Skip to content

Užitková zahrada v lednu

V užitkové zahradě je leden obdobím spánku. Plánujte, jaké novinky do své zahrady vnesete, a spící zahradu kontrolujte. Nejdůležitější lednové práce jsou podobné prosincovým: pokračujte v odstraňování starých a nemocných stromů, odřezávejte uschlé větve a čistěte kůru ovocných dřevin. Podívejte se na nové výsadby dřevin, jestli je mráz nepovytáhl. Pokud ano, ihned je přišlápněte, aby rostliny neztratily kontakt s půdou.

 

Chraňte kůru

V lednu a také v únoru je velmi aktuální ochrana dřevin před kolísáním teploty mezi dnem a nocí. Nepodceňujte zakrývání jižní strany kmenů ani jejich bílení. Polední slunce může kmen prohřát a noční mráz probouzející se strom poničí. Citlivost dřevin se k jaru snižuje, protože začíná proudit míza.

Kontrola klíčivosti 

Venku vládne pevnou rukou paní Zima, ale nové vegetační období se přihlásí velice brzy. Proto si udělejte kontrolu osiv, která máte doma. Něco jste možná nasbírali koncem sezony (třeba fazole), ale mnozí mají někdy „velké oči“ a nakoupí semen víc, než stihnou vysít. Pokud máte semínka staršího data, je užitečné udělat malý test klíčivosti.
Připravte si kousek filtračního papíru (nahradit jej můžete papírovými kuchyňskými utěrkami ve více vrstvách). Nastříhejte jej do velikosti a tvaru mělké misky a navlhčete jej. Papír pak musíte udržovat stále mírně vlhký. Na povrch opatrně naskládejte několik desítek semen. Za pár dní uvidíte, jaké procento semen vyklíčilo, a podle toho uvažte, zda stojí zato osivo ještě použít. Při nákupech osiv se vždy raději podívejte na datum, do kterého výrobce garantuje klíčivost, nereflektujte na slevy na semínka, kterým prochází záruka.

Pomozte svým pomocníkům

Správní zahrádkáři nezapomínají v zimě, zvlášť když je hodně sněhu, na své opeřené pomocníky. Na jaře s vámi zůstanou, vy je přestanete krmit a oni se pustí do housenek a vajíček škůdců. Do krmítek však nepatří slané ani sladké drobečky ze stolu, kořeněné a slané odřezky masa, přepálený tuk nebo strouhanka apod. To vše ptákům škodí. Do krmítek dávejte ovesné vločky, olejnatá semena, nesolený lůj atd.

TIP

Nevíte-li si rady, co můžete ptákům do krmítka dát, přečtěte si článek Ptačí charita v rubrice ZAHRADA: http://www.dumabyt.cz/clanek/zahrada/odpocinek/ptaci-charita/
 Tam najdete i rady, jak krmítko vyrobit a kam je pověsit.

Skleník nespí úplně 

Ani nevytápěný skleník nemusí v zimě osiřet. Může v něm přezimovat zimní salát, cibulka z větší sazečky nebo třeba jahodník. Pod ochranným sklem sice mrzne, ale podmínky tam nejsou přece jen tak tvrdé jako venku. Rostliny budou na jaře dřív „nastartované“ a vy se můžete těšit na časnější sklizeň.

Ušetřete dny i týdny 

Koncem ledna již můžete do skleníku nebo teplého pařeniště vysít ředkvičku. Pokud se výrazněji oteplí, půda je rozmrzlá a proschlá tak, abyste ji mohli zpracovat, nebojte se na venkovní záhony vysévat mrkev a petržel. Semínka počkají na správný čas, nic se jim nestane. Nejen že ušetříte čas pro dny, kdy budete na zahradě v jednom kole, ale tyto druhy zeleniny klíčí velmi dlouho. Díky časnému výsevu proto můžete sklízet o poznání dřív.

Myslete na jarní přeroubování

Zkušenější pěstitelé ovocných stromů využívají období vegetačního klidu k nařezání roubů peckovin (višní, třešní a slivoní), pokud již tak neučinili v prosinci. Zkuste to letos také! Současně byste si měli opatřit i rouby jabloní a hrušní. A co takhle rozšířit svůj sortiment o některé novinky? Vyměňte si rouby třeba se sousedem, případně pokud žijete poblíž nějaké šlechtitelské stanice nebo školky specializované na pěstování ovocných stromků, můžete získat opravdové zajímavosti. Nemusíte zlikvidovat celou korunu stromu – zkuste naroubovat třeba jednu větev. Na jednom stromě pak budete moci sklízet plody více odrůd.
Nejkvalitnější rouby získáte z letorostů vyrůstajících na osluněných větvích – tam je dřevo nejvyzrálejší. Aby rouby nevyschly, uložte je do písku v chladném sklepě. Pokud takový sklep nemáte, založte je v bedýnce s pískem na chladnějším místě v zahradě, například na severní straně domu, zídky nebo třeba kmene stromu. Stejným způsobem se uchovávají i dřevité řízky angreštů a rybízů.

Nevešla se vám úroda do mrazáku?  

Nevadí. Pokud se urodilo hodně póru, růžičkové kapusty, pastiňáku nebo třeba černého kořene a nestihli jste je sklidit, nezoufejte, nic se nestalo! Tyto druhy zeleniny jsou na rozdíl od okrasného zelí, které silným mrazem trpí, zcela mrazuvzdorné. Za bezmrazých zimních dnů je můžete kdykoliv sklízet čerstvé až do jara.
Problémy přijdou teprve při dlouhotrvajících mrazech, kdy se sklízet nedá. Proto se vyplatí část kořenové zeleniny založit do hlubšího zakrytého pařeniště. Postačí však i dobře zrytý záhon, do kterého kořeny uložíte. Po založení přikryjte záhon pořádnou vrstvou listí nebo slámy, případně ještě přidejte chvojí, aby přikrývku neodfoukl vítr. Tak se během zimy dostanete snadno i k čerstvému křenu.

BABIČČINY VITAMINY 

Nezapomněli jste si naložit do „zelňáku“ zelí? V zimním období trpíme nedostatkem slunce a pohybu na čerstvém vzduchu a imunitní systém je neustále podrobován zkouškám odolnosti. Pomůže vám naše nejobyčejnější zelenina – zelí. Možná ho máte ve sklepě uloženo poměrně hodně a pomaličku volá po zpracování. Můžete je naložit, vůbec nevadí, že se to většinou dělá na podzim. Syrové kysané zelí má velké množství vitamínu A, B, C i potřebných minerálních látek. Balastní látky zase pomohou z těla dostat škodliviny. Šťáva z kysaného zelí pomáhá při hubnutí a špatném trávení, dokonce léčí žaludeční vředy. Půl litru šťávy rozdělte do tří denních dávek – když ji budete pít alespoň deset dní, zlepší se celkově váš zdravotní stav.

Je cosi shnilého…

I v lednu je třeba pravidelně kontrolovat ve sklepě uložené ovoce a zeleninu. Jakmile se objeví plíseň nebo hniloba, hned napadené plody odstraňte. Jistě netřeba připomínat, že vykrajování napadených plodů je nesmysl, protože patogen a jeho nebezpečné spory jsou již i ve zdánlivě zdravé části!

Zanechat komentář

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025