Skip to content

Maliny a ostružiny: velká radost na malé ploše

Pěstování malin a ostružin má v Čechách dlouhou tradici. Plody maliníků dozrávají v červnu a červenci, dvakrát plodící odrůdy mají druhou úrodu v září a v říjnu. Na zkušenosti s těmito plody jsme se zeptali Pavla Kukala, zahradníka v areálu Vysoké školy zemědělské v Praze-Suchodole.

Galerie

Maliník (Rubus idaeus) a ostružiník (Rubus fructicosus) jsou dva druhy drobného ovoce z čeledi růžovitých (Rosaceae). V přírodě rostou zejména v lesnatých krajinách Evropy a Asie. Je nepochybné, že maliny a ostružiny lidé sbírali od nepaměti, avšak jejich pěstování je poměrně nedávného data. Od 17. století se začínají objevovat ve venkovských zahrádkách. Zájmu odborníků, kteří by zlepšovali jejich vlastnosti výběrem a šlechtěním, se začaly těšit až ve století devatenáctém.

O ostružinách se mluví jako o malém černém zázraku. Čím mají plody sytější barvu, tím více prospěšných látek obsahují.

Odrůdy

Postupně vznikly odrůdy jednoplodící, dvakrát plodící neboli remontantní a stáleplodící. U maliníku kromě původních s červenou barvou plodů byly vyšlechtěny i odrůdy bílé a žluté. Jsou také odrůdy purpurové a černé, ty však neodnožují a pěstují se jen velmi málo. Novější odrůdy malin jsou už většinou beztrnné. Křížením obou druhů vznikl nový druh malinoostružiník. Oddělují-li se plody snadno od stopky a lůžka, řadí se tato odrůda k maliníkům, pokud se dají odtrhnout jen s lůžkem plodu, náleží mezi ostružiníky, a to bez ohledu na barvu plodů.

Malinoostružiny jsou navinule sladké, šťavnaté, velmi dobré a hodí se k přímému konzumu, k výrobě šťáv nebo jinému zpracování.

Pěstování

Pěstování je poměrně nenáročné. Maliník potřebuje kyselé humózní půdy, mohou být i mělčí. Vysoké nároky má na osvětlení, proto volte vždy slunečné stanoviště. Ostružiník má nároky podobné, ale je náročnější na výživu a nejlépe se mu daří na slunném stanovišti se zastíněnými kořeny.

Rozmnožují se odnožemi a kořenovými řízky, u odrůd, které netvoří odnože, hřížením. Zásadně nerozmnožujte rostliny napadené virovými chorobami. Rozšiřování viróz braňte především pečlivou dezinfekcí nářadí (hlavně nožů a nůžek), například otíráním stoprocentním lihem.

Životnost výsadby maliníku je přibližně patnáct let. Plodí pravidelně od druhého roku po výsadbě, největší výnosy získáte od čtvrtého do dvanáctého roku (při dobrém ošetřování 1 až 2  kg ovoce ročně). Ostružiník je vzrůstnější a plodnější, může přinést často i 3 až 6 kg plodů za sezonu.

Také maliníky jsou našemu zdraví prospěšné. Obsahují vysoké množství antioxidantů.

Odrůdy přehledně

Odrůdy maliníku:

Jednou plodící: tradiční – Pruská, Lloyd George, Bulharský rubín, novější – Promise, Landmark, Tulameen, Willamette

Dvakrát plodící: Ada, Medea, Zeva III

Žluté odrůdy: Golden Everest (dvakrát plodící), Poranna Rosa

Malinoostružiník: Tayberry Buckingham, Loganberry, Schafferova

Odrůdy ostružiníku: Wilsonův raný, Black Satin, Thornfree, Thornless (beztrnné)

Ošetřování

Maliník plodí na letorostech, vyrůstajících z jednoletého dřeva, a po odplození usychá. Postupně se tak plodné výhony obměňují a z odnoží rostou nové. Některé, zejména starší odrůdy mají sklon k nadměrnému odnožování, takže prorůstají i mimo určený pozemek. Tomu lze čelit ohraničením pozemku. Maliník můžete také pěstovat na drátěnce z několika drátů nad sebou, k nimž se výhony vyvazují. V tomto případě omezujte rozrůstání do šířky, aby zůstal jen jeden řádek. Ostružiník je nejlépe pěstovat na vyšší konstrukci. Při pěstování na zdi se urychlí dozrávání a zvýší obsah cukru.

Pozor!

Vylisujete-li si z malin šťávu, v žádném případě ­nepřidávejte sušinu do kompostu. Vyrostly by vám na něm překvapivě vitální semenáčky, jichž byste se následně museli jakožto plevele složitě zbavovat.

Oborný poradce Pavel Kukal pracuje jako zahradník na České zemědělské univerzitě (ČZU) v Praze-Suchdole. Zabývá se rovněž psaním odborných článků a přednáškovou činností.