Odpovídá Martin Švarc, Project systems engineer, MASONITE CZ, spol s r.o.:
„Zárubně neboli „futra“, slouží k upevnění dveří do stavebního otvoru. Možností uchycení dveřního křídla je několik, ale každá zárubeň vyžaduje jiné stavební přípravy.
Bez speciálních příprav můžeme instalovat klasické obložkové zárubně. Ty se vkládají do stavebního otvoru až v téměř poslední fázi při dokončení stavby.
Zcela jiná situace je ovšem u moderních skrytých zárubní nebo u zárubní pro zásuvný mechanismus zavíraní dveří.
Skryté zárubně jsou poslední designovou novinkou – jedná se o profily, které jsou zazděné přímo do stavebního otvoru. Dveřní křídlo tak dosedá přímo ke stěnové konstrukci a v celkovém hledisku je docíleno velmi čistého designu, který umožní plně vyniknout samotné kráse dveřního křídla. Pokud použijeme stejný dekor dveří jako stěny (ať už nástřik, např. zářivá bílá RAL 9003, nebo fototapetu s výrazným dekorem), vytvoříme jeden ničím nerušený celek stěna-dveře. Máme možnost tím vytvořit originální dekorativní prvek nebo naopak dojem uceleného prostoru.
Podle velikosti místnosti a orientace stavebního otvoru volíme způsob otevírání dveřního křídla. Uživatelsky nejpohodlnějším způsobem nadále zůstává otočný mechanismus otevírání. Variantou klasického otvírání je otočný reverzní mechanismus. Dveře tak zůstávají pohledově na líci, ale otevírají se směrem do zárubně.
Posuvný mechanismus dveří nevyžaduje zárubně, ale pouze posuvnou kolejnici. Posuvné otvírání šetří prostor uvnitř místnosti, ovšem znemožní v délce dveřního křídla umístit cokoliv na zeď.
Oproti tomu zásuvný mechanismus nezabírá místo ani na zdi, ani v místnosti. Dveřní křídlo je při otevření zasunuto do speciálního pouzdra, která je instalovaná již během stavby.
Ovšem musíme upozornit, že posuvné ani zásuvné dveře neposkytnou nikdy takovou akustickou a tepelnou izolaci, jako dveře otočné.„
Více na Masonite.cz