k vymrzání oček, proto se mohou místa očkování na zimu zahrnout půdou či pilinami. Očka u jádrovin tak citlivá nejsou a přirůstají dobře. Zahrádkář si může přeočkovat třeba i jarní neujatý roub v koruně nebo přiočkovat novou odrůdu. Příjemné je, že pokud se očko neujme, bývá ještě dost času na nový pokus.

Kontakt na autora: Zahradkarjerome.cz

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení