I na okenním parapetu si můžete vypěstovat dostatek čerstvých bylinek. S trochou chuti, času a vody na osluněném místě v nádobách vypěstujete i keříčková rajčata, papriky, cuketu a kvetoucí rostliny. Každý květ udělá radost nejen vám, ale i hmyzu, který mnohdy marně hledá potravu. Ve městě se vám zelený balkon bude hodit i z dalších důvodů. Rostliny v teplém prostředí města dobře rostou, pomáhají ochlazovat vzduch a zpříjemnit klima. Kromě toho je známo, že pěstování rostlin pomáhá k lepší psychické pohodě.
Předpěstování rostlinek není složité
S předpěstováním můžete začít už na konci února či na začátku března. Připravte si směs zeminy s pískem, malé nádobky a vybrané osivo. Použít můžete plastové nádobky, proložky od vajec i kalíšky z ruliček od toaletního papíru. Využijte to, co najdete doma, není třeba kupovat žádné speciální nádoby. Důležitá je vhodná zemina, a to jak na předpěstování, tak na samotné pěstování. Většina směsí substrátu obsahuje rašelinu, jejíž těžba devastuje životní prostředí. Lze ji nahradit jinými materiály, například zahradním kompostem či vermikompostem z vašeho balkonu.
Semínka sázejte hluboko podle jejich velikosti. Ta malá potřebují jen malou vrstvu zeminy, větší ponořte hlouběji. Dejte každému semínku prostor a hodně vláhy. Potřebují se probudit, a tak hlídejte, aby byl substrát stále vlhký. Některá semínka je vhodné před zasazením namočit ve vodě či bylinkovém výluhu, tím se urychlí jejich klíčení. Byliny navíc zamezí tvorbě plísní.
Nádoby umístěte na vnitřní okenní parapet tam, kde je co nejvíc denního světla. Vhodný je i malý skleníček, ve kterém budou mít rostlinky lepší mikroklima. Ze začátku je lepší rostlinky spíše rosit než zalévat. Vhodný čas na přesazení do venkovních nádob nastane, až vyrostou první lístky. Ty následují poté, co se vyklubou prvotní děložní lístky, které vypadají u většiny rostlin stejně.
Jak vybrat vhodné osivo
V klasických obchodech najdete osivo hybridní, které je na obalu označeno jako osivo F1. Křížený potomek, který z takového osiva vyroste, bude mít nejlepší vlastnosti od obou rodičů. Do další generace se tyto vlastnosti však nepřenesou. Další rok tedy budete muset koupit semínka nová.
Možností je však více. Co tahle raději sáhnout po semínkách, která si lidé předávají z roku na rok, z generace na generaci? Taková semínka jsou nejlépe adaptovaná na naše prostředí a na rozdíl od klasických hybridních semínek z obchodu nejsou ošetřená chemií. Hledat můžete permakulturní semínka či semena původních odrůd zeleniny, a to nejlépe na internetu. Jak správně pěstovat svá vlastní, se naučíte na různých workshopech či z publikací, které dnes pomalu začínají vycházet. Hlavní výhodou semenaření je právě to, že se rostliny přizpůsobí svému prostředí a lépe v něm prospívají. Za pár let tedy budete mít svá vlastní a nejlepší semínka právě pro váš balkon či zahradu.
Tip |
Budete-li osazovat svůj balkon nebo parapet, při výběru vhodných rostlin bude důležitá světová strana, na kterou jsou situované. Jižní strana je bohatá na slunce po celý den. Rostlinky tu budou dobře růst a plody uzrají. Bude však potřeba dbát na to, aby rostliny neuschly. V tom vám může pomoct vhodný výběr materiálu nádob. I západní a východní strana je pro pěstování všemožných bylinek i jiných rostlinek vhodná. Rostliny budou mít slunce k dispozici jen část dne, zato nebudou snadno vysychat |