Skip to content

Podlaha a dveře v interiéru: Jak je správně sladit?

Podlaha i dveře mají velký vliv na praktické fungování bytu a zároveň patří k nejvýraznějším prvkům každého interiéru. Poradíme, jak vybírat a jak je správně sladit, aby nepůsobily jako oheň a voda. Pro názornost se zaměříme především na dřevo a materiály, které se snaží jej napodobit.

Galerie

Výběr podlahy a dveří se řídí jejich funkcí v každé místnosti a zároveň se odvíjí od celkového stylu interiéru. Aby působil harmonicky, je dobré se hned na začátku rozhodnout, co bude dominantní: můžete mít výraznou podlahu a nenápadné dveře, nebo naopak výraznější dveře na pozadí jednoduché decentní podlahy. Roli hraje také nábytek a další prvky v interiéru.

Dýhované dveře Tenga s různou orientací kresby budou dominantou každého interiéru. Vyrábějí se v bohaté škále materiálů a provedení, na fotografii kombinace teak a dub bílý (Sapeli)

Jak nechat zmizet dveře

Opticky potlačené dveře jsou ideálním řešením všude tam, kde interiéru vládnou jiné výrazné prvky, ať už je to podlaha, dekorace nebo nábytek. Nejběžnějším a finančně nejdostupnějším jsou hladké bílé dveře (nebo v jiné neutrální světlé barvě), které jsou univerzální, hodí se do každého interiéru, ke každému nábytku a budou vždy moderní, nadčasové a sladíte je s každou podlahou. Dodávají se v různém materiálovém a cenovém provedení – nejkvalitnější z trvanlivých a odolných vysokotlakých laminátů, lakované, fóliované atd. Moderní bezfalcové nebo dokonce bezzárubňové provedení umožňuje dveřím splynout se stěnou či s obkladem stěny a stávají se v interiéru takřka neviditelnými.

Nepřehlédněte: Průvodce výběrem vnitřních dveří

Podobně jsou na tom i dveře vyrobené z bezpečnostního skla. Posuvné prosklené stěny nebo otočné celoskleněné dveře budou vždy vysoce elegantním doplňkem každého interiéru, dodají mu lesk (a světlo), a přitom nijak nenaruší jeho vzhled.

Náš tip

Rodina imitací je stejně bohatá jako paleta přírodních materiálů. Díky moderním technologiím jsou tak dokonalé, že někdy ani nepoznáte, co vyrobila matka příroda a co je výsledkem „digitální práce“. Ať už si z praktických či finančních důvodů vyberete na podlahu vinyl, PVC, laminát nebo dlažbu, které se umí dokonale tvářit jako dřevo, v sousedství s přírodním originálem je přetvářka vždycky poznat. Jistější je kombinace s hladkými jednobarevnými nebo skleněnými dveřmi. V takovém případě bude naopak imitace dřeva působit ještě věrohodněji.

Dřevo versus dřevo

Ekologická vinylová podlaha Wineo Purline, kolekce Wood je k nerozeznání od masivních prken. Na rozdíl od nich ale snese vysokou zátěž, UV záření i vodu. Nabízejí studia KPP Dřevo zůstává stále nejrozšířenějším a nejoblíbenějším materiálem v interiéru, druhů, dekorů a povrchových úprav je bezpočet. Nejčastěji se u nás používají buk nebo dub, vypadají krásně, dlouho vydrží a jsou velmi odolné, proto se dobře hodí na podlahy i další vybavení. Spolu ale moc dobře neladí, vyberte si jedno, nebo druhé. Z luxusnějších druhů se můžete setkat zejména s ořechem, jasanem, palisandrem a tropickými dřevy.

Nechat vyrobit dveře a podlahu z jednoho druhu dřeva, nejlépe od jednoho truhláře či jedné firmy, je ideální, ale cenově poměrně náročná varianta. Výsledkem je harmonicky sladěný prostor. Pokud ale budete zařizovat dům výrobky od různých dodavatelů, tohoto výsledku v praxi nelze dosáhnout – na trhu nenajdete dva výrobce, kteří pracují se stejným materiálem i stejnou povrchovou úpravou.

