My jsme podobnou zahradu navštívili. Silnice, ke které se těsně přimyká, je tak rušná, že ji s výjimkou nočních hodin téměř nemůžete přejít. Hluk tak silnému provozu odpovídá. Naši hostitelé měli štěstí, že jejich parcela je poměrně velká a dům, který postavili před pár lety, mohli umístit co nejdále od komunikace.
Stejně jako sousedé osadili podél dřevěného plotu hustě túje, které se zastřihují do podoby neprůhledné zelené stěny. Oba pracují v zahradnické branži, proto pro ně nebyl problém zvolit stromy, keře, rostliny a květiny, které jim nabízejí barevnou podívanou po celý rok.
Jak to ale bývá s kovářovou kobylou. Teoreticky měli zahradu osázenou, prakticky na ni čas neměli. Pak se objevili místní zahradníci, kteří pomohli s jejím založením, a soused, pro kterého byla původním koníčkem vlastní zahrada, ale postupem času se začal mnohem více věnovat této.
Laská se s každým kouskem půdy, s každým stromem, keřem, květinou. Úzkostlivě o ně pečuje po celý rok a na snímcích jistě každý vidí, že se mu za to zahrada odměňuje. Proměny v čase Při první návštěvě, což bylo v létě, jsme se domluvili, že uděláme tytéž záběry na podzim, abychom si vychutnali změnu barevnosti. Od září do listopadu však lilo a lilo, a když se konečně vyklubalo sluníčko na pár chvil z mraků, ujížděl náš fotograf hledat stanoviště pro tytéž záběry.
Udělal je a dnes, po několika měsících, věřte nebo nevěřte, vůbec není možné poznat, kdy které snímky vznikaly. Sami se můžete přesvědčit, že zahrada je stále zelená, jako by v ní roční období nehrálo žádnou roli.
Jistě to není jen dlouhodobým deštěm. Naši hostitelé tvrdí, že původní pozemek, na kterém se pásly kozy, byl velmi suchý, čímž trpěla i čerstvě založená zahrada. Rostliny se musely často měnit.
Přesychání ustalo po zavedení automatického zavlažovacího systému (značky Hydroself). Vlhkostní čidla registrují vlhkost a podle programu zavlažují většinou v noci pomocí výsuvných postřikovačů trávníky, rostliny a květiny. Mezi stromy funguje kapénková závlaha.
Dům v barevném světě Rozložitý dům, pojatý zvnějšku i uvnitř starosvětsky, má v úrovni terénu velkou dlážděnou terasu obklopující stavení ze tří stran. Část terasy je zastřešena. Za bariérou zeleně se skrývá bazén s posuvnou střechou. Dům má sice jasný hlavní vstup, ale život rodiny propojuje zahradu s obývacím pokojem.
Takže se vstupuje i vystupuje tudy, především v létě. Stačí překročit práh místnosti a jste ve světě plném barev a optimismu. To, že se nacházíte pár metrů od rušné komunikace, téměř nevnímáte.
text: Lemka Žižková foto: Jaroslav Hejzlar |
Jistě to znáte. Jedete po rušné komunikaci po obou stranách lemované rodinnými domy. Na první pohled poznáte rozhraní mezi pozemky, neboť jsou hustě osázeny vysokými štíhlými jalovci či cypřiši. Připadáte si, jako byste projížděli italským hřbitovem, nicméně obyvatele chápete … to ten dopravní ruch je obvykle donutil k takovým řešením.