S grácií nahoru i dolů
Schodiště je ve vícepodlažním domě nejen spojovacím článkem jednotlivých podlaží, ale při správném architektonickém návrhu domu a promyšleném výběru typu, tvaru, materiálu a provedení se schodiště stává dominantním prvkem celého interiéru.
Všichni chceme dostatečně prostorné a pohodlné schodiště, které by však nezabíralo příliš místa v interiéru. Toto zadání proto vyžaduje součinnost architekta i statika. Nejspolehlivějším řešením je schodiště pevně ukotvené na zdivo po obou stranách. Předchází se tak tvarové deformaci schodů v prostoru, tzv. vlnění. Atypická schodiště volně v prostoru vyžadují vždy individuální konstrukční návrh. Každý materiál má dané vlastnosti, z nichž vychází řešení konstrukce.
Čtěte také: Schody – zásady a pravidla
Na schodiště pamatujte již při prvních návrzích architektonického řešení domu či bytu, neboť celkový provoz v domě i estetický výraz je většinou schodištěm výrazně ovlivněn. Požadavky estetické musí být vždy v souladu s požadavky na základní funkčnost schodiště, tak aby schodiště zároveň splňovalo požadavky ergonomické a bezpečnostní.
Doporučené rozměry schodiště
|
ŠÍŘKA SCHODIŠTĚ – Minimální průchozí šířka hlavního schodiště v rodinném domě je požadována 900 mm (lépe však volit 1000 mm nebo i více). Stejná šířka musí být dodržena i na podestách a mezipodestách a nesmí do nich zasahovat například otevírání dveřního křídla. VÝŠKA STUPNĚ – Pro rodinné domy se nedoporučuje výška stupně vyšší než 190 mm, za pohodlnou se považuje výška cca 160 mm. HLOUBKA STUPŇŮ – Šířka (tj. hloubka) stupně se odvíjí od jeho výšky tak, aby zůstal zachován pohodlný sklon schodiště (do 35°). Pohybuje se od 250 do 300 mm, přičemž je třeba pamatovat na to, že při výstupu sice můžeme zasunout špičku nohy pod plochu vyššího stupně, ale při sestupu patu nikoliv. Kosý (zužující se stupeň u zakřiveného schodiště) může mít v nejužším místě minimálně 130 mm. POČET SCHODŮ – Doporučený počet stupňů v jednom rameni bez přerušení mezipodestou či podestou je u rodinného domu maximálně 16. |
Průběžné zábradlí
Správné zábradlí má zajistit bezpečnost a také lahodit oku! Dávno je pryč doba fádních dřevěných sloupků. Své schodiště dnes můžete oživit skutečně nápaditými kousky. Jedním z nich je i průběžné zábradlí, které „vyrůstá“ buď z podlahy nebo přímo jednotlivých schodišťových nášlapů a bez přerušení stoupá až do patra.
Průběžným zábradlím lze doplnit prakticky jakýkoliv typ schodiště. Díky svému nekonfliktnímu kovovému vzhledu se dá lehce kombinovat se všemi materiály, barvami i styly interiéru.
Rozdělení schodišť podle sklonu |
|