Radí: Tomáš Moravec, jednatel poradenské společnosti Moravec & Partneři
Řešení je jednoduché: Předschválená hypotéka. Je to vlastně hypoteční úvěr schválený bankou pouze na základě doložených příjmů, ale bez vybrané konkrétní nemovitosti, kterou budete úvěrem v budoucnu financovat. Pro tento typ úvěru se chodí do banky především proto, abyste měli jistotu, že požadovanou výši úvěru skutečně získáte.
Po sjednání hypotéky dopředu se můžete už s klidem pustit do hledání vysněného domu či bytu. „Na hledání vhodné nemovitosti máte časově omezenou dobu, obvykle to bývá jeden rok. Ve chvíli, kdy najdete nemovitost, která odpovídá vašim požadavkům, banka provede její odhad a z úvěru uvolní příslušné prostředky,“ říká Tomáš Moravec, jednatel poradenské společnosti Moravec & Partneři.
Výhody hypotéky dopředu
1. S hypotékou se lépe nakupuje
Při prodeji nemovitostí často realitní kanceláře upřednostňují klienty, kteří mají financování nemovitosti zajištěné dopředu. Odpadá tak riziko, že by klient peníze od banky nakonec nezískal a k transakci by nedošlo.
2. Rezervační záloha v suchu
Když budete mít od banky předschválenou hypotéku, nehrozí vám propadnutí složené rezervační zálohy. „To se může stát v případě, že bez předschváleného úvěru složíte zálohu v realitní kanceláři a od banky hypotéku na nemovitost nedostanete,“ upozorňuje Moravec.
3. Víte, co hledat
Předem znáte přesnou výši hypotéky, kterou vám banka poskytne. To vám může usnadnit a také urychlit hledání vhodné nemovitosti.
4. Předejděte nenadálým situacím
S hypotékou dopředu si zajistíte sjednání úvěru, který by vám banka v budoucnu nemusela poskytnout, například v případě, že změníte pracovní poměr a budete ve výpovědní či zkušební době, začnete podnikat, nastoupíte na mateřskou či rodičovskou dovolenou, nebo zrovna přijdete o práci úplně.
5. Pojistíte si úvěrové podmínky
Zajistíte si úvěrové podmínky, které by se v budoucnu mohly změnit a úvěr by tak už pro vás nebyl dostupný. Například UniCredit Bank aktuálně nabízí novým klientům hypoteční úvěry s maximální výší poměru mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti (LTV) 60 %. Jinými slovy, do koupě nové nemovitosti musíte dát 40 % z vlastních zdrojů, zbytek vám poskytne banka.