Skip to content

Srpen v zahradě

Dovolenou už máte možná za sebou a teď si plnými doušky užíváte léto na své zahradě. Grilujete, plejete a zakládáte nové květinové i zeleninové záhony. Poradíme vám, jak se vypořádat se slimáky.
 

Čarokrásným keřem letní zahrady je komule Davidova (Buddleia davidii). Krásná květenství lákají nejen motýly ale i jiný zajímavý hmyz. Postavte vedle keře lavičku a pořiďte si atlas motýlů    

Nejhoršími škůdci krásných květin jsou slimáci, zejména zavlečený hnědý plzák španělský. U nás nemá přirozené nepřátele, kteří by jej likvidovali. Buď musí nastoupit chemie: ekologický neškodný Ferramol či jedovatý Vanish slug pellets, nebezpečný pro domácí zvířata a také ježky, rejsky i pro člověka. Můžete také za optimální teploty asi
15 °C vypustit na slimáky letecky dovážené parazitické hlístice, prodávané pod názvem Nemaslug. Aplikují se v zálivce a naši zimu nepřežijí. Z dalších trvalek v polostínu a ve stínu slimákům odolávají waldsteinie, barvínek, dlužicha, mařinka, na slunci úložník, šalvěje, čistec vlnatý, rozchodníky, rozchodníkovce, plamenka, kohoutek věncový, v polostínu i na slunci vrbina tečkovaná, badan a všechny druhy okrasných travin.

Osm trvalek, které nechutnají slimákům

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) a další druhy pivoněk vyžadují slunce a výživnou, kyprou půdu. Tento druh snese i vápenité půdy. Množí se dělením v srpnu. Jedovatá rostlina.

Čemeřice (Helleborus) kříženci i původní druhy se stálezelenými listy se hodí na slunce i do polostínu. Nejlépe rostou na humózních, mírně vápenitých půdách. Rozmnožování dělením trsů v létě. Jedovatá rostlina.

Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) je pokryvná, polštářovitá trvalka do kamenitých svahů, záhonů a podél schodišť na plném slunci. Včas na jaře vyplejte! Rozmnožování dělením v srpnu.

Mák zahradní (Papaver pseudo-orientale) vyžaduje slunce a propustnou půdu. Nesnáší mokré jílovité půdy. Množení oddělky a kořenovými řízky po odkvětu. Jedovatá rostlina.

Juka vláknitá (Yucca filamentosa) se nejlépe rozvíjí na slunci, snese i kamenitou půdu. Rozmnožování oddělením dceřiných růžic na jaře.

Pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma, syn. Tithymalus epithymoides) prospívá na slunci i v lehkém polostínu, ve výživné, propustné, také písčité a štěrkovité, vápenité půdě. Rozmnožování dělením. Jedovatá rostlina.

Kakost v druzích a odrůdách (Geranium) je pokryvná polštářovitá trvalka v různých druzích pro polostín do propustných, hlinitých půd. Všechny druhy množíme oddělky od května do srpna.

Škornice v druzích a odrůdách (Epimedium) je nenáročná pokryvná trvalka do hlinitých, propustných půd do polostínu. Množí se dělením trsů na podzim.

     Pivoňka lékařská

     Čemeřice

     Rožec plstnatý

     Mák zahradní

Juka vláknitá       Pryšec mnohobarvý       Kakost v druzích a odrůdách       Škornice v druzích a odrůdách

Lákadlo i past

Mladé rašící listy funkie neboli bohyšky (Hosta) magicky přitahují slimáky, jejichž nájezd rostlina nepřežije. Dalšími trvalkami, které slimáci zcela zničí, jsou vytrvalé druhy chrp, shorakvět neboli šuškarda i domácí třemdava. Pomohou jedině chemické prostředky a kruhovitá rýha vyplněná rozdrcenými vaječnými skořápkami nebo pilinami, které polévejte kávovou sedlinou nebo k nim přisypávejte saze. V létě je dobré ještě přidat na bok položený květináč, kam pravidelně budete doplňovat Ferramol.

     Bohyška
Poschoďová cibule     

Poschoďová cibule

V srpnu je čas s láskou vysázet pruh poschoďové cibule ´Proliferum´ (Alium cepa). Skupinka cibulí s bizarním vzhledem v době tvoření mladých pacibulek bude zajímavostí i v slunném rohu okrasného záhonu. Za srpnovou píli budete na jaře odměněni křehkou lahůdkovou zelenou natí velmi jemné chuti.

ZALOŽTE SI ZÁHON TRVALEK

 

V srpnu můžete připravovat záhon pro výsadbu trvalek. Vybrané místo přehoďte kompostem a zryjte. Podle podmínek, vašich představ a umístění záhonu (podél cesty, vedle terasy) vyberte rostliny a postupně již od srpna můžete vysazovat. Vyšší druhy patří vždy do pozadí.

     V srpnu můžete připravovat záhon pro výsadbu trvalek
Pelargonie štítnatá neboli břečťanolistá či převislá je oblíbenou truhlíkovou květinou     
                       Pelargonie štítnatá neboli břečťanolistá či převislá je oblíbenou truhlíkovou květinou     

Od srpna řízkujte pelargonie

Pelargonie štítnatá neboli břečťanolistá či převislá je oblíbenou truhlíkovou květinou na balkonech, terasách i za okny. Často nebývá místo k přezimování truhlíku s košatými rostlinami. Na radikální seříznutí některé odrůdy reagují řídkým růstem v příštím roce. Většina odrůd dobře snáší nařízkování v srpnu a postupné dopěstování na světlé chodbě či předsíni v k tomu určené nádobě – minimnožárně. Řízek musí mít nejméně 3 listy. Řez veďte asi 1-2 mm pod posledním spodním listem. Řezejte čistým ostrým nožem. Řeznou ránu můžete posypat stimulátorem v prášku. Zapíchané řízky zakryjte průhledným plastovým krytem (bývá součástí množárny), v květináči řízky přetáhněte plastovým, průhledným sáčkem na zapíchnutých kolících. Do doby zakořenění pravidelně provětrávejte nadzvednutím krytu nebo sáčku. Rostliny zapichujte do propařené zeminy pro rozmnožování.