![]() |
V objektu lidského zájmu jsou traviny už od pradávna. Ne ovšem pro svou krásu, ale pro jejich využití. Traviny s obilkami tvoří podstatnou část našeho jídelníčku – k nejdůležitějším patří pšenice, ječmen, žito, oves, proso, rýže a kukuřice, sloužící k výrobě nejen chleba, ale také třeba sladové kávy, whisky nebo piva a rumu. Nezanedbatelné jsou také technické druhy trav, z nichž vyrábíme papír, klobouky, ošatky, rohože a další pletené předměty.
Rozdělení travTermínem okrasné trávy označujeme nejen trávy pravé, ale i rostliny jim podobné. Pravé trávy patří do čeledi lipnicovitých (zahrnuje asi 12 000 druhů) a nepravé trávy (někdy nazývané kyselé) patří do čeledi šáchorovitých, sítinových nebo orobincových. Ty mají trávovitý vzhled, ovšem stavba jejich stvolu, listů nebo květů je jiná.
|
Rozdělení podle vzhledu Pro uplatnění v okrasných zahradách je důležitější vědět, jak se traviny rozdělují podle vzhledu. Pozor si musíme dávat na výběžkaté trávy, které, protože se rozšiřují podzemními oddenky, mohou být silně invazivní a dokáží vytvořit kolonii jedinců i na velké ploše ( Glyceria maxima, Phalaris arundinacea). Hodí se například pro větší výsadbu zpevňující svah, popřípadě pro trávníky.
Pro majitele okrasných zahrad jsou daleko zajímavější trsnaté trávy, které tvoří pouze krátké oddenky a po obvodu trsu přirůstají jen pomalu. Mají většinou neolistěná stébla a listy jsou nahuštěny v přízemním, ve stáří hlavatém trsu. Pro jejich pravidelný tvar a často impozantní vzezření je v okrasné zahradě používáme jako solitérní rostliny – za všechny jmenujme alespoň atraktivní kortaderii (pampovou trávu) nebo bezkolenec, z menších například kostřavu, pěchavu či smělek.
Některé z travin můžeme vysázet také nahusto (Festuca gautieri) a ty vytvoří zapojený porost. Spíš než jako solitéry se větších skupinách uplatní stébelnaté trávy. Jejich vzhled je během roku proměnlivý – nejprve tvoří rašící listy přízemní růžici, později je ale rostoucí stébla vynesou vzhůru. Mezi nejznámější zástupce této skupiny patří například Spartina pectinata nebo Miscanthus floridulus.
|
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Kdy vysazovat?Mnoho druhů okrasných trav dnes snadno koupíme v zahradnictvích. S jejich výsadbou je nejlepší počkat na jaro, protože rostliny stihnou ještě zakořenit před jarními horky, ale kontejnerované sazenice můžeme sázet i v létě (pokud jim poskytneme dostatečnou zálivku, případně přistínění). Stálezelené druhy (kvetou brzy na jaře, přes léto odpočívají a na podzim opět aktivně rostou) můžeme vysazovat i na počátku podzimu, kdy nastává druhá fáze jejich vegetace.
Nenáročné a přizpůsobivéŽádnou speciální přípravu trávy před výsadbou nepotřebují, ovšem vyplatí se předtím pořádně pozemek vyplevelit. Plevelné druhy trav, například pýr plazivý, totiž velmi snadno prorostou do trsů trav okrasných a naše práce s výsadbou je pak znehodnocena.
|
Trávy vždy vysazujeme stejně hluboko, jako byly v kontejneru, jinak trs vyhnije. Na půdu nejsou náročné, ale v kvalitní půdě se jim bude dařit lépe. Nejraději mají dobře propustnou zem s množstvím organických zbytků. Pravé trávy upřednostňují lehčí půdu s podílem písku, nepravé trávy naopak těžší, nepříliš vysychavou zeminu. Všechny jsou ale velmi dobře přizpůsobivé.
|
![]() |
Péče během rokuNěkolik týdnů po výsadbě nesmíme zapomenout pravidelně zalévat, po zakořenění však už traviny většinou doplňkovou zálivku nepotřebují. Na začátku vegetační sezóny je můžeme lehce přihnojit pomalu rozpustnými komplexními hnojivy.
Nejdůležitějším úkonem je odstraňování starých listů – to provádíme každý rok na jaře. Zatahujícím druhům (nadzemní část jim každý rok zcela zasychá) sestříhneme celý trs jen několik centimetrů nad zemí, nejlépe již v předjaří. Stálezelené trávy úplně stříhat nemusíme, většinou jim stačí každoročně vyčesat z trsů staré suché čepele.
|
![]() |
STŘÍHEJTE NA JAŘE
|
Uplatnění travNabídka okrasných trav je natolik široká, že nalezneme druhy pro použití do všech typů zahrad, atrií, střešních výsadeb nebo pro pěstování v nádobách. Některé mohou růst na okrajích jezírek, nebo přímo ve vodě, jiné se uplatní na vysýchavých místech či na prudkých a exponovaných svazích. Vysoké trávy mohou být dominantou zahrady, vyniknou jako solitéry rozdělující pohledově prostor, nebo vytvoří neutrální pozadí pro jiné rostliny.
|
![]() |
Také trsnaté druhy se uplatí jako solitéry, hezky vypadají v menších roztroušených skupinkách nebo na okrajích trvalkových záhonů, na skalkách a ve vřesovištích.Výběžkaté trávy se zase rychle rozrůstají, proto se hodí k zakrytí velkých ploch, které účinně ochrání před erozí. Drobné rostliny vysazujeme nejlépe do keramických nádob nebo kamenných koryt, miniaturní druhy můžeme použít jako praktický i estetický doplněk k bonsajím.
Najdete-li na stéblech a rubu čepelí oranžové skvrnky, tráva byla napadena rzí travní. Postižené listy ihned odstraňte a na podzim zahradu důkladně vyčistěte, aby se infekce dále nešířila. Při silnějším výskytu použijte fungicidy, nejlépe na bázi síry. Škůdců mají trávy celkem málo, většinou řádí na mladých listech pouze mšice. Větší škody mohou napáchat ještě plži, případně i srnky a zajíci. |