Můžete do určité míry sladit barevný tón (moření dřeva), nebo naopak zvolit určitý kontrast struktury či barevnosti. Například dýhované dveře s výraznými letokruhy hezky vyniknou na podlaze s nevýraznou kresbou (a naopak), světlé dveře na tmavší podlaze. Působivá je kombinace přírodní a bělené dýhy nebo přírodní a tzv. kouřové úpravy. Volba vždy vyžaduje velký cit a individuální přístup. Obecně se nedoporučuje v jednom prostoru, zvláště v malých místnostech, kombinovat více dřevin s výraznou strukturou či barevností.

Materiály s maskou dřeva

Umějí se tvářit dokonale „přírodně“, liší se však vlastnostmi i použitím:

  • PVC – cenově dostupná tenkovrstvá podlaha (tl. 2–3 mm), bohatý sortiment dekorů. Snadno se instaluje i udržuje, je pružná, antistatická, snáší vlhkost a lze ji vytírat. Poškození nelze lokálně opravit, proto pozor v nejvíce namáhaných prostorách.
  • Laminát – cenově dostupný, v bohaté škále dekorů. Nabízejí se různé třídy odolnosti pro různé prostory. Lze jej vytírat, ale není vhodný do vlhkého prostředí. Výhodou je snadná pokládka jako tzv. plovoucí podlaha, případně možnost rozebrání či opravy. Tvrdý povrch přenáší kročejový hluk, je třeba použít tlumicí podložku.
  • Vinyl – vysoce odolná tenkovrstvá podlaha (tl. od 2 mm), dokonale imituje dřevo. Pokládá se jako plovoucí nebo se lepí k podkladu, hodí se i na podlahové vytápění. Je pružná, snáší i vlhké prostředí a podlahové vytápění. Poškozenou lamelu lze vyjmout a vyměnit.
  • Keramika – má jednoznačně největší odolnost a životnost, snáší i vlhké prostředí. Díky vynikající tepelné akumulaci se hodí na podlahové vytápění. Nevýhodou je tvrdý povrch a pracná pokládka a čištění spár.

Jednota i kontrast

Podlahy v domě se z praktických důvodů odlišují podle funkčních zón v bytě a podobně tomu někdy bývá s dveřmi. Například společný obývací prostor a další obytné místnosti v přízemí mají krásnou dřevěnou podlahu, předsíň, hala, koupelna a technická místnost dlažbu nebo stěrku.

Mohlo by vás zajímat: Podlaha jako spojená nádoba

Podobné je tomu i s dveřmi. Prosklená stěna nebo dveře do hlavního obývacího prostoru, které zaujímají v domě dominantní místo, si jistě zaslouží hezký design, třeba i odlišný od ostatních dveří v bytě. Do technické místnosti, spíže, garáže či sklepa naopak netřeba pořizovat nákladné dveře s exkluzivní dýhou, zejména pokud jsou tyto místnosti v jiné části domu (jiném podlaží) a nemáte je stále „na očích“. Fóliované či lakované dveře vyjdou v takovémto případě nejen levněji, ale budou i mnohem praktičtější.

Jak sladit dveře a podlahu

Odpovídá: Petr Klíma, produktový specialista Sapeli:

Petr Klíma, produktový specialista Sapeli„Dveře doporučuji sladit vždy s maximálně dvěma či třemi prvky v interiéru. Může jít o podlahu, okna nebo třeba nábytek. Ideálně vhodně kombinovat jak materiál, tak odstín. Nemusí jít o stejnou barvu, ale měly by ladit tón v tónu.

V případě dýhovaných dveří a dřevěné podlahy se doporučuje sladit vizuálně také směr dýhování.

A jak na to? V Sapeli nabízíme u dýhovaných dveří jak horizontální, tak vertikální dýhování. Pokud tedy máte podlahu s dýhováním směrem od dveří, pak zvolte dýhování dveří odshora dolů, pokud je podlaha naopak položená podél dveří, dýhování můžete mít ve vodorovném směru.

Dveře a podlahu lze sladit také odstínem. Nabízíme totiž mořenou dýhu, což v praxi znamená, že vám odstín dýhovaných dveří upravíme na míru odstínu podlahy. Na výběr je z 21 různých odstínů moření. A je samozřejmě potřeba počítat s tím, že jak dřevěné dveře, tak podlaha mohou časem barvu trochu změnit s ohledem na vnější vlivy, především sluneční záření, které barvy může zesvětlit. Pokud si nejste dekory jistí anebo budete časem podlahy měnit, pak se nabízí univerzální a elegantní řešení v podobě bílé barvy, která se vám nikdy neokouká